O tym kogo obowiązują zeznania podatkowe, co tracimy jeśli nie dotrzymamy terminu ich złożenia oraz o obowiązujących formularzach, rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? Termin 30 kwietnia zbliża się wielkimi krokami.
? Tak. Rzeczywiście kwiecień się kończy a tym, którzy jeszcze nie rozliczyli się z dochodów uzyskanych w 2017 roku na rozliczenia i złożenie zeznania pozostało nieco ponad tydzień. W tym roku 30 kwietnia przypada w poniedziałek i do tego dnia należy złożyć w urzędzie skarbowym roczne zeznanie podatkowe.
? Dlaczego to takie ważne, żeby zeznanie złożyć w terminie?
– Wiadomo, za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie może podatnika spotkać sankcja choćby w postaci mandatu karno-skarbowego. Niezłożenie zeznania podatkowego jest wykroczeniem karno-skarbowym. Warto jednak dodać, że sam mandat to nie wszystko. Nieterminowe złożenie zeznania może nas również pozbawić pewnych przywilejów.
? Na przykład jakich?
? Na przykład może nas pozbawić możliwości rozliczenia dochodów wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W niektórych przypadkach brak takiej możliwości może okazać się dużo bardziej dotkliwą sankcją niż sam mandat.
? No dobrze. Załóżmy, że większość podatników zdąży rozliczyć się w terminie. Jakie zatem zeznanie podatkowe należy złożyć?
? PIT-36 składają podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej i nie wypełniają zeznania PIT-37. Ten formularz tj. PIT-36 składają przede wszystkim podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej. Ale nie tylko. Ten formularz składają również podatnicy, którzy uzyskali przychody z zagranicy, ale również podatnicy, którzy otrzymali PIT-8C mogą być zobowiązani do rozliczenia swoich dochodów na formularzu PIT-36.
PIT-36L składają podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19% podatkiem liniowym. Ten formularz przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.
PIT-37 składają podatnicy, którzy uzyskali przychody, opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej, wyłącznie ze źródeł położonych na terytorium RP, za pośrednictwem płatników i nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Przede wszystkim chodzi o dochody uzyskiwane z pracy na etacie, zleceniu czy z tytułu umów o dzieło. Obowiązek złożenia zeznania nie dotyczy podatników, którym rocznego obliczenia podatku dokonał płatnik. Czyli np. jeśli otrzymujemy wyłącznie emeryturę lub rentę z ZUS to nie musimy składać rozliczenia rocznego. ZUS zrobi to za nas.
PIT-38 składają podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30b ustawy (np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). W uproszczeniu chodzi o dochody z giełdy z tytułu sprzedaży akcji, ale również ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
PIT-39 składają podatnicy, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w roku podatkowym, opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30 ustawy oraz zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy. Czyli jeśli w 2017 roku sprzedaliśmy nieruchomość a od końca roku, w którym ją nabyliśmy nie minęło 5 lat to musimy złożyć PIT-39. Dla ułatwienia: jeśli nabycie nastąpiło w roku 2011 albo wcześniej, to nie mamy obowiązku rozliczać sprzedaży dokonanej w roku 2017.
? Jak zwykle dużo tego.
? Z drugiej strony to raptem pięć formularzy. Najważniejsze, żeby odpowiednie zeznanie złożyć w terminie, jeśli mamy taki obowiązek.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl