Na poprzednich stronach wspomnieliśmy o ciepłych ścianach z keramzytu, zwróciliśmy uwagę na wagę ciepłego dachu. Teraz pora na okna, które często również są przyczyną dużej utraty energii cieplnej z naszych domów i mieszkań. Warto więc przed zimą zadbać by jak najmniej ciepła wydostawało się z naszych pomieszczeń właśnie tą drogą.
Pamiętam gdy w domu moich dziadków a później przez część mojego dzieciństwa również w domu rodzinnym obowiązkowo przed zimą zajmowano się uszczelnianiem okien. Wyglądało to całkowicie inaczej niż w dzisiejszej rzeczywistości. Do uszczelniania okien na ogół służyła… wata.
Niektórzy z Państwa również pewnie pamiętają te czasy. Watą utykało się szczeliny pomiędzy ramą a futryną, czasem nawet między futryną a ścianą. Zakładało się drugie okna (zdejmowane na lato) a w przestrzeń pomiędzy nimi układało się różne ciepłe rzeczy: gazety, tkaniny itp. które następnie nakrywano warstwą białej waty, na której układano różne dekoracje w zależności od polotu gospodarzy. Ważną czynnością było również ?kitowanie okien?. Te czasy chyba już minęły i nikt w taki sposób okien nie zabezpiecza.
Dziś zdarza się dość często, że nie pamiętamy w ogóle o zabezpieczeniu okien przed zimą pełni wiary, że ich stan techniczny jest należyty. Przypomina nam o tym dopiero dokuczliwa opłata za ogrzewanie.
A o zabezpieczeniu okien podobnie jak sufitu i dachu warto pamiętać gdyż może to znacząco obniżyć zimowe wydatki z domowego budżetu. Ucieka tędy nawet do 30% ciepła.
Aby poprawić stan naszych okien nie koniecznie od razu trzeba je wymieniać. Można bowiem na rynku znaleźć firmy zajmujące się ich konserwacją i uszczelnieniem. W procesie renowacji okien oferują one: wymianę uszczelek, regulacje i konserwację oraz dopasowanie uszczelnienia starej stolarki; wymianę wkładów szybowych zespolonych, antywłamaniowych, bezpiecznych, kulodpornych, i innych; szklenie okien i drzwi szybami zwykłymi Float, i ornamentowymi; wszelkie przeróbki stolarskie, prace odtworzeniowe uszkodzonych elementów drewnianych jak też pełne zabezpieczenia drewna oraz impregnacje.
Jeśli uznamy jednak, że naszym oknom nic już nie pomoże może warto zaplanować ich systematyczną wymianę ? co roku jedno lub dwa. ?Wybór okna, które spełni nasze oczekiwania, wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji. Zalewani kolorowymi reklamami i kuszącymi ofertami producentów stolarki, często tracimy orientację, na jakie cechy przyszłych okien powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Dlatego Eksperci Akademii Okiennej REHAU przygotowali dla was cykl porad, przybliżających niełatwą niekiedy tematykę okienną ? zarówno od strony technicznej, jak i estetycznej? czytamy na portalu http://www.rehau.com
Rosnące ceny energii oraz zaostrzające się przepisy skłaniają firmy ale i zwykłych mieszkańców do poszukiwania coraz to nowych rozwiązań w dziedzinie ochrony cieplnej.
Musimy pamiętać, że niezwykle ważnym elementem budynku, chroniącym przed utratą ciepła, są okna i drzwi zewnętrzne. Ale wybór energooszczędnej stolarki to nie tylko sposób na ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem energii. To także możliwość racjonalnego korzystania z zasobów oraz dostęp do źródła darmowej energii słonecznej. To wreszcie ważny element wystroju naszego domu i mieszkania. Warto się więc zastanowić i zadbać o drzwi i okna ? najlepiej przed nadchodzącym sezonem grzewczym.