Są takie spotkania, na które się czeka latami. Są też takie, które wydają się na początku nierealne, ale jednak dochodzą do skutku. Są autorzy, którzy nie publikują swojego wizerunku, z tego też powodu osobiste poznanie graniczy z cudem. Jednak jeśli czegoś bardzo pragniesz, to jest duża szansa, że się ziści. Dowodem na słuszność tej teorii było spotkanie z Piotrem Kościelnym w ramach cyklu „Zaczytany Radzymin”. 29 marca, w sobotnie popołudnie sala koncertowa Radzymińskiej Biblioteki zapełniła się fanami twórczości wyżej wspomnianego autora kryminałów, który do niedawna ukrywał swój wizerunek.
Przybył do nas ze swoją uroczą bokserką Bellą, która okazała się niemniejszą gwiazdą wieczoru niż Jej Pan. Sprawczynią tego literackiego zamieszania była jak zwykle Agnieszka Oniszk-Stachyra, radna Rady Miejskiej w Radzyminie i propagatorka czytelnictwa. Wspierając młodych pasjonatów literatury Agnieszka przekazała pałeczkę powitania uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie – Aleksandrze Kostrzewie.
Ola jest początkującą dziennikarką magazynu dla młodzieży „Od slowa do słowa”.
Piotr Kościelny przez wiele lat pracował jako prywatny detektyw, instruktor samoobrony, szkoleniowiec. Historia z pisaniem zaczęła się od Poradnika dla kobiet na temat bezpieczeństwa osobistego, który mimo, że ukończony, leży do tej pory w szufladzie. W 2019 r. pojawił się „Zwierz”, który świetnie przyjęty przez czytelników utorował drogę kolejnym 18 tytułom spod pióra Piotra. Literacki świat Piotra Kościelnego to jak sam mówi: świat bez różowych okularów, bez cukierkowych bohaterów, świat brutalny, bez kompromisów. W swoich książkach porusza tematy niewygodne, uwierające, o których boimy się myśleć, a co dopiero czytać i przeżywać. Jego bohaterów spotyka wszystko to co najgorsze: zabójstwa, pedofilia, przemoc domowa… Pisze tak mięsiście i realistycznie, że przyznam się jest pierwszym pisarzem, którego czytając momentami zamykałam oczy i odkładałam książkę na bok, żeby emocje choć trochę opadły…ale tylko na chwilę.
Gość Zaczytanego Radzymina opowiedział o procesie twórczym swoich książek. Pierwszy pojawia się tytuł i ogólny zarys historii, a potem cała fabuła. Najszybciej napisaną książką jest „Decyzja”, która powstała w 12 dni. Kiedy książka jest skończona, Autor robi sobie 3-4 dni przerwy, po czym czyta całość. Jeśli efekt jest dla Autora zadowalający książka trafia do wydawcy. A co jest najważniejsze w tym procesie wg Piotra Kościelnego? Najważniejsze jest postanowienie, żeby książkę skończyć i traktowanie tego jak spełnienie marzenia.
Literackie plany dla czytelników są bardzo obiecujące. Na rynku wydawniczym pojawi się kolejna część historii o komisarzu Sikorze, a nawet dwie. Ku zaskoczeniu obecnych na spotkaniu fanów książek z pogranicza kryminału, thrillera i sensacji Autor zapowiedział wydanie trzech bajek dla dzieci.
Piotr Kościelny to człowiek wszechstronny, który lubi wyzwania.
W miniony weekend we Wschowie, odbył się Wschowski Festiwal Kryminałów, oraz uroczyste otwarcie kawiarni „Zbrodnia i kawa”.
Nie pozostaje nam nic innego, w oczekiwaniu na kolejne spotkanie w ramach Zaczytanego Radzymina, jak wybrać się na kilka dni do Wschowy i skosztować np. Aksamitnej mistyfikacji w towarzystwie Francuskiego przekrętu.
Katarzyna Lewaszkiewicz
Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin w ramach konkursu pn. „Najlepsza Inicjatywa Kulturalna”.
Sponsorzy:
Cukiernia ‘Toffik”
„MagJa Kwiatów”
Alicja Czarnowska
Pasieka „Cztery Pory Miodu”
„Maniaszydełkowania”
Sklep „Dalik”
Więcej informacji z Radzymina

Szkoła wobec wyzwań współczesności: Radzymińskie liceum gospodarzem warsztatów o zdrowiu psychicznym młodzieży

Zderzenie trzech aut w Radzyminie – moment nieuwagi i cała ulica staje w miejscu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Pożar samochodu osobowego w Ciemnem
