O zmianach podatkowych obowiązujących na 2021 rok rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Nowy rok to często zmiany, nowe przepisy. Jak jest tym razem? Jak wyglądają zmiany podatkowe na 2021 rok?
? Zmian w przepisach podatkowych jest całkiem sporo. Myślę, że pokrótce wymienię te najważniejsze, te które dotyczą lub mogą dotyczyć jak największej grupy przedsiębiorców.
? To proszę wymienić, jakie to zmiany.
? Po pierwsze większa grupa przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z ryczałtowej formy rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Mianowicie aż ośmiokrotnie podniesiony został limit przychodów, który warunkuje możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych: z 250 tys. EURO do 2 mln EURO. Co to oznacza w praktyce? Ci przedsiębiorcy, którzy w 2020 roku nie przekroczyli kwoty sprzedaży odpowiadającej równowartości 2 mln EUR, a więc prawie 9 mln zł, mogą co do zasady, wybrać ryczałtową formę rozliczeń na rok 2021. Dodatkowo zlikwidowano większość przypadków, w których określona działalność wyłączała z możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
? Jakie to były wyłączenia?
? W 2021 roku, prawo do płacenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zyskali m.in. adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi, architekci, inżynierowie budownictwa, fizjoterapeuci, psycholodzy. Dotychczas te grupy zawodowe nie mogły wybrać ryczałtu. Również przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości będą mieli możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5% oraz 12,5% od nadwyżki przychodów powyżej kwoty 100 tys. zł.
? Co jeszcze się zmienia?
? W ustawie o podatku ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych zmniejszono stawki podatkowe z 20% do 17% od przychodów uzyskiwanych w ramach wolnych zawodów. Zmniejszono również stawkę ryczałtu z 17% do 15% od przychodów ze świadczenia niektórych usług, np. reklamowych, kulturalnych i rozrywkowych, architektonicznych i inżynierskich, finansowych i ubezpieczeniowych, ale innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów, czyli np. przy zatrudnianiu pracowników. Możliwe będzie również opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach świadczenia usług nabycia i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Ale w tym przypadku stawka podatku wyniesie 10%. Należy oczywiście pamiętać, że w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatek płaci się od przychodu, a nie od dochodu, czyli bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.
? Czy coś jeszcze Pan doda do tej listy?
? Tak. W przypadku spółek kapitałowych, a więc spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, również rozszerzono krąg podmiotów, które będą mogły skorzystać z preferencji.
? O co dokładnie chodzi?
? W 2021 roku prawo do obniżonej 9% stawki CIT uzyska szersze grono płatników. To efekt podniesienia z 1,2 mln euro do 2 mln euro progu, do którego można korzystać z preferencji. Stawkę 9% CIT będą mogli stosować przedsiębiorcy:
* rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (w pierwszym roku działalności) albo
* mający status małego podatnika (czyli przychody z poprzedniego roku podatkowego poniżej 2 mln euro) – jeśli ich przychody nie przekroczą w ciągu roku limitu 2 mln euro.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl