Od początku ogłoszenia epidemii pracownicy pomocy społecznej niosą pomoc swoim podopiecznym, wykonując pracę w utrudnionych warunkach. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się pracownicy domów pomocy społecznej, których podopieczni to osoby z grupy największego ryzyka zachorowań na COVID-19. Zarząd województwa przygotował wsparcie dla tej grupy zawodowej. Na zakup sprzętu oczyszczającego i dezynfekującego powietrze przeznaczono 600 tys. zł. Teraz wszystko zależy od decyzji radnych województwa.
Od początku ze środowisk pracowników pomocy społecznej płynęły apele o zabezpieczenie ich pracy. Dostali nowe zadania, ale nie otrzymali środków ochrony osobistej. ? Dużo mówimy o roli pracowników medycznych, bo jest kluczowa w sytuacji pandemii. Nie można jednak zapominać o tym, że kolejna grupa, która w tej chwili jest również na pierwszej linii frontu, to pracownicy służb społecznych ? mówi marszałek województwa Adam Struzik. ? Ich pomoc uzależniona jest od tego, czy sami będą bezpieczni i zachowają zdrowie. Dlatego decydujemy się na wsparcie tej grupy wyposażeniem, na które przeznaczymy środki wygospodarowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
Działania pracowników służb społecznych, zarówno w biurze, jak i w terenie, wiążą się z wieloma zagrożeniami. Dbają m.in. o to, by osoby starsze, samotne czy osoby z niepełnosprawnością mogły uzyskać usługi opiekuńcze. To oni pomagają mieszkańcom domów pomocy społecznej, udzielają wsparcia psychologicznego. Epidemia pogłębiła problem, z którym pracownicy służb społecznych stykali się wcześniej. Nie są oni odpowiednio chronieni przed możliwością zakażenia się. Do placówek dociera za mało środków ochrony osobistej, które są niezbędne do wypełniania zadania w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia pracowników.
? Mamy ponad sto domów pomocy społecznej na Mazowszu, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Z jednej strony podopieczni są w grupie największego ryzyka zachorowań i komplikacji przy zakażeniu się koronawirusem. Z drugiej ? pracujący tam personel jest w stanie pomagać tylko wtedy, gdy może w bezpieczny sposób opiekować się pensjonariuszami. Wiemy, że DPS-y z Mazowsza pilnie potrzebują dodatkowego wsparcia ? wyjaśnia Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Zabezpieczenie pracowników oznacza zwiększenie bezpieczeństwa podopiecznych i efektywności udzielanej pomocy. Zarząd województwa podjął więc decyzję o zakupie urządzeń oczyszczających powietrze i dezynfekujących. W ramach wygospodarowanych przez MCPS środków finansowych możliwe jest kupienie ok. 60 takich urządzeń ? z funkcjonalnością zbliżoną do modeli oczyszczaczy, które zostały zakupione przez zarząd województwa dla mazowieckich szpitali.
? Od początku ogłoszenia epidemii w kraju podejmujemy różne działania, które są wsparciem dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, organizacji pozarządowych działających na rzecz różnych wykluczonych grup. Zdecydowaliśmy, że w momencie, gdy nie ma sposobności do przygotowywania szkoleń, konferencji i spotkań, które organizowaliśmy dla tych grup i dla pracowników pomocy społecznej, środki na te wydarzenia chcemy przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby placówek, bo liczy się teraz bezpieczeństwo ich pracowników i podopiecznych ? podsumowuje Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Trwają też rozmowy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o uruchomieniu na ten cel dodatkowych środków w ramach unijnego projektu Liderzy Kooperacji, którego częścią jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Projekt prowadzony jest przez pięć województw ? poza Mazowszem działają w nim podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie i lubelskie. To wieloletnie działania tworzące model współpracy między różnymi instytucjami i podmiotami pomocy oraz integracji społecznej. Czas epidemii wymaga nowych inicjatyw. Dlatego wszyscy partnerzy projektu starają się o zwiększenie środków, które pomogą służbom społecznym bezpiecznie pracować w czasie epidemii.
Więcej wiadomości
Wdowy i wdowcy powinni już teraz sprawdzić, czy mają prawo do tzw. renty wdowiej
Ponad 750 pracowników KM będzie pełnić służbę w I dzień Świąt Bożego Narodzenia
Ponad 395 milionów zł na aktywizację bezrobotnych na Mazowszu i związane z tym działania!
Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia
Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025
Czarna, brązowa, a może kolorowa? Oto jak dobrać idealny odcień kurtki skórzanej
Z Mazowsza do Watykanu
MAZOWSZE MA – 432 INWESTYCJE W REGIONIE WARSZAWSKIM ZACHODNIM
Organizacja komunikacji w weekend 21-22 grudnia
MAZOWSZE MA – 526 INWESTYCJI W REGIONIE WARSZAWSKIM WSCHODNIM