Każda inwestycja jest wcześniej planowana, wiąże się to z opracowaniem stosownej dokumentacji oraz z rezerwacją środków w budżecie.
Dodatkowo, realizacja zagospodarowania skarpy odbywa się w ramach projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, co powoduje, iż samorząd jest zobligowany do spełnienia określonych warunków i do utrzymania wyznaczonych terminów. Umowa na dofinansowanie została podpisana w 2017 roku. Zawiera ona nie tylko zakres i kwotę wsparcia, ale też termin zakończenia całego zadania, określony na dzień 30 czerwca 2021 roku.
Zagospodarowanie skarpy wiąże się przede wszystkim z robotami ziemnymi i nasadzeniami więc realizacja nie powinna być planowana w okresie zimowym. Ponadto proces przygotowawczy do rozpoczęcia projektu to też dłuższy okres czasu.
W pierwszej kolejności konieczny jest wybór wykonawcy, Pierwsze postępowanie było wszczęte w grudniu 2019 roku. W tym przetargu, oferowane kwoty wykonania skarpy znacznie przekroczyły zarezerwowaną kwotę na ten cel w budżecie Miasta Zielonka. Postępowanie unieważniono i po niedługim czasie zostało wszczęte kolejne. Rozstrzygnięcie dokonane 30 marca wyłoniło wykonawcę, tj. firmę Remondis.
Umowę podpisaliśmy 15 kwietnia, czyli zgodnie z przepisami prawa – w okresie związania ofertą (60 dni).
Firma ma 160 dni na wykonanie projektu, czyli do połowy września br.
Odłożenie w czasie realizacji zagospodarowania skarpy, z uwagi na pandemię, z dużym prawdopodobieństwem skutkowałoby niewykonaniem projektu w terminie umowy, a tym samym rezygnacją z dofinansowania.
Bilans zieleni w projekcie.
Do usunięcia wytypowano 22 drzewa oraz 973 m2 zakrzewień, z czego większość stanowią gatunki obce i inwazyjne. Część drzew jest w złym stanie, są zamierające lub nie rokują dalszego rozwoju.
W projekcie zaplanowano nasadzenie 23 drzew, 502 m2 krzewów i 1147 m2 trwałych roślin okrywowych oraz 28 m? roślin cebulowych i kwiatów sezonowych, co równoważy bilans usuwanych i wprowadzanych drzew i krzewów na terenie objętym projektem. Do bieżącej pielęgnacji zakwalifikowano 12 drzew. Są to głównie cięcia w koronie polegające na usunięciu suszu w gałęziach i konarach, zabezpieczeniu ubytków i ochronie korzeni, poprzez uzupełnienie gruntu i zabezpieczanie przed osuwaniem.