Zielonkowski festiwal, to wyjątkowa okazja na radosne pożegnanie lata i aktywne korzystanie z ostatnich ciepłych dni. Zachęcamy Państwa serdecznie do odwiedzenia Kolejowej 11, która przygotowała dwudniową moc atrakcji. To będzie doskonała okazja do integracji, ale też bliższego poznania lokalnej kultury, smaków i tradycji naszego pięknego miasta. Świętujcie z nami podczas koncertów, warsztatów, spektakli i wielu innych ciekawych wydarzeń. – zachęcają organizatorzy
Festiwal odbędzie się w dniach 23-24 września w dwóch lokalizacjach: przy moście w Parku Dębinki i w Kolejowej 11. W programie przewidziane są aktywności dla każdego: koncerty, warsztaty, gry i zabawy, pokazy, targi i wiele innych. Nie zabraknie też pysznego jedzenia i napojów z regionalnych produktów.
Nie przegapcie okazji, aby spędzić niezapomniany weekend w Zielonce i poczuć magię końca lata. Zapraszamy serdecznie wszystkich Mieszkańców i Gości. Do zobaczenia na Festiwalu.
——————————SOBOTA, 23 września
godz. 15:00 – koncert zespołu Dżesika Kalmary
Dżesika Kalmary czyli duet Kaliny Małczyńskiej i Marcina Grabińskiego.
Wszystkim dobrze znane piosenki grają w wyjątkowych aranżacjach, przedstawiając zupełnie nowe oblicza utworów, które śpiewamy od lat. W starych hitach z poprzednich dekad, doszukują się emocji, których dotychczas nie kojarzyliśmy z tymi nagraniami. Elektryzujące rytmy z maszyny perkusyjnej mieszają się z przesterowanymi riffami na gitarze, a płynące linie basu współgrają z wokalem, który nie może się nikomu znudzić. Kalinę i Marcina łączy radość z grania muzyki i tą radością chcieliby nas zarazić.godz. 16:00 – koncert zespołu Sad Smiles
To zespół złożony z czterech nastolatków, którzy kochają muzykę. Średnia wieku w kapeli to… 16 lat, a już piszą dojrzałe teksty, komponują muzykę i tworzą własne piosenki. Ich ostatnie trzy single „Miasto Marzeń”, „Nie mogę” i „Świat doskonały” emitowane były w kilkunastu stacjach radiowych z Czwórką, Radiem 357 (Piosenka Dnia) i Radiem Nowy Świat na czele.
godz. 17:30 – koncert zespołu Bluszcz
Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez braci Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół śmiało czerpie z brzmień polskiej fali syntezatorowej lat. 80 z elementami post-punka. Zadebiutowali albumem Junior w 2017 roku, a swój pierwszy koncert zagrali na OFF Festival. W kwietniu 2019 roku zespół wydał drugie LP pt. W Naszych Domach, tym razem w całości w języku polskim. We wrześniu 2020 r. powrócili ze świetnie przyjętym krążkiem Kresz, łączącym współczesność z brzmieniem polskiej muzyki lat ’80 i ’90… 21 października, 2022 zespół powrócił z czwartym albumem zatytułowanym „Nowy Pop”. Zespół obecnie promuje najnowszy album podczas jesiennej trasy koncertowej. Laureaci zeszłorocznej Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii muzyka rozrywkowa.
godz.19:00 – koncert zespołu Muzyka Końca Lata
Muzyka Końca Lata to zespół założony w roku 2002 pod wpływem deszczowej końcówki sierpnia i lektury książki Bohumila Hrabala „Zbyt głośna samotność”. Projekt początkowo jednoosobowy w roku 2004 rozrósł się do kwartetu, a dziś to już kwintet; w swojej twórczości grupa odwołuje się m.in. do lat 60., czyli czasów big bitu, surfu i garażowego rock’n’rolla, ale też slackerskich zespołów amerykańskich z lat 90.MKL jest indie rockowym kwintetem, który w swoim tygielku miesza różne gatunki, od bigbitu, surfu, po country i punk rocka. Całość utrzymana jest w duchu pogodnej melancholii. MKL to czułe, szczere piosenki o relacjach, samotności, zachwycie światem i przerabianiu trudnych emocji.
godz. 20:30 – koncert Zespołu HURT
Po dziesięciu latach od ostatniej płyty znany wszystkim wrocławski zespół HURT otwiera nowy rozdział, w którym wyraźnie nie jest już młodzieżą. Autorzy pokoleniowego przeboju Załoga G przygotowali jak zwykle eklektyczny album, na którym nie zabrakło znanych i zdolnych gości. Zapraszamy do usłyszenia go na żywo.
Ponadto: strefa gastronomiczna, strefa zabaw, kiermasz książek
————————-NIEDZIELA, 24 września
11:00 – Teatr Czerwony Pegaz – „Kosmiczna buda jarmarczna”
Kosmiczna Buda Jarmarczna to pomost między starym a nowym. Tradycyjna forma parawanowego teatru lalek zostanie wykorzystana do opowiedzenia kosmicznych historyjek inspirowanych pisarstwem Stanisława Lema – pisarza zapatrzonego w przyszłość i kosmos.
