Zadbaj o kapitał początkowy

ZUS: Czternasta emerytura bez wniosku

Jeżeli pracowałeś przed 1998 rokiem, złóż wniosek o naliczenie kapitału początkowego do ZUS. Jak to zrobić?

 Jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o naliczenie kapitału początkowego, zrób to jak najszybciej. Kapitał początkowy jest wyliczany po to, by powiększyć przyszłą emeryturę o składki opłacone przed 1999 rokiem.

– Jeżeli osoba pracowała przed 1998 rokiem, to niezależnie od tego czy decyduje się przejść na emeryturę za miesiąc czy za pięć lat, już teraz warto dopełnić formalności związane z obliczeniem kapitału początkowego. – mówi Wojciech Ściwiarski rzecznik ZUS w województwie mazowieckim.

Zlikwidowany zakład pracy

Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały do końca 1998 r., może już nie istnieć i mogą wstępować trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego, szczególnie potwierdzających zarobki.

– Jeżeli dokumenty, które udało się zgromadzić nie wystarczą, ZUS radzi wtedy, by sprawdzić, czy istnieje następca prawny danego podmiotu. W razie jego braku należy zwrócić się do organu założycielskiego albo nadrzędnego swojego byłego pracodawcy, którym najczęściej był wojewoda lub właściwy minister. – dodaje.

 W znalezieniu miejsca przechowywania dokumentacji osobowej lub płacowej pracowników dane zakładu pomocna może być także strona www.zus.pl. Można tam skorzystać z „Bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy”. Jeśli nie znajdziesz w niej potrzebnych informacji, to należy skontaktować się z Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą.

Co dalej?

Złóż lub wyślij wypełnione formularze wraz z przygotowanymi dokumentami do najbliższej jednostki ZUS. Rozpatrzy go ta jednostka, która jest właściwa ze względu na Twoje stałe miejsce zameldowania.

Kapitał początkowy można przeliczać. Dzieje się tak, gdy zmienią się przepisy o sposobie jego obliczania lub gdy do wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego zostaną dołączone dokumenty, które wcześniej nie były składane.

Samo wyliczenie kapitału początkowego w żaden sposób nie obliguje jednak do przejścia na emeryturę. Jeżeli złożyłeś wniosek o emeryturę, nie musisz dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego. Kapitał zostanie obliczony z urzędu.

Więcej informacji o kapitale początkowym, w tym formularze wniosku, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl oraz w placówkach ZUS.

Więcej informacji z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o projektach dotyczących nowoczesnego szkolnictwa, najlepszych startupach z Mazowsza, nowych [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  5 do 15 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data rozpoczęcia [...]
0 komentarzy
30 gmin z Mazowsza dołącza do Programu Aktywny Maluch!

30 gmin z Mazowsza dołącza do Programu Aktywny Maluch!

Nowe miejsca w żłobkach w 21 gminach oraz dzienni opiekunowie w 9 gminach – to efekt działań rządu na rzecz rozwoju instytucji opieki [...]
0 komentarzy
ZUS: Wcześniejsze wypłaty emerytur i rent

ZUS: Wcześniejsze wypłaty emerytur i rent

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, [...]
0 komentarzy

Kolejny rok „Żołnierskiej Pamięci” Terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady OT

Jak co roku, w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej angażują się w akcję „Żołnierska Pamięć”. Porządkują mogiły i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.