Dzięki utworzeniu gminnej ewidencji uchodźców, wiadomo ile osób z Ukrainy zamieszkało na terenie Gminy po 24 lutego. Liczba ta ciągle się zmienia ze względu na to, że niektórzy spędzają tu tylko dzień lub dwa i wyruszają w dalszą podróż.
Zgłoszeń można dokonywać pod numerem 29- 642- 30-58 w godzinach pracy Urzędu, tj. pon., śr., czw. 8-16, wt. 8-18, pt. 8-14. W zgłoszeniu należy podać liczbę osób wraz z adresem ich pobytu.
Poniżej kilka słów do osób, które już goszczą lub dopiero planują dać schronienie obywatelom z Ukrainy.
– Zgodnie z decyzją przekazaną przez Wojewodę Mazowieckiego podczas Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, osoby prywatne, które zdecydowały się przyjąć do siebie uchodźców nie mogą liczyć na wsparcie finansowe. Oznacza to, że nie będą mieli Państwo refundacji za koszty poniesione na utrzymanie obywateli Ukrainy, którzy zostali zakwaterowani w Waszych domach (kosztów poniesionych na wyżywienie, opłaty związanych z rachunkami za gaz, wodę, energię) O zwrot kosztów będą mogły starać się jedynie firmy, które podpiszą stosowaną umowę z Powiatem.
– Przed podjęciem tej jakże odpowiedzialnej decyzji zadajcie sobie pytanie- czy jesteście na to gotowi, czy pozwalają na to Wasze warunki lokalowe i sytuacja. Niektórzy szukają noclegu na 1-2 doby, a inni dłuższego pobytu. Powinniście ustalić, przez jaki czas możecie gościć uchodźców, aby nie doszło do niedomówień w wyniku których za kilka dni będą musieli szukać kolejnego noclegu.
– Przemyślcie 20 razy czy jesteście gotowi psychicznie, fizycznie, ekonomicznie i czasowo, aby przez ustalony czas być dla nich wsparciem. Biorąc kogoś pod swój dach dajecie im nie tylko chronienie, ale także bierzecie za niego odpowiedzialność. Potrzebna jest także opieka, pomoc w procedurach, w odnalezieniu się w nowej, nieznanej rzeczywistości.
– Stan psychiczny uchodźców bywa różny i nie każdy z nas jest gotowy, aby zmierzyć się z ich emocjami, które szukają ujścia kiedy odpoczną. Fundacja HumanDoc przygotowała poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy dostępny na stronie https://humandoc.pl/wp-content/uploads/2022/02/PORADNIK-DLA-OS%C3%93B-GOSZCZ%C4%84CYCH-UCHOD%C5%B9C%C3%93W-Z-UKRAINY.pdf
– Jeśli jesteś gotowy, postaraj się pomóc osobom, które chcą na stałe zostać w Polsce od a do z. Dla nich wszystko jest nowe i przerażające- przeprowadzenie przez procedury (trudnością może być nawet rejestracja karty SIM), pomoc medyczna, zapisanie dziecka do szkoły, znalezienie pomocy psychologa, pracy czy formalności związane z legalnością pobytu. Muszą oni zbudować swój świat i codzienność na nowo.
– Przygotuj dla nich odpowiednie miejsce. Postaraj się zapewnić prywatność oraz namiastkę normalności w postaci np. miejsca na przechowywanie rzeczy czy swobodnego dostępu do telefonu lub komputera z Internetem oraz kuchni i łazienki. Na początku każdy z Was będzie czuł się skrępowany, co jest normalnym zjawiskiem. Jeśli pojawią się u Was dzieci, zadbajcie o zabawki, które choć na chwilę pozwolą im zapomnieć o koszmarze, którego doświadczyli.
-Interesuj się swoimi gośćmi. W Warszawie dochodzi do przypadków, że obywatele Ukrainy, którzy zostali pozostawieni sami sobie w ciągu dnia szukają wsparcia i pomocy w cerkwiach. Poświęć im czas i uwagę. Są oni w nowym miejscu, wśród nieznanych ludzi. Każdy z nas czułby się wtedy zdezorientowany. Dajcie im opiekę i czas na odpoczynek, którego tak bardzo potrzebują po wielu godzinach lub dniach podróży – informuje ratusz