Nadszedł moment bardzo wyczekiwany przez fanów deski, rolek i rowerów wyczynowych – startuje budowa skateparku! Rozpoczyna się kolejna inwestycja, na którą Miasto pozyskało dofinansowanie. Zielonka na jej realizację ma 4,5 miliona złotych ze środków krajowych.
Wykonawca przystąpił do pierwszych prac w terenie.Teren przy ulicy Dziennikarskiej, który przeznaczono na skatepark zaprojektowany z udziałem młodzieży, jest już uporządkowany.
Teraz trwa wygradzanie terenu budowy. W kolejnych dniach wjedzie tam ciężki sprzęt.
Jakie są etapy budowy?
Do końca listopada przebudowywana będzie sieć wodociągowa, by usunąć wszelkie kolizje z zaprojektowanym obiektem. Rozpocznie się również budowa kanalizacji deszczowej odprowadzającej ze skateparku nadmiar wody po deszczu. Równolegle prowadzone będą prace związane z elektrycznością, m.in. ułożenie okablowania i uziemienia. Generalnie do końca tego roku mają się zakończyć roboty ziemne.
Natomiast Firma Techramps, odpowiedzialna za wykonanie urządzeń rekreacyjnych, które pojawią się w przyszłym roku w skateparku, już rozpoczęła opracowywanie rysunków technicznych poszczególnych elementów. Rysunki powstające na bazie projektu budowlanego, posłużą temu wykonawcy na prawidłowe wykonanie atrakcyjnych, ale skomplikowanych technicznie urządzeń.
Zasadnicze roboty, takie jak podbudowa, cała konstrukcja skateparku, montaż ramp, oświetlenia i innych elementów zaplanowane są na przyszły rok. Cała inwestycja, zgodnie z planem ma być gotowa we wrześniu przyszłego roku.
Już w czerwcu 2023 skatepark zostanie oddany młodzieży, ale z racji, iż nie udało się wyłonić wykonawcy w pierwszym przetargu, terminy przesunęły się. Jest to duża inwestycja, obejmująca swoim zakresem wiele elementów. Część z nich wymaga ogromnej precyzji w wykonaniu, tak by w maksymalnym stopniu były bezpieczne dla młodych użytkowników.
Przypomnijmy zatem co wypełni przestrzeń skateparku – powstanie tam aż 18 elementów o zróżnicowanym poziomie trudności:
- Bowl,
- Roll-in + Quarter pipe o nieregularnych kształtach,
- Funbox „fala”,
- Funbox do skoków + piramida,
- Quarter pipe o nieregularnych kształtach,
- Piramida,
- Wall ride z „pool coping”,
- Platforma z london gap, 2x grindbox spadowy, poręcz spadowa, 2x schody, 2x grindbox prosty, poręcz łamana,
- Platforma z piramidą, grindbox prosty, mini quarterpipe,
- Podjazdy z grindbox prosty, grindbox łamany, poręcz łamana,
- Bank ramp + piramida,
- Podjazd z 3x grindbox prosty,
- Poręcz prosta,
- Grindbox,
- Manualbox.