E-recepta z powodzeniem zastępuje dotychczas wystawiane recepty. Choć różni się formą (jest zapisem cyfrowym a nie papierowym) to nieodmiennie zawiera wszystkie niezbędne informacje pozwalające na wykupienie leków w każdej aptece. W lutym br. takie udogodnienie „zamawiania recept” na potrzebne leki przez Internet (tylko dla pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej) uruchomił Miejski Ośrodek Zdrowia w Zielonce.
Co zrobić, by zamówić receptę przez Internet?
Należy przede wszystkim pamiętać, że to udogodnienie jest dostępne dla pacjentów POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej)
Zamówienia recepty można dokonać poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) (link: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta) albo platformę LekarzeBezKolejki.pl (link: https://lekarzebezkolejki.pl/).
Złożony przez te aplikacje wniosek trafia drogą elektroniczną do lekarza POZ. W naszym Miejskim Ośrodku Zdrowia, wszystkie E-zamówienia kierowane są do jednego lekarza, a następnie trafiają do poszczególnych lekarzy udzielających świadczeń.
E-receptę można otrzymać w wybranej formie:
- SMS’a z 4-cyfrowym kodem dostępu,
- e-maila z załączoną w PDF’ie informacją o e-recepcie,
- powiadomienia w aplikacji moje IKP.
Zamówienie e-recepty nie jest równoznaczne z jej otrzymaniem. To lekarz – m.in. analizując dokumentację medyczną pacjenta – ostatecznie decyduje, czy prośbę o przyznanie leku zostanie zatwierdzona, czy też odrzucona.Nie ma możliwości zamawiania recept dla członka rodziny lub dla kogoś innego. Wyjątek stanowią rodzice/opiekunowie prawni dzieci będących pod opieką lekarza POZ w Ośrodku Zdrowia (konto dzieci jest podpięte do konta rodzica, który zgłaszał dziecko do ubezpieczenia).
Otrzymanie pierwszej e-recepty na konkretny lek musi być też zazwyczaj poprzedzone konsultacją lekarską. Może się ona odbyć w formie tradycyjnej – w przychodni, albo w formie teleporady, czyli bez wychodzenia z domu i stania w uciążliwych kolejkach wśród innych chorych.
Źródło: UM Zielonka