Warsztaty ceramiczne, pisanie ikon, rzeźbiarstwo, filcowanie na mokro, wycinanka, malowanie na tkaninach, audycje muzyczne z możliwością wypróbowania instrumentów to pakiet propozycji na długie jesienno-zimowe popołudnia jakie oferuje ?Artystyczne Poddasze Ekologiczne?.
Dziś coraz więcej osób szuka możliwości rozwijania swoich pasji. Dla jednych jest to fotografia, dla innych film, muzyka czy czytanie książek. Jednak coraz więcej osób chciałoby spróbować swoich możliwości w nowych dla nich dziedzinach rękodzielnictwa związanego ze sztuką. Choć nasze ośrodki kultury oferują wiele możliwości to często jednak ogranicza je powierzchnia lokalowa, niezbędny sprzęt czy materiały. Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury (MFBNiK) oraz powstała niedawno Fundacja Akomodacja, która swoje działania lokuje w kierunku rozwoju osób niepełnosprawnych wspólnie z redakcją Życia Powiatu na Mazowszu powołali do życia ?Artystyczne Poddasze Ekologiczne? (APE).
APE to miejsce, gdzie prawie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Proponujemy zajęcia ceramiczne które będą prowadzone pod okiem Wandy Wolf i jej Pracowni Artystycznej ?Gliniany Blues? z Ręczaj. Z osobami chcącymi spróbować swoich sił w rzeźbieniu chętnie popracuje Andrzej Koneczny, od niedawna mieszkaniec Kobyłki, do filcowania na mokro inspirowała będzie między innymi artterapeutka Gabrysia Siewiera a wycinanki to zaczarowany świat ?GABI? – Gabrieli Czarneckiej z Wołomina. Wymienione osoby to tylko niektórzy artyści, którzy chcą z nami popracować dla Państwa w rozpoczynającym się sezonie. Warto również wspomnieć, że MFBNiK podejmowało już podobne inicjatywy wielokrotnie. Finałem działań jest od dwóch lat organizowany przez nas wspólnie z Gminą Wołomin Rodzinny Piknik Ekologiczny z okazji Dnia Dziecka, który odbywa się na Skwerze Wodiczki. Nasza organizacja w tym roku po raz pierwszy była ? współorganizatorem (ze Starostwem Powiatu Wołomińskiego, Gminą Tłuszcz i Wołomin, przy współudziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich RP) I Plener Malarski w Chrzęsnem. W przedsięwzięciu tym liczny udział brały również dzieci i młodzież z powiatu wołomińskiego oraz osoby dorosłe. Propozycja utworzenia APE jest efektem tego działania. Obserwując spontaniczne zaangażowanie dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych goszczących na Plenerze w proponowane przez biorących udział w wydarzeniu artystów uznaliśmy, że jest potrzeba ich kontynuowania.
Dlaczego glina, dlaczego pracowania ceramiczna? Po pierwsze dlatego, że brakuje takiej propozycji na naszym rynku. Wyrabianie gliny jej wałkowanie i wyciskanie rozwija sprawność manualną, uspokaja, wycisza emocje ale daje też możliwość kreatywnego działania. Trudno przecenić terapeutyczny wpływ pracy z gliną. Podobne działanie ma filcowanie na mokro, rzeźbiarstwo czy pisanie ikon a dla osób uzdolnionych muzycznie mamy propozycję audycji muzycznych.
Chętnych do zapoznania się z naszą ofertą zapraszamy do odwiedzenia nas podczas Dnia Otwartego MDK w Wołominie, który objął działania pracowni swoim patronatem. Kontakt telefoniczny: 698 655 256
Teresa Urbanowska