? Zastanawiacie się pewnie nad tym, co wśród organizatorów, robi Komitet Budowy Szkoły Podstawowej w Zagościńcu, skoro szkoła została wybudowana 10 lat temu. Wyjaśniam: już 10 lat temu wiedzieliśmy, że nasza szkoła będzie nosiła imię Ignacego Jana Paderewskiego, który chcąc dojść do sukcesu ćwiczył po 10 godzin dziennie ? mówił mieszkający w Zagościńcu radny miejski Marek Górski, wieloletni przewodniczący Komitetu Rozbudowy Szkoły.
Szkoła Podstawowa w Zagościńcu to nie tylko placówka edukacyjna, to dla lokalnej społeczności również miejsce, w którym skupia się życie kulturalne miejscowości zabiegającej przez wiele dziesięcioleci o poprawę warunków nauczania. Starania kolejnych komitetów budowy zwieńczone zostały sukcesem w postaci nowego budynku. Komitetem budowy, który doprowadził do upragnionego finału kierował wówczas Marek Górski, mieszkaniec Zagościńca i wieloletni radny z okręgu wiejskiego. Szkoła oddana do użytku 10 lat temu zakładała możliwość edukacji dla ponad 190 uczniów. Dziś już dawno ta liczba została przekroczona, choć wówczas niektórzy twierdzili, że jest zbyt duża.
Pod koniec kwietnia w Szkole w Zagościńcu odbyła się niecodzienna uroczystość, placówce nadano imię Ignacego Jana Paderewskiego, polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka, który przyczynił się do tego, iż prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski, dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego (źródło Wikipedia).
? Dziś na 100. lecie odzyskania niepodległości ten zacny syn naszego narodu zamieszkał w naszej szkole ? powiedział podczas uroczystości radny miejski Marek Górski, mieszkaniec Zagościńca i wieloletni przewodniczący Komitetu Rozbudowy Szkoły oraz inicjator nadania szkole imienia.
Nadanie imienia to nie jedyne ważne wydarzenie w życiu szkoły jakie miało miejsce tego dnia. Z okazji nadania szkole imienia przedstawiciele Komitetu Rozbudowy Szkoły: Pani Aniela Szczotka i pan Marek Górski przekazali społeczności szkolnej sztandar z podobizną patrona. ? Przekazujemy ten sztandar z nadzieją, że nowe pokolenia, uczące się w tej szkole będą prawdziwymi patriotami ? powiedział Marek Górski, przekazując sztandar na ręce Agnieszki Kordyzan-Andrzejewskiej, dyrektor szkoły, która oddała go pod opiekę uczniom z pocztu sztandarowego mówiąc: – Należy on do tych symboli, które są w szkole najważniejsze i niech będzie dla Was tym, co najważniejsze. Strzeżcie jego honoru.
W głównym holu szkoły godne miejsce znalazło również popiersie patrona, które tego dnia zostało również odsłonięte.
Szkole, wyboru patrona pogratulowali zaproszeni goście, którzy licznie przybyli na tę ważną uroczystość: Elżbieta Radwan, obecna burmistrz Wołomina, Jerzy Mikulski, radny powiatowy i burmistrz za kadencji którego szkołę wybudowano oraz, występująca w imieniu starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego , Katarzyna Pazio, naczelnik Wydziału Oświaty w starostwie powiatowym.
Część oficjalną uroczystości zakończyła niezwykła część artystyczna przygotowana przez młodzież szkolą pod okiem nauczycieli, którym należą się gratulacje zarówno za scenariusz jak i wysoki poziom zaprezentowany przez wykonawców.
Teresa Urbanowska