Do 15 marca przyjmowane są zgłoszenia prospołecznych inicjatyw realizowanych przez ochotnicze straże pożarne do tegorocznej edycji FLORIANÓW.
To już czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY, w którym oceniane są przedsięwzięcia skierowane do mieszkańców mniejszych miejscowości. Organizatorem jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W poprzednich trzech edycjach nagrodzonych zostało 60 wyjątkowych projektów, których celem były: poprawa bezpieczeństwa, integracja mieszkańców, promowanie kultury i tradycji, edukacja, rozwój aktywności sportowej wśród lokalnych środowisk. Organizator przewidział aż 12 kategorii konkursowych, które odzwierciedlają całe spektrum strażackiej aktywności społecznej i obejmują wiele dziedzin naszego życia.
Do FLORIANÓW można też zgłosić najbardziej społecznie zaangażowanego pracodawcę, który w sposób szczególny dba o swoją ?małą ojczyznę? i o dobro mieszkańców. Od 2018 roku kategorią specjalną FLORIANÓW jest program ?Ratujemy i Uczymy Ratować? realizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wyłaniane są w niej najbardziej aktywne OSP, które przeszkolą największą liczbę dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W tegorocznej edycji podsumowane będą protokoły z zajęć realizowanych od 16 kwietnia 2019 do 15 kwietnia 2020 roku.
Aby zgłosić jednostkę do FLORIANÓW 2020 należy wysłać zgłoszenie na adres ZOSP RP z dopiskiem na kopercie FLORIANY i zarejestrować wniosek elektronicznie. Szczegóły, formularze i regulamin Konkursu znajdziecie na stronie www.floriany.pl
9 maja 2020 roku odbędzie się wielka Gala Finałowa, podczas której zostaną ogłoszeni zwycięzcy konkursu w poszczególnych kategoriach i będą wręczane statuetki FLORIANA oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wcześniej organizator ogłosi nominowanych do FLORIANÓW i to oni będą uczestnikami wyjątkowej uroczystości wręczenia prestiżowych statuetek.
Podczas trzech edycji do Konkursu FLORIANY Ochotnicze Straże Pożarne zgłosiły łącznie aż 887 projektów zrealizowanych w całej Polsce, w tym również kilkudziesięciu najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców. Wzięło w nim udział ponad 16 tys. uczestników. Łącznie we wszystkich kategoriach Kapituła Konkursu przyznała aż 158 nominacji. Podczas Gali Finałowych łamano pieczęcie na złotych kopertach i ogłaszano zwycięzców, którym wręczano prestiżowe statuetki FLORIANA oraz atrakcyjne nagrody. W ciągu trzech edycji Konkursu Kapituła przyznała łącznie 60 statuetek. Podczas każdej gali finałowej emocje zarówno na scenie, jak i na widowni były ogromne. Te same wrażenia czekają nas podczas IV Edycji Konkursu.
Ochotnicze Straże Pożarne to nie tylko działalność ratowniczo-gaśnicza. To przede wszystkim społeczne inicjatywy podejmowane i realizowane przez Druhów w białych hełmach niemal we wszystkich dziedzinach życia swoich lokalnych społeczności i małych Ojczyzn.
Celem Konkursu FLORIANY jest inspirowanie, prezentowanie oraz nagradzanie działań OSP na rzecz: szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców w naszych małych Ojczyznach, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk.
Konkurs skierowany jest do Ochotniczych Straży Pożarnych, samorządów i lokalnych społeczności. Ma dwa podstawowe cele: promowanie i nagradzanie najlepszych inicjatyw społecznych, których efekty wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także rozwój i integrację środowisk wokół wspólnych inicjatyw.
Podczas Konkursu nagradzane są projekty w dwóch grupach ? realizowane przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie oraz wspólnie z partnerami (samorządami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi instytucjami, pracodawcami oraz innymi podmiotami).