11:30 – I blok warsztatowy
Komunikacja z psem – miłośnicy piesków będą mogli dowiedzieć się więcej o o tym, jak lepiej komunikować się z pupilami.
Drewniane magnesy – od zera do artysty, na tych warsztatach będziecie mogli od podstaw przygotować własne drewniane magnesy.
Lalkarstwo – pod okiem specjalistów będą Państwo mogli tworzyć lalki na podobieństwo Mapetów.
Kiszonki – mamy coś dla miłośników zdrowego trybu życia. Przyjdźcie na warsztaty z kiszonek, aby nauczyć się kisić warzywa oraz dowiedzieć się, które z nich są do tego przystosowane.Wiklinowe wianki – relaks i zabawa podczas plecenia cudownych wianków z wikliny.
Wstęp na warsztaty jest biletowany. Bilety oraz więcej informacji znają Państwo na stronie Kolejowa 11
12:00 – Panel ekspercki – „Polska wysycha – co możemy sami z tym zrobić?”
Zapraszamy na wspólną dyskusję na temat polskiego klimatu. Będzie można wyrazić własne zdanie oraz zaczerpnąć świeżych infomacji od innych zainteresowanych tym tematem.
14:00 – Spektakl -„Bzionki” (w Parku Dębinki)Artyści zabiorą Państwa w podróż poprzez czas i przestrzeń, w której wspólnie z nimi – słowem, gestem i pieśnią przypomną sobie Państwo i odtworzą słowiańskie legendy o powstaniu świata, roślin, drzew i ludzi. Spotkanie z Bzionkami ma formę interaktywnego spektaklu, podczas którego uczestników czekać będą zadania ruchowe, muzyczne oraz plastyczne. Spotkaniom towarzyszy muzyka na żywo grana na tradycyjnym, staropolskim instrumencie.
15:30 – II blok warsztatowyBębny – Warsztaty bębniarskie to doskonała okazja, aby odkryć w sobie muzykalność, poczuć energię i radość z grania oraz nawiązać nowe znajomości. Bębniarstwo jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych form wyrażania się przez dźwięk.
Gotowanie dzikich roślin – Warsztaty gotowania z dzikich roślin to niepowtarzalna okazja, aby odkryć nowe smaki i aromaty, które kryją się w otaczającej nas przyrodzie. Dzikie rośliny są nie tylko pyszne, ale także zdrowe i bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty.
Wstęp na warsztaty jest biletowany. Bilety oraz więcej informacji znają Państwo na stronie Kolejowa 11.
15:30 – Rozmowy o winie z Winnicą Dla Frajdy
Coś dla miłośników dobrego wina. Winnica Dla Frajny przyjeżdża do Zielonki, aby opowiedzieć mieszkańcom o procesie powstawania pysznego wina na terenie naszego kraju.
16:00 – Panel ekspercki -„Rola rzeki w rozwoju miasta.”
Zamiast internetowego forum, będziecie mieli Państwo okazje na żywo dyskutować na temat roli rzek w polskich miastach.
18:30 – Teatr Czerwony Pegaz – „Kosmiczna buda jarmarczna”Dla osób, które nie mogły wziąć udziału we wcześniejszym spektaklu przygotowaliśmy powtórkę, aby każdy mógł zaczerpnąć sztuki.
19:00 – Orszak festiwalowy
Ruszcie z nami w drogę do Parku Dębinki. Orszak wyruszy, żeby głośno, na kolorowo i z uśmiechem oznajmić mieszkańcom Zielonki, że lato już się kończy.
19:20 – Koncert Tsigunz Fanfara Avantura (w Parku Dębinki)
To niespotykana w Polsce formuła bałkańskiej orkiestry dętej, dzięki której muzycy realizują własną, oryginalną wizję muzyki. „Ogniowe strzelby współczesnej cyganistyki, kolekcjonerzy pol-muzowkich przydęć, szybcy i niebezpieczni królowie turbo groovu, cyniczni romantycy na granicy fałszu, po prostu tygrysy surowego brzmienia nu-gypsy!” – tak piszą o sobie artyści.
20:30 – Fireshow (w Parku Dębinki)Pokazy z ogniem w wykonaniu grupy The Fireheads, charakteryzują się oryginalnym stylem. Artyści pochodzą z różnych dziedzin scenicznych (teatr ruchu, taniec, performens aktorstwo) i dodają do swojego warsztatu płonące przedmioty, dzięki którym ruch zyskuje na widowiskowości. Występy są dynamiczne i wywołują emocje w widzu, które podsycane są również elementami sztuki cyrkowej (ekwilibrystyka, akrobatyka i żonglerka).
Ponadto: strefa gastronomiczna, stoiska wystawców, strefa gier, kiermasz książek, wystawa prac AI, strefa zabaw – czytamy na stronie ratusza
Źródło: UM Zielonka