W województwie mazowieckim trwają prace nad utworzeniem 3 dyspozytorni medycznych, które funkcjonować będą w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Zmiany w ratownictwie medycznym wprowadzane są w całej Polsce zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zawnioskował o przedłużenie (na 3 miesiące) umów z dyspozytorami, pracującymi w obecnych 5 rejonach operacyjnych. Pozwoli to zrealizować wszystkie niezbędne procesy z uwzględnieniem obecnej sytuacji epidemiologicznej.
Przedłużenie umów z Dysponentami zespołów ratownictwa medycznego pozwoli przeprowadzić postępowania konkursowe i zatrudnić dyspozytorów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dyspozytorzy będą zatrudniani w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim ? w dyspozytorni w Warszawie zatrudnienie znajdzie 75 dyspozytorów, w Radomiu 50, w Siedlcach 30. Przedłużenie terminu utworzenia dyspozytorni umożliwi prawidłowe dokonanie zmian organizacyjnych i prawnych oraz zapewnić stabilny dostęp do świadczeń ratownictwa medycznego.
Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 1 stycznia 2021 r. Wojewoda ma tworzyć i prowadzić jedną dyspozytornię medyczną w województwie, ale na Śląsku i Mazowszu istnieje możliwość utworzenia dwóch dyspozytorni. Zgodnie z przepisami przejściowymi, które na to zezwalają – Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował jednak o utworzeniu 3 dyspozytorni ? w Warszawie, Radomiu i Siedlcach.
Nowe rozwiązania, były testowane od 2017 r. Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne).
SWD PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego. Połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych.
System jest cały czas doskonalony, żeby czas dojazdu skracać. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na sprawniejszą pomoc zwłaszcza w większych zdarzeniach, np. wypadkach drogowych kiedy trzeba alokować więcej zespołów. Warto podkreślić, że mimo zmniejszenia liczby dyspozytorni, w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 200.
Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało – 29, w 2012 r. pozostało ? 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5, przy jednoczesnym pozostawieniu 6 rejonów operacyjnych. W Planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego na 2019 rok dostosowano liczbę rejonów operacyjnych do liczby funkcjonujących dyspozytorni. Od 1 kwietnia 2021 roku planowane jest utworzenie 3 dyspozytorni.
Decyzja co do lokalizacji, w których pozostawione będą dyspozytornie medyczne opierała się m.in. o możliwości infrastruktury. Dyspozytornie medyczne w Ostrołęce i Płocku są jednymi z najmniejszych w województwie. Zaproponowana stopniowa centralizacja do 3 dyspozytorni medycznych, uwzględnia zapewnienie ciągłości realizacji zadań dyspozytorów medycznych wobec mieszkańców i osób przebywających na terenie województwa mazowieckiego.
fot: Karol Szadkowski (AMZ Kutno)