Spośród nadesłanych inicjatyw Kapituła Konkursowa tradycyjnie wskaże nominowanych do nagrody FLORIANA, a podczas Gali Finałowej która odbędzie się 9 maja 2020 roku w Otrębusach w ?Mateczniku Mazowsze?, ogłosi zwycięzców, którzy otrzymają prestiżową statuetkę FLORIANA oraz atrakcyjne nagrody.
W tegorocznej, czwartej już edycji, w kapitule niezmiennie zasiadają: Waldemar Pawlak, Jurek Owsiak, Czesław Lang, Grzegorz Molewski, prof. Artur Krajewski, gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz, Andrzej Malinowski, Władysław Tabasz oraz Dorota Pardecka.
Dwanaście kategorii konkursowych odzwierciedla szerokie spectrum społecznej działalności Ochotniczych Straży Pożarnych ? od poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności, kultywowanie tradycji, rozwój turystyki, ochronę środowiska, edukację po aktywizowanie seniorów, czy dbanie o estetykę przestrzeni publicznej oraz kategoria specjalna ?Ratujemy i Uczymy Ratować?.
Kategoria specjalna ?Ratujemy i Uczymy Ratować? została włączona do Konkursu Floriany w 2018 r. Skierowana jest do strażaków ochotników biorących udział w powołanym w 2006 r. programie edukacyjnym o tej samej nazwie prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i realizowanym od grudnia 2017 r. w partnerskiej współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Celem programu edukacyjnego jest nauka dzieci udzielania pierwszej pomocy. Przez dwa lata współpracy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacji WOŚP strażacy ochotnicy nauczyli pierwszej pomocy prawie 60 tys. dzieci podczas ok. 4 tys. godzin lekcyjnych.
Podczas tegorocznej edycji konkursu podsumowane zostaną protokoły z zajęć przeprowadzonych w okresie 16 kwietnia 2019 r. ? 15 kwietnia 2020 r. Fundacja WOŚP podczas Gali Finałowej IV edycji Konkursu FLORIANY nagrodzi najbardziej aktywne jednostki OSP.
Szczegóły w zakładce: http://www.zosprp.pl/?q=content/ratownicze-turbodo%C5%82adowanie-ratujemy-i-uczymy-ratowac
Kategorie, w ramach których będą oceniane inicjatywy zgłoszone do IV edycji Konkursu FLORIANY to:
- Infrastruktura
- Bezpieczeństwo
III. Ochrona środowiska i ekologia
- Estetyka przestrzeni publicznej
- Edukacja
- Sport, rekreacja i turystyka
VII. Kultura i tradycja
VIII. Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna
- Innowacje oraz integracja cyfrowa
- Współpraca zagraniczna
- Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca
XII. Kategoria specjalna ? „Ratujemy i Uczymy Ratować”
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie przez Ochotniczą Straż Pożarną lub zespół projektowy odpowiedniego formularza zgłoszeniowego zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.floriany.pl . Kolejnym krokiem jest obowiązkowe zarejestrowanie w formularzu elektronicznym zgłoszenia inicjatywy:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFdHcBCBSf0FMUKGsALtvdY42iAs6JePlhgbEHjUh-ZU-Dnw/viewform?vc=0&c=0&w=1
lub najbardziej zaangażowanego społecznie pracodawcy:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd9FP0iGbdYVEStkTO8hJLXB83gZBZhxKai-j6eoCv-aM_bXQ/viewform?vc=0&c=0&w=1
Dokumentację konkursową należy przesłać w terminie do 15 marca 2020 r. na adres: Miesięcznik „Strażak”, ul. Oboźna 1, 00-340 Warszawa z dopiskiem: „FLORIANY” (o ważności zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego). Wszelkie szczegóły, bieżące informacje, regulamin konkursu oraz stosowne formularze do pobrania znajdują się na stronie www.floriany.pl w zakładce KONKURS.
Kontakt:
Tel. +48 22 509-50-76
info@floriany.pl
www.facebook.com/KonkursFloriany/
www.floriany.pl