Kolejne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w budynku Urzędu Miasta. Pozyskano na ten cel dofinansowanie w wysokości 36 000 zł, dzięki któremu ułatwimy osobom niewidomym i słabowidzącym oraz niedosłyszącym załatwianie spraw w naszym Urzędzie.- informuje UM Zielonka.
Burmistrz Kamil Michał Iwandowski podpisał umowę dotacyjną z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zapewniającą Miastu środki w wysokości 36 000 zł w ramach programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”. Działania zostaną zrealizowane do końca przyszłego roku.
Sukcesywnie eliminujemy bariery architektoniczne w przestrzeni publicznej, ale również wprowadzamy wiele udogodnień dla lepszego funkcjonowania w mieście. Zarówno Urząd, jak i miejskie jednostki, przykładają dużą wagę do tego, by z oferowanych usług mogli komfortowo korzystać mieszkańcy z niepełnosprawnościami – informuje UM Zielonka
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, zrealizowane zostaną kolejne działania. Tym razem zmiany dotyczyć będą samego Urzędu Miasta.
Ścieżka naprowadzająca
Wykonamy specjalną ścieżkę ułatwiającą dostęp do urzędu. Tzw. ścieżka naprowadzająca, która pojawi się w ciągu pieszym, wykonana zostanie z wykorzystaniem pól uwagi – czyli pasów naprowadzających oraz płytek o specjalnej fakturze. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, które poruszają się z pomocą laski, będą bezpiecznie nawigowane do wejścia. Warto również pamiętać, że tego rodzaju ścieżka stanowi niezastąpione ułatwienie w przypadku konieczności przeprowadzenia ewakuacji.
Plan tyflograficzny
Dodatkowo, w Urzędzie pojawi się również plan tyflograficzny, który odzwierciedlać będzie przestrzeń każdej kondygnacji budynku. Plan tyflograficzny to swoista mapa dotykowa wykonana w technologii łączącej czarny, mocno kontrastowy druk, oznakowanie alfabetem Braille’a oraz elementy wypukłe. Taki plan budynku, w połączeniu z dotykowymi tabliczkami rozmieszczonymi w Urzędzie będzie znacznym ułatwieniem komunikacyjnym dla osób niewidomych i słabowidzących. Ponadto specjalne oznaczone będą również poręcze schodów.
Pętla indukcyjna
Ze środków pozyskanych w ramach dofinansowania, zakupiona zostanie także przenośna pętla indukcyjna. Wspomagając rozumienie mowy będzie stanowić efektywne wsparcie osób niedosłyszących, korzystających z aparatów słuchowych oraz implantów ślimakowych.
Użytkownicy aparatów lub implantów mają często trudność ze rozumieniem mowy, ponieważ urządzenia tego typu wzmacniają wszystkie dźwięki, również wszelkie szumy otoczenia. Działanie pętli polega na wyciszeniu zbędnego tła, dzięki czemu mowa ludzka jest lepiej słyszana i rozumiana. Przekazuje ona wzmocniony i przetworzony sygnał bezprzewodowo (w postaci pola magnetycznego) wprost do aparatu lub implantu odbiorcy. Mobilna pętla sprawi, że osoba z niej korzystająca będzie mogła załatwiać sprawy na terenie całego budynku, w każdym pokoju. Urzędnicy wszystkich wydziałów poinstruowani będą o działaniu urządzenia. Dodatkowo, osoby chcące wziąć udział np. w sesji Rady Miasta Zielonka również będą mogły skorzystać z pętli.