Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Zdarzenia drogowe, do których na nich dochodzi są często tragiczne w skutkach. Niestety kierowcy często ignorują obowiązujące przepisy.
W środę (26.03.2025 r.) dyżurny wołomińskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Dąbrowica. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący citroenem nie zachował należytej ostrożności i wjechał na przejazd kolejowy w momencie, gdy zbliżał się pociąg towarowy. W wyniku tego zdarzenia 24- latek z obrażeniami został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala.
Statystyki Urzędu Transportu Kolejowego pokazują, że w systemie kolejowym w Polsce co trzeci wypadek powodują kierowcy samochodów. Zdaniem ekspertów najsłabszymi punktami w bezpieczeństwie na kolei są miejsca, w których tory przecinają się z drogami. Kierowcy zapominają, że droga hamowania pociągu jest bardzo długa, a samochód w starciu z lokomotywą jest bez szans.
Pośpiech, lekceważenie przepisów i brak ostrożności podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy to czynniki zwiększające ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Stąd policjanci apelują do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do umieszczonych tam znaków pionowych oraz poziomych.
Przypominamy:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Przypominamy, że czerwone światło nadawane przez sygnalizator nakazuje bezwzględne zatrzymanie auta i nie ma wyjątków od tej reguły. Następnym razem limit szczęścia może wyczerpać się i kilka minut pośpiechu doprowadzi do tragedii.
Oprac. MK / KPP w Wołominie / redakcja
Zdjęcia: ogn. Mateusz Pisarek, str. Dawid Strzelecki / Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie
Więcej wiadomości z Mazowsza

Policjanci uratowali mężczyznę z pożaru – wszystko zarejestrowały kamery

Kierowcy „noga z gazu!”. Kolejny wypadek spowodowany niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze

Podpalacz zatrzymany na gorącym uczynku

Ojciec i syn zaatakowali nożami

Ponad 2,5 promila alkoholu i brak uprawnień – kierowca objęty policyjnym dozorem

Kolejny oszust podszywający się pod pracownika banku trafił do aresztu

Zatrzymani za kradzież rozbójniczą, trafili do aresztu

Przerwany gazociąg w Dybów-Kolonii – szybka reakcja służb zapobiegła eskalacji zagrożenia

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze!

Przejażdżka rowerowa z odroczonym terminem powrotu

Dorabiał do pensji, zabierając pieniądze z kasy – usłyszał 10 zarzutów

Pożar na poligonie w Zielonce – ogień przesłonił horyzont

Nienormatywna ciężarówka zatrzymana pod Radzyminem

Zderzenie w Sitkach
