Od 1 kwietnia br. wszyscy mieszkańcy gminy Wołomin mają obowiązek segregować odpady. Jest to element dostosowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi do wymogów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące wprowadzonych zmian.
W przypadku pytań lub uwag uprzejmie zapraszamy do kontaktu: redakcja@wolomin.org.pl lub telefonicznie 22 763 30 74.
- Od 1 kwietnia segregujemy wszyscy
Od 1 kwietnia, zgodnie z nowelizacją ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach, segregacja odpadów będzie obowiązkowa. W gminie Wołomin obowiązuje system segregacji na 5 frakcji: papier, szkło, plastiki i metale, odpady biodegradowanlne oraz zmieszane. Dodatkowo w sezonie zimowym odbierany jest również popiół.
- Ujednolicona stawka za odbiór odpadów
Ponieważ wszyscy mieszkańcy gminy będą segregować odpady, stawka za ich odbiór została ujednolicona i od 1 kwietnia wynosi 26,50 zł od osoby miesięcznie. Właściciele gospodarstw domowych, którzy posiadają własne kompostowniki mogą uzyskać bonifikatę w opłacie za odbiór odpadów komunalnych w wysokości 50 groszy za osobę miesięcznie. W tym celu konieczne jest złożenie korekty deklaracji. Opłatę za odbiór odpadów należy wnosić do 20 dnia każdego miesiąca, którego opłata dotyczy.
- Jakie są wymogi dotyczące pojemników na odpady?
Nieruchomość w zabudowie jednorodzinnej powinna być wyposażona w co najmniej jeden pojemnik 120 l (do czterech osób włącznie). Każda kolejna osoba to konieczność postawienia dodatkowego pojemnika o pojemności 30 l. W zabudowie wielorodzinnej ilość pojemników należy dostosować do liczby mieszkańców i cyklu wywozu odpadów. Minimalna wielkość pojemnika dla wywozu w cyklu miesięcznym to 30 l na mieszkańca.
- Kiedy nie zostanie spełniony obowiązek segregacji?
Obowiązek segregacji nie zostaje spełniony w dwóch przypadkach:
- jeśli w pojemniku na odpady zmieszane znajdą się odpady nadające się do recyklingu (np. butelki szklane, puszki aluminiowe, opakowania z tworzyw sztucznych) lub inne, objęte obowiązkiem segregowania;
- jeśli w pojemniku/worku na konkretny typ odpadów znajdą się takie, które uniemożliwią przekazanie całości do recyklingu ? np. zanieczyszczone przez odpady biodegradowalne.
Za niespełnienie obowiązku segregacji naliczona zostanie kara w wysokości 53 zł od osoby za dany miesiąc.
- Co oznacza wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej za właściwe gospodarowanie odpadami?
Rząd wprowadza zbiorową odpowiedzialność za segregowanie odpadów w zabudowie wielorodzinnej. W praktyce oznacza to, że jeśli choć jeden z sąsiadów nie będzie segregował śmieci karę poniosą wszyscy mieszkańcy wspólnoty.
Szczególne wyzwania ustawodawca postawił przed zarządcami wspólnot mieszkaniowych i osiedli:
- wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki
- przygotowanie i zabezpieczenie altan śmietnikowych przed podrzucaniem odpadów
- utrzymanie miejsca gromadzenia odpadów w należytym stanie technicznym i sanitarnym
Narzucona ustawowo odpowiedzialność zbiorowa wiąże się z możliwością naliczania kar na całą wspólnotę/osiedle.
- Wyłączenie nieruchomości niezamieszkałych z systemu gminnego gospodarowania odpadami
Nieruchomości niezamieszkałe (placówki oświatowe, usługowe, zdrowotne, handlowe itp.) zostały wyłączone z gminnego systemu gospodarowania odpadami. Placówki te muszą posiadać indywidualną umowę na wywóz odpadów komunalnych, zawartą z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej (RDR).
Lista usługodawców dostępna jest na stronie: https://wolomin.org/informacja-o-podmiotach-odbierajacych-odpady-komunalne-od-wlascicieli-nieruchomosci-z-terenu-gminy-wolomin/
- Wystawka, czyli mobilna zbiórka ? odbiór gabarytów na zgłoszenie
Zmienia się zasada działania mobilnej zbiórki odpadów na terenie miasta i gminy Wołomin.
W zabudowie jednorodzinnej ? dwa razy w roku w formie tzw. ?wystawki podczas mobilnej zbiórki?, po wcześniejszym potwierdzeniu takiej potrzeby do Urzędu Miejskiego. Daty podane są na harmonogramie odbioru odpadów.
W zabudowie wielorodzinnej ? raz w miesiącu, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby przez zarządcę nieruchomości.
Ważny jest czas przyjmowania zgłoszeń ? należy dokonać go nie później niż 1 dzień przed wyznaczoną datą odbioru, ale nie wcześniej niż 1 tydzień przed terminem odbioru.
Zgłoszenia do mobilnej zbiórki, dzikie wysypiska oraz reklamacje na odbiór odpadów można przesyłać na adres: odpady@wolomin.org.pl
Kontakt: Reklamacje: 22 763 30 47, Deklaracje: 22 763 30 48, Opłaty: 22 763 30 91
- PSZOK ? Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Do PSZOK, każdy mieszkaniec gminy Wołomin (posiadający podpisaną umowę na wywóz i gospodarowanie odpadami) może bezpłatnie dostarczyć posegregowane: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, popiół (od października do kwietnia), meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady niebezpieczne, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, przeterminowane leki i chemikalia, tekstylia i odzież. Od 1 stycznia 2020 r. PSZOKi przyjmują również:
- odpady budowlane i rozbiórkowe (do 2 ton/rok)
- zużyte opony (do 10 szt./rok z nieruchomości)
- odpady, które nie są odpadami medycznymi a powstają w wyniku przyjmowania zastrzyków i kontrolowania poziomu substancji we krwi (szczególnie igły i strzykawki).
Adresy: Wołomin, ul. Łukasiewicza 4 ? Stare Lipiny, Al. Niepodległości 253
Godziny otwarcia: Poniedziałek?Piątek 7:00?15:00, Sobota 10:00?16:00.