Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się zasady zaliczania wpłat podatnika w razie jego zobowiązań z różnych tytułów.
- Organ podatkowy w przypadku zaległości podatkowych ma obowiązek zaliczyć dokonaną wpłatę na poczet zaległości podatkowych o najwcześniejszym terminie płatności- nawet w przypadku, gdy podatnik wskazuje, że dokonuje zapłaty na poczet bieżącej płatności.
- Ponadto w sytuacji, gdy podatnik dokonuje wpłaty nie wskazując podatku, na którą jest dokonywana wpłata wówczas organ ma obowiązek w pierwszej kolejności zaliczyć tę wpłatę na konto zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatnika.
Podstawa prawna: Dz.U.2019.900 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa
Art. 62. § 1. Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika, a w przypadku braku takiego wskazania ? na poczet zobowiązania podatkowego o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zobowiązań podatkowych podatnika. W przypadku gdy na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe, których termin płatności upłynął, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku, a w przypadku braku takiego wskazania lub braku zaległości podatkowej we wskazanym podatku ? na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatkowych podatnika.
A co z obowiązkiem poinformowania zobowiązanego, że jego wpłata została zaliczona inaczej niż to określił na dowodzie wpłaty ?