? Pieniądze z turystyki ?leżą na ulicy?. Trzeba je tylko podnieść i dostrzec w turystyce szansę na rozwój gospodarczy – twierdzi Lech Urbanowski prowadzący warsztaty podczas wyjazdu studyjnego ?Z turystyką na Ty?.
W minioną sobotę (17 października) odbył się drugi z cyklu wyjazd studyjny promujący walory turystyczne powiatu wołomińskiego.
Zdaniem organizatorów ? Fundacji Akomodacja i wspierającego jej działania członków Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury powiat wołomiński ma bogatą ofertę turystyczną, którą należy odpowiednio promować.
? Za główną siłę rozwojową turystyki w naszym powiecie należy uznać dogodne położenie geograficzne, walory przyrodnicze, krajobrazowe, możliwość spotkania ciekawych okazów fauny i flory jak też obszary chronione i walory antropogeniczne z ciekawymi obiektami architektury sakralnej i świeckiej uzupełnione wydarzeniami historycznymi, jakie miały tu miejsce ? przekonuje Izabella Sasin z Fundacji Akomodacja.
Bliskość aglomeracji warszawskiej otwiera wiele możliwości turystycznych również dla turysty zagranicznego. ? Musimy tylko (i aż) zadbać o programy przekształcające atrakcje turystyczne w pełne pakiety produktów turystycznych skierowane do odpowiednich grup odbierających usługę ? dodaje.
Wyjazd studyjny pozwolił na dostrzeżenie turystycznych możliwości rozwojowych. Uzmysłowił uczestnikom, że nie wszyscy w turystyce poszukujemy tego samego. Dla jednych ważnym będzie wygodne miejsce w hotelu zaś dla innych możliwość niestandardowego spędzenia czasu w oparciu o całkiem inne standardy i atrakcje. Odwiedzone miejsca pozwalały się o tym przekonać:
? ośrodek etnograficzny Leona Palesy w Czubajowiźnie;
? najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego – Zespół Pałacowo ? Parkowy w Chrzęsnem;
? Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej w Tłuszczu prowadzone przez Stowarzyszenie
? Dwór Franciszków i wizja parku rekreacyjnego jaki budowany jest wokół obiektu hotelowego.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego zgodnie stwierdzali, że wszystkie te miejsca posiadają potencjał, który odpowiednio przygotowany stać się może magnesem przyciągającym turystów z całego kraju a nawet z zagranicy na teren powiatu wołomińskiego. ? Mamy co pokazać i wiemy jak to zrobić. Właściwe opracowania rozwojowe konsekwentnie wcielane w życie dla każdego z tych miejsc pozwolą przyspieszyć przekształcenie się ciekawych miejsc w atrakcyjne turystycznie, a to z kolei wpłynie na wzrost gospodarczy lokalnej społeczności.
W chwili obecnej charakterystyczną formą spędzania czasu wolnego na terenie powiatu wołomińskiego jest dobrze rozwinięta turystyka osób mających działki rekreacyjne z domkami letniskowymi ? tym charakteryzują się znane przed wojną i tuż po niej Urle.
Infrastruktura komunikacyjna na terenie powiatu wołomińskiego jeszcze ciągle jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Ale trwające prace modernizacji kolei i stopniowy rozwój komunikacji lokalnej wykazują się dobrą tendencją zmian. Ciągle widoczna jest natomiast dysproporcja w rozmieszczeniu bazy noclegowej i gastronomicznej. Za dodatkowy mankament należy uznać małą różnorodność obiektów.
Ten stan negatywnie przekłada się na rozwój potencjału turystycznego, jaki drzemie w tym obszarze.
Bardzo ważnym elementem z punktu widzenia integracji powiatu wołomińskiego, są szlaki turystyczne. Powstająca baza sportowo-rekreacyjna tworzona jest na skutek zaspakajania zgłaszanych potrzeb przez mieszkańców.
Koniecznym warunkiem w rozwoju turystyki w tym terenie jest wykreowanie produktów turystycznych, bazujących na potencjale lokalnym, skierowanych do precyzyjnie zdefiniowanego odbiorcy.
Po burzliwej dyskusji w temacie rozwoju turystyki powiatu wołomińskiego uczestnicy wyjazdów studyjnych doszli do wspólnych wniosków, które wyraźnie wskazują, że rozwój turystyki na terenie powiatu wołomińskiego może stać się faktem dopiero, gdy zostaną podjęte konkretne działania w kierunku;
? rozwiązania problemów instytucjonalnych, technologicznych, promocyjnych stojących na drodze rozwoju turystyki
? opracowania atrakcyjnych ofert turystycznych skierowanych do konkretnych grup odbiorców kierunku tejże usługi turystycznej
? promocji oferty w szkołach
? promocji oferty turystycznej powiatu wołomińskiego na rynku krajowym (opracowanie planu marketingowego)
? prowadzenie świadomej polityki przestrzennej, która uwzględniać będzie w relacjach partnerskich potrzeby środowiska jak i potrzeby ruchu turystycznego.
Tylko współpraca władz lokalnych, organizacji społecznych i przedsiębiorców może przynieść, przez rozwój turystyczny, rozwój gospodarczy powiatu wołomińskiego.
Organizacje pozarządowe na terenie powiatu wołomińskiego są i działają. Żyją własnym życiem, ale turystyka w ich statutach pojawia się regularnie. Pozwala to stwierdzić, że przedstawiciele NGO-sów dostrzegają szanse rozwoju gospodarczego poprzez turystykę.
Faktem jest, że hasła związane z ?turystyką? umieszczane są w końcowych paragrafach statutowych a turystyka traktowana, jako pewnego rodzaju zabezpieczenie własnych inicjatyw, ale jest obecna w świadomości ludzi, którzy mogą stać się odpowiednim zapleczem do rozwoju gospodarki turystycznej regionu. Taka sytuacja pozwala mieć nadzieję, że jeśli zaistnieją odpowiednie warunki formalno-prawne organizacje pozarządowe i lokalna społeczność chętnie aktywnie włączą się do współpracy z samorządami.
W wyjeździe studyjnym uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego – Jolanta Lejk oraz Halina Bonecka, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego.
Na miejscu z uczestnikami wyjazdów spotkali się lokalni samorządowcy: Dariusz Kokoszka, wójt Jadowa i Paweł Bednarczyk, burmistrz Tłuszcza.