Dorota Bienias, kandydatka Komitetu Wyborczego Wyborców Dla Zielonki na burmistrza Miasta Zielonka, wyjaśnia znaczenie hasła z jakim Komitet startuje w obecnej kampanii wyborczej do samorządu.
? Wasze hasło wyborcze brzmi ? tradycyjne wartości, nowoczesne działanie. Czy może je Pani rozszerzyć?
? Kiedy buduję dla jakiejś społeczności lokalnej strategię rozwoju, rozpoczynam od rozmowy z mieszkańcami o wartościach, które są im bliskie. W moim przekonaniu określone wartości ważne dla całej społeczności wpływają na sukces bądź porażkę w podejmowaniu wspólnych działań. Oczywiście każdy z nas ? także i osoba podejmująca działalność publiczną ma swoje osobiste wartości, którymi kieruję się w życiu. Takie wartości jak Bóg, honor, Ojczyzna, wiara, patriotyzm, rodzina ? każdy mógłby wskazać jako swoje. Ważne jest aby wartości, którymi kierujemy się w życiu osobistym były tożsame z tymi, których chcemy przestrzegać w polityce. Mieszkańcy szybko weryfikują czy deklaracje o prawdzie, szczerości, uczciwości, jawności, sprawiedliwości są zgodne z działaniem publicznym danej osoby.
Rozumiem, że Pani pytanie dotyczyło wartości, którymi będę kierować się sprawując funkcję burmistrza. Oprócz wartości wskazanych powyżej ważna jest dla mnie dbałość o nasze dziedzictwo ? zarówno w kontekście ocalania od zapomnienia naszej lokalnej historii, jak też budowania naszej tożsamości na przyszłość.
Przyznaję, że trochę nie rozumiem nakładów poniesionych przez zielonkowski samorząd na organizację obchodów Powstania Kościuszkowskiego, w sytuacji kiedy nie wspomina się działalności podziemnej na naszym terenie w czasie okupacji. Zielonka ma dosyć krótką historię i wolałabym aby wspominać raczej naszych dziadków z Armii Krajowej i Narodowych Siłach Zbrojnych niż żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej. Nie chcę tu oczywiście umniejszać ich ogromnego znaczenia historycznego, lecz chodzi mi o brak bezpośredniego powiązania z naszą, lokalną historią. Zawsze próbuję szukać nawet małych elementów, które mogą pomóc w budowaniu naszej lokalnej tożsamości. Dlatego wydaliśmy w kampanii audiobook zawierający fragmenty utworów powieściopisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, którą wojenne losy rzuciły w czasie okupacji do Zielonki.
Tradycyjne wartości oznaczają dla mnie także to, że z tradycji powinna wyrastać nasza siła na przyszłość. Dlatego tak ważne jest dla mnie również dziedzictwo przyrodnicze. Powinniśmy tak działać, aby zachować otaczającą nas przyrodę dla przyszłych pokoleń w niepogorszonym stanie. W tym kontekście sprzeciwiam się budowie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów ?Ekolina? dla Warszawy i 10 powiatów zlokalizowanego w granicach Gminy Zielonka. Nie przekonuje mnie, że to kilkanaście kilometrów od naszych terenów zurbanizowanych, ponieważ jest to blisko naszych sąsiadów ? Stanisławowa i Halinowa. Skala projektu jest zbyt duża i myślę, że za kilka lat zwolennicy zarabiania na śmieciach aglomeracji warszawskiej zrozumieją co mam na myśli.
Wolałabym, aby w perspektywie 10 -20 lat tereny leśne i po poligonie były zagospodarowane na cele rekreacyjne lub rozwój miasta-ogrodu z rozsądnym planowaniem przestrzennym. Jak to zrobić wokół góry śmieci? Jak zbudować miasto – ogród na terenie dzisiejszego wysypiska warszawskiego Radiowo? Oczywiście jestem świadoma tego, że w jakiś sposób nasze śmieci muszą być zagospodarowane. Jestem za np. utylizacją śmieci ? jednak naszych, zielonkowskich lub powiatowych śmieci ? a nie śmieci całej aglomeracji warszawskiej ? Warszawy i 10 powiatów. Nie chcę, aby Zielonka tak jak obecnie Radiowo była łączona z wysypiskiem śmieci. Wątpię też czy taki śmieciowy wizerunek pomoże władzom Zielonki w przyciąganiu inwestorów. Inna sprawa to nasz wizerunek u sąsiadów w Halinowie, Stanisławowie i powiecie mińskim aktywnie protestujących przeciwko tej inwestycji. Czy nie sprawdza się tu hasło: nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe? Czy na swoich domowych działkach przyjmowalibyśmy śmieci naszych sąsiadów? W moim przekonaniu są na terenie Mazowsza obszary niezurbanizowane, niezamieszkałe, na których inwestycje na taką lub mniejszą skalę, związane z unieszkodliwianiem odpadów mogłyby zostać ulokowane.
? A co oznacza druga część hasła ? czyli to nowoczesne działanie?
? Mam tu na myśli stosowanie nowoczesnych metod w zarządzaniu, integrowaniu społeczności lokalnej i zwiększaniu sprawności działania samorządu.
Wymaga to wykorzystania sprawdzonych na świecie wzorów planowania strategicznego – tak w sferze rzeczowej jak i finansowej, monitorowania i kontroli uzyskiwanych efektów, ewaluacji i zarządzania ryzykiem.
Dlatego chcę w Zielonce wprowadzić najważniejszy z elementów Nowego Zarządzania Publicznego (New Public Management (NPM) ? budżet zadaniowy. NPM w skrócie zakłada zastąpienie tradycyjnego biurokratycznego modelu zarządzania administracją modelem menedżerskim z elementami gospodarki społecznej.
Natomiast budżet zadaniowy jest kompleksowym i spójnym zespołem narzędzi wykorzystywanych w państwach rozwiniętych, jako jedno z kluczowych zagadnień reformy finansów publicznych, które służyć mają racjonalnemu, przejrzystemu, efektywnemu i odpowiedzialnemu gospodarowaniu środkami. Narzędzie to opiera się na ustanowieniu jasnych i czytelnych związków pomiędzy wydatkami, celami działania i uzyskanymi rezultatami.
Budżetowanie zadaniowe jest stosowane przez ponad 100 nowoczesnych samorządów w Polsce, ponieważ wykazano, że stanowi rzeczywistą troskę o finanse miasta i jedyny skuteczny sposób na oszczędności i przejrzystość wydatków. Wymaga to oczywiście zmiany podejścia urzędników i zarządzających, ale jego wprowadzenie po prostu opłaca się mieszkańcom.