Zmiany u Nałkowskich

Dom nad Łąkami kilka tygodni temu przeszedł lifting. Na budynku stary dach wymieniono na nowy, ocieplono go oraz zainstalowano nową obróbkę blacharską. Pomalowano go zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Schody zewnętrzne po obu jego stronach również przeszły modernizację. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce rozpoczną się od lat oczekiwane prace wokół Domu.

Jak podaje portal funduszeeuropejskie.gov.pl ?Park Nałkowskich w Wołominie będzie nawiązywał do historycznego ogrodu, w którym niegdyś mieszkała rodzina znanej pisarki Zofii Nałkowskiej, a jednocześnie stanie się nowoczesnym i przyjaznym miejscem do wypoczynku oraz rekreacji. Miasto odkrywa i umacnia swoją lokalną tożsamość?. – Faktycznie zakończyły się procedury odwoławcze i rozpoczynamy realizację tego zadania ? mówi Bożena Kucharczyk, naczelnik Wydziału Inwestycji w wołomińskim urzędzie. – Nasz projekt nosi tytuł ?Budowa parku przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie?. Jest to projekt, na który Gmina Wołomin otrzymała dofinansowanie w kwocie blisko 1,7 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko ? informuje naczelnik Kucharczyk.
Na tą informację wielu mieszkańców Wołomina czeka od dawna bowiem pierwsze przymiarki do modernizacji tego miejsca czyniono na początku lat 90. ubiegłego wieku.
– W tej kadencji zauważyliśmy potrzeby Muzeum. Zaczęliśmy od podłączenia Domu nad Łąkami do kanalizacji sanitarnej. Po wielu latach, kiedy trzeba było wybierać nieczystości płynne wozem asenizacyjnym, przyszedł czas na skok cywilizacyjny na miarę XXI wieku (śmiech) – a tak naprawdę to wstyd że Muzeum tak długo czekało na modernizację i do tej pory borykało się z tak przyziemnymi problemami – mówi wiceburmistrz Edyta Zbieć.
– Pozyskaliśmy dofinansowanie z Funduszy Europejskich. To ważny i piękny, choć nieco zapomniany, teren. Zlokalizowany u wjazdu do miasta stanie się jego wizytówką. Zarówno mieszkańcy Wołomina jak i odwiedzający to miejsce turyści, wycieczki szkolne, zasługują na przestrzeń, w której będą mogli spędzić czas ze swoimi bliskimi i jednocześnie możliwość zapoznania się z historią miasta i regionu bowiem projekt parku łączy w sobie historię i nowoczesność. Jego koncepcja została poddana konsultacjom społecznym, które spotkały się z dużym zainteresowaniem Wołominian ? mówi Elżbieta Radwan, wołomińska burmistrz.
Zdaniem burmistrz ta inwestycja pozwoli nie tylko stworzyć miejsce rekreacji, ale również aktywności lokalnej zarówno artystycznej jak i edukacyjnej. – Otworzy nam również drogę do pozyskiwania w przyszłości środków z innych źródeł zewnętrznych, np.: z programu POWER lub RPO – dodaje.
Centralnym elementem nowego ogrodu będzie istniejący zbiornik wodny, który zostanie przebudowany i wzbogacony o dodatkowe elementy w tym strumień.
Z opisu projektu: ?Ukształtowany krajobrazowo i naturalistycznie wijący się ciek wodny zostanie obsadzony dość gęsto roślinnością. Uroku doda kaskada wodna, która ze strumienia będzie wlewała się do stawu, nad którym przerzucony zostanie prosty, drewniany most. Zaplanowano też wielopiętrowe i wielogatunkowe nasadzenia zieleni. Na stokach wydmy powstanie ogród dydaktyczny z 33 gatunkami bylin, 12 gatunkami krzewów i 9 gatunkami drzew. Zasiany zostanie nowy trawnik oraz wielogatunkowa łąka kwiecista, nawiązująca do tej, o której pisała Zofia Nałkowska. Uzupełnieniem do założeń terenów zieleni będzie pawilon, wiata na pomoście przy stawie, tarasy z placykami ozdobnymi, pomosty, murki, schody terenowe, pochylnie, plac zabaw, ogrodzenie i elementy małej architektury.
Dodatkowo zostanie wykonana renowacja obiektów gospodarczych, a także instalacje sanitarne i elektryczne?.
Władze miasta zapewniają, że inwestycja rusza niebawem.
– W budżecie są zarezerwowane środki na ten cel ? mówi Bożena Kucharczyk.

Oprac. Teresa Urbanowska w oparciu o materiał zamieszczony na www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.