Poznawali historię Polski, uczyli się pracy scenicznej, zgłębiali tajniki pracy fotoreportera ? to tylko niektóre z aktywności uczestników projektu Z wolnością ?za pan brat?. Projekt jest realizowany przez Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce i Stowarzyszenie Klub Seniora Dąbrówka. Dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego ?Koalicje dla Niepodległej?.
Poprzez uczestnictwo w warsztatach teatralnych, historycznych, dziennikarskich wędrują po ścieżkach przeszłości i szukają odpowiedzi na pytanie o znaczenie słowa i wartość jaką niosą dla każdego z nas słowa Wolność, Niepodległość… Spotkania stały się okazją do międzypokoleniowej integracji mieszkańców gminy Dąbrówka wokół utrwalania pamięci lokalnej i narodowej. Sięgając do literatury polskiej, odkrywają piękno języka ojczystego, burzliwe dzieje i obyczajowość minionych epok.
Podsumowaniem działań będą obchody Święta Niepodległości – 11 listopada w Dąbrówce. Wspólnie z mieszkańcami Gminy, razem z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami weźmiemy udział we wspólnym śpiewaniu Hymnu (?Niepodległa do hymnu?). Później weźmiemy udział w spektaklu w wykonaniu międzypokoleniowej grupy teatralnej pt. Z wolnością za pan brat oraz spotkamy się przy wielkim jubileuszowym torcie na cześć Niepodległej. Podczas wydarzenia mieszkańcy Gminy Dąbrówka otrzymają z rąk gazeciarzy jednodniówkę wydaną z okazji Święta Niepodległości. Święto zakończymy Potańcówką Wolności.
* * *
Celem projektu ?Z Wolnością ?za pan brat? jest utrwalenie przeszłości historycznej, doświadczeń uczestników projektu związanych z Wolnością i Niepodległością. Ocalenie od zapomnienia historii rodzinnych mieszkańców gminy Dąbrówka wpisanych w historię naszego kraju i historię lokalną. Istotą działań projektowych jest włączenie mieszkańców gminy – przedstawicieli różnych pokoleń – w działania służące zwiększeniu świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości, w których dużą rolę odgrywa właśnie pamięć lokalna. Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe, a zwłaszcza seniorów i młodzież z terenów oddalonych od ośrodków kulturalnych, mieszkańców gminy Dąbrówka.
Organizatorzy pełnią jedynie rolę moderatorów pobudzających uczestników do samodzielnej twórczości, poszukiwania informacji, pamiątek, utrwalania tradycji lokalnych, zapisywania wspomnień i dzielenia się nimi. Aktywna rola uczestników warsztatów ma sprzyjać utrwalaniu i podnoszeniu ich świadomości społecznej, poczuciu podmiotowości, wzrostowi poczucia, że są nie tylko biernymi odbiorcami, ale przede wszystkim współtworzą lokalną (regionalną) historię i kulturę.
Realizowane w ramach projektu działania będą służyły wzmocnieniu poczucia wspólnoty lokalnej, poszanowania godności osób w różnym wieku. Celem projektu jest zachęcenie do wspólnych działań osób starszych i młodszych, do wzajemnego inspirowania się, wymiany doświadczeń, rozwoju i zdobywania wiedzy w różnych obszarach i na różnych etapach życia.
Warsztaty teatralne, historyczne i dziennikarskie w sposób twórczy i kreatywny będą pobudzały do odkrywania wydarzeń historycznych związanych z historią i dziedzictwem regionalnym w szczególności związanych z odzyskaniem i utrwalaniem niepodległości. Sięgając do literatury polskiej, odkryjemy piękno języka ojczystego, burzliwe dzieje i obyczajowość naszego kraju.
Powodzenie projektu możliwe jest dzięki ścisłej współpracy ze społecznością lokalną, w tym z Gminną Biblioteką Publiczną, Gminnym Centrum Kultury, seniorami ze stowarzyszenia Klub Seniora i innych oraz młodzieżą szkolną. Tym samym projekt służyć będzie nawiązaniu dialogu, opartego na wspólnych działaniach grup które stereotypowo postrzegane są jak wzajemnie na siebie zamknięte.
Projekt będzie zachęcał do dialogu międzypokoleniowego, będzie zapraszał do rozmów rodzinnych, poszukiwania historii własnej rodziny, dyskusji o wartościach.
Zadania, a szczególnie premiera przedstawienia i nowatorska forma przedstawienia i popularyzacji wydarzeń historycznych za pomocą okolicznościowej jednodniówki zintegrują społeczność lokalną wokół wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości.
Projekt nawiązuje do wydarzeń sprzed 100 lat, tj. potyczki szwadronu Huzarów Śmierci z bolszewikami pod Kuligowem, do której doszło 17 sierpnia 1920 r. oraz chwil towarzyszących rodzącej się niepodległej Polsce. Gmina Dąbrówka w powiecie wołomińskim może poszczycić się dużą liczbą obiektów wpisanych do rejestru zabytków, ale czy są one znane dzisiejszej młodzieży? Czy pamięć starszych jest przekazywana z pokolenia na pokolenie? Na te pytania szukamy wspólnie odpowiedzi z uczestnikami warsztatów.
Wszystkie obiekty w których będą odbywały się działania projektowe są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, które szczególnie będziemy zachęcać do udziału w działaniach.