W najbliższą niedzielę przed Muzeum Wojska Polskiego na Warszawskiej Cytadeli odbędzie się przysięga wojskowa najmłodszych służbą żołnierzy Stołecznej Brygady .
29 października o godz. 11.00, na placu Gwardii Pieszej Konnej, przed siedzibą Muzeum Wojska Polskiego, stu siedemdziesięciu nowo wcielonych żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, wypowie słowa roty wojskowej. Przysięga, którą się zwiążą, będzie największym zobowiązaniem złożonym przez nich wobec ojczyzny, bliskich i całego narodu.
Żołnierze, składający przysięgę, to uczestnicy szkolenia podstawowego, którzy przed dwoma tygodniami wstąpili do Terytorialnej Służby Wojskowej. Za nimi szesnaście intensywnych fizycznie dni, w czasie których nauczyli się bezpiecznego posługiwania się bronią, taktyki, pierwszej pomocy, topografii i orientacji w terenie, poruszania się na polu walki, a także musztry i regulaminów wojskowych. Niedzielne ślubowanie będzie zwieńczeniem pierwszego etapu ich żołnierskiej drogi. Przed nimi kolejne szkolenia, sprofilowane głównie na prowadzenie działań w mieście, dzięki którym osiągną pełną gotowość bojową. Motywacją nowo wcielonych Terytorilasów do rozpoczęcia służby w WOT była możliwość łączenia jej z dotychczasowym życiem zawodowym i prywatnym. Najczęściej jednak wskazywanym powodem wstąpienia do OT jest szansa rozwoju. Formacja ta oferuje wiele atrakcyjnych szkoleń, zarówno tych specjalistycznych, jak i przydatnych w życiu cywilnym, np. ratownika kpp (kwalifikowanej pierwszej pomocy), operatora dronów, a także kursy językowe. Ponad połowa ochotników Stołecznej Brygady planuje rozwijać i podwyższać swoje kwalifikacje poprzez udział kursach na instruktorów, podoficerów i oficerów. Wielu z nowo wcielonych żołnierzy, zwłaszcza ci jeszcze uczący się, deklaruje chęć przejścia do służby zawodowej, a dzięki służbie w WOT mogą uzyskać dodatkowe punkty w kwalifikacjach na uczelnie wojskowe, ponadto mają przyspieszoną drogę awansu.
Prawie 30% żołnierzy w Stołecznej Brygadzie stanowią kobiety. Znakomita większość to panie z ustabilizowanym życiem rodzinnym i zawodowym, które zdobytą wiedzę oraz doświadczenie wykorzystują w służbie społeczeństwu i ojczyźnie . Wysokie i różnorodne kompetencje żołnierzy Stołecznej Osiemnastki sprawiają, że żołnierze, którzy tu będą służyć, mogą liczyć na fachowe wsparcie nie tylko ze strony przełożonych, także kolegów i koleżanek. Tu zawiązują się trwałe przyjaźnie, a wspólne wartości sprawiają, że terytorialna społeczność szybko się rozrasta. Stołeczna Brygada liczy już ponad tysiąc żołnierzy, docelowo będzie ich ok. trzech tysięcy . Zakończenie pełnego ukompletowania brygady planowane jest na koniec 2025 roku. Pomimo, że stałym rejonem odpowiedzialności 18 SBOT jest w całości teren miejski, wśród jej pododdziałów jest miejsce na formację konną, przeznaczoną do zabezpieczania wschodniej granicy miasta i patrolowania trudno dostępnych terenów; pluton wodny – działający na Wiśle i bliskim sąsiedztwie rzeki, a także grupy specjalizujące się np. w działaniach poszukiwawczo ratowniczych z udziałem psów czy bezzałogowych statków powietrznych.
Ponadto podczas niedzielnej uroczystości wręczone zostaną pierwsze odznaki Stołecznej Brygady jej przyjaciołom, będące wyrazem uznania i podziękowania za wsparcie w budowaniu brygady. Obecne wcielenie jest ostatnim w tym roku naborem ochotników do stołecznych Terytorialsów. Kolejne szkolenie podstawowe odbędzie się w styczniu 2024 r., w ramach „Ferii z WOT”.
O 18. SBOT
18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w marcu 2021r., a jej dowodzenie powierzono płk. Markowi Pietrzakowi. Jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, tzw. urban search and rescue, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju. Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych batalionów lekkiej piechoty – 181 blp znajdują się na terenie kompleksu wojskowego w Rembertowie. W trakcie formowania jest 182 blp, który docelowo będzie zlokalizowany na terenie Ursynowa, zaś trzeci batalion powstanie w Borzęcinie Dużym, w ramach istniejących kompleksów wojskowych.