Jak szybko rozpoznać czerniaka? Dlaczego rak skóry jest tak podstępny? Czy ochrona przeciwsłoneczna jest ważna? Na te i inne pytania dotyczące profilaktyki nowotworów odpowiedzi znają uczniowie klas 7 i 8 zielonkowskich szkół. Wszystko to dzięki programowi profilaktyki czerniaka, do którego dołączyło Miasto Zielonka. 571 uczniów z zielonkowskich szkół wzięło udział w zajęciach profilaktycznych.
17 maja rozpoczął się XI Tydzień Świadomości Czerniaka. Tym razem odbywa się on pod hasłem „Baw się dobrze #NIEspieczRAKA”. Jak co roku zwraca uwagę na przestrzeganie zasad, między innymi, bezpiecznego opalania.
Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka organizowany jest przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Poświęcony został edukacji i prewencji, które ograniczają zachorowalność na nowotwory. Poprzez podnoszenie świadomości, naukę o samobadaniu i obserwowaniu zmian skórnych, pomaga minimalizować ryzyko zachorowania wśród młodzieży.
W roku szkolnym 2021 / 2022, w ramach programu aż 571 uczniów z klas 7 i 8 wszystkich zielonkowskich szkół wzięło udział w 34 godzinach zajęć i szkoleń.
Szczególnie w zbliżającym się okresie wakacyjnym warto zwrócić baczniejszą uwagę na zmiany skórne na ciele. Duża ekspozycja na słońce i beztroskie wakacyjne opalanie sprzyjają niestety zwiększonemu ryzyku rozwinięcia się nowotworu skóry. Dzięki zajęciom, uczniowie naszych podstawówek zdobyli wiedzę, która pomoże im nie tylko zmniejszyć to zagrożenie, ale również szybko rozpoznać niepokojące objawy.
W ramach programu młodzież poznała „złote zasady” profilaktyki czerniaka oraz nauczyła się przeprowadzić samobadanie i różnicowanie zmian skórnych na bezpieczne i te podejrzane na podstawie zasady ABCDE.
Czym jest „czerniakowe abecadło”?
Czerniak ma kilka cech charakterystycznych, które pomagają rozpoznać zagrożenie jeszcze przed wizytą u lekarza. Codziennie widujemy się w lustrze, możemy obserwować skórę, warto więc poświęcić co jakiś czas chwilę, by baczniej przyjrzeć się znamionom. Te możemy ocenić na podstawie kryteriów ABCDE, czyli właśnie czerniakowego abecadła:
- A – asymetria znamienia;
- B – brzegi: czy są poszarpane i nierównomierne;
- C – czerwony, czarny, niejednolity kolor;
- D – duży rozmiar, powyżej pół centymetra;
- E – ewolucja: czy znamię zmienia swój ksztatł i kolor.
Jeśli któryś z punktów zwróci Państwa uwagę, znamię wygląda niepokojąco, należy udać się do lekarza specjalisty, który dokładnie zbada i oceni zmianę skórną.
Jakie są „złote zasady” profilaktyki raka skóry?
Można powiedzieć, że najważniejszą zasadą jest umiar. Zarówno podczas kąpieli słonecznych, jak również korzystania z solarium. Najlepiej unikać ekspozycji na słońce pomiędzy godzinami 11:00 a 16:00. Latem nośmy kapelusze, które zakrywają kark i uszy oraz stosujmy kremy z filtrem SPF (idealnie, gdy korzystamy z nich cały rok!). Wybierzmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i regularnie kontrolujmy znamiona u lekarzy specjalistów.