Miasto Ząbki znalazło się w gronie 10-ciu najlepszych gmin miejskich w Polsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2020 rok, przygotowanym przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich. O tym, w jaki sposób udało się to osiągnąć mówi Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki.
? To ogromny sukces, zarówno Pani, jako burmistrza, jak i wszystkich pracowników UM Ząbki
– To prawda, bardzo się cieszę z tak wysokiej lokaty, bez wspólnego wysiłku i zaangażowania pracowników ząbkowskiego ratusza, nie byłoby to możliwe, pomimo, że gmina Ząbki wyszła z pandemii obronną ręką. Budżet został zrealizowany, a inwestycje w 2020 r. przekroczyły kwotę 65,3 mln złotych. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku szkołę, przedszkole i pełnowymiarową halę sportową, największą w historii ząbkowskiego samorządu inwestycję, której koszt wyniósł prawie 50 mln złotych. Na budowę hali uzyskaliśmy dotacją 6,5 mln złotych oraz dodatkowy milion złotych na budynek szkoły. Większość infrastruktury drogowej wybudowaliśmy z kanalizacją deszczową, na którą mamy 85% dofinansowania z Unii Europejskiej, natomiast na budowę pasa drogowego uzyskujemy dotacje do 80% ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.
? Bardzo ważnym elementem w budżecie Ząbek są drogi.
– W 2020 r. wybudowaliśmy łącznie 25 odcinków dróg, przy czym 19 z dofinansowaniem zewnętrznym. Zrealizowaliśmy ulice: Bocianią, Sokolą, Olszewskiego, fragment ul. Gałczyńskiego, Górnośląską, drogę dojazdową na cmentarz, Lipową, Gdyńską, Traugutta, Słowackiego, Wyszyńskiego, Na Bagnie, Pogodną, Narutowicza, Kaszubską, Serwisową, ul. Andersena (odc. Piłsudskiego ? Reymonta, odc. Różana ? Dzika i odc. Kopernika-Maczka), Herbarta, Pileckiego, Żbikowskiego, Reymonta, Różaną wraz z rondem Różana / Powstańców. Kolejność realizacji inwestycji drogowych jest w dużej merze uwarunkowana dotacjami zewnętrznymi, unijnymi i rządowymi, które pozyskujemy. W całym mieście realizujemy projekt zieleni na kwotę 8,5 mln złotych. Są to zarówno nasadzenia, jak i mała architektura. W 2020 r. powstały dwa nowe place zabaw, street workout i boisko do siatkówki plażowej. W ubiegłym roku wybudowaliśmy też parking naziemny Parkuj i Jedź przy stacji kolejowej PKP oraz powstało wiele ścieżek rowerowych. 2020 rok mamy już za sobą, ale nie ustajemy w działaniach i nadal kładziemy duży nacisk na pozyskiwanie środków zewnętrznych i intensywny rozwój naszego miasta. Planujemy oczywiście nowe inwestycje, w 2021 r. projektujemy nowe przedszkole, halę sportową przy SP 1, budynek usługowo-komunalny oraz kolejne drogi. W bieżącym roku rozpoczęliśmy budowę ośmiu nowych odcinków drogowych oraz ronda przy ul. Kwiatowej. Na budowę wszedł już wykonawca bloku komunalnego, która to inwestycja jest w 100% finansowana ze środków zewnętrznych. W bieżącym roku powstają nowe tereny rekreacyjne z instalacją placów zabaw, Street workoutu i Pumptracktu. Ze środków Budżetu Obywatelskiego będzie rozbudowany Skatepark przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz zostanie zakupiona ścianka wspinaczkowa. Kontynuujemy projekt kanalizacji deszczowej i projekt zieleni dofinansowane w 85% z Unii Europejskiej.
? Ząbki od lat przypominają plac budowy, w jaki sposób pozyskuje Pani fundusze na kolejne inwestycje?
– Staramy się pozyskiwać dofinansowanie z wszelkich dostępnych programów. Programy rządowe, które obecnie realizujemy to m.in. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, dzięki któremu możliwa będzie budowa hali sportowej przy SP 2, budowa budynku komunalnego przy ul. Kaszubskiej, budowa i rozbudowa dróg na terenie Miasta Ząbki, modernizacja Urzędu Miasta Ząbki, łącznie na kwotę 44,8 mln złotych. Dzięki dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zrealizowaliśmy budowę, rozbudowę i remont dróg na terenie Miasta Ząbki na kwotę 15.598.729,31 złotych.
Miasto Ząbki korzysta też z programów rządowych związanych z rozwojem oświaty. Dzięki pozyskiwanym środkom m.in. z programu ?Mistrzowie kompetencji?, ząbkowskie szkoły zostały doposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny, tablice interaktywne, komputery i nowoczesne pomoce dydaktyczne. Korzystamy z dofinansowania kierowanego do szkół w celu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020?2024 ? ?Aktywna tablica? oraz Zdalna Szkoła i Zdalna Szkoła Plus
z programu operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Ponadto korzystamy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.