Na początku bieżącego roku odbył się konkurs na dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie. Komisja konkursowa zdecydowała się powierzyć kierowanie placówką Łukaszowi Wójcikowi, który od 15 lat jest zawodowo związany z GOK Jadów, a przez ostatni rok pełnił z powodzeniem funkcję jej dyrektora.
? Od jak dawna jest Pan związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jadowie?
– Jestem mieszkańcem gminy Jadów od urodzenia i interesuję się działalnością jadowskiego GOK-u od momentu powstania tej instytucji. Jako dziecko przychodziłem tutaj pograć w tenisa stołowego, szachy, obejrzeć film, spotkać się
z rówieśnikami. Później, jako młody człowiek, rozwijałem swoje pasje muzyczne. Od piętnastu lat mam przyjemność współtworzyć ofertę programową GOK-u jako jego pracownik. Przez te wszystkie lata poznałem wszelkie aspekty pracy w instytucji kultury, m.in.: prowadziłem zajęcia muzyczne z dziećmi i młodzieżą, przygotowałem wielu laureatów konkursów muzycznych, organizowałem zajęcia i turnieje sportowe, zajmowałem się organizacją imprez, a także pozyskiwaniem środków zewnętrznych, realizowaniem i rozliczaniem projektów.
? Jak postrzega Pan rolę dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury?
? Dyrektor ośrodka kultury to nie tylko administrator obiektu i pracodawca. Powinien wspierać wszelkie inicjatywy kulturalne na terenie gminy, promować lokalnych twórców, zespoły artystyczne, wspomagać rozwój talentów, działać na rzecz wzrostu poczucia wspólnoty i tożsamości lokalnej. Działania te powinny być oparte o współpracę ze wszystkimi, dla których istotne są sprawy kultury. Są to przede wszystkim podmioty działające na terenie gminy Jadów: Urząd i Rada Gminy, Biblioteka, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, kluby sportowe, placówki oświatowe, stowarzyszenia, parafie, Ochotnicza Straż Pożarna, koła gospodyń, zespoły artystyczne, twórcy ludowi. Ważna jest współpraca
z innymi instytucjami kultury oraz Powiatem Wołomińskim.
? Czy planuje Pan wprowadzenie zmian w ofercie kulturalnej ośrodka?
? Wszelkie zmiany powinny wynikać przede wszystkim z potrzeb i oczekiwań mieszkańców naszej gminy. Imprezy, szczególnie te o charakterze ponadlokalnym, które wpisały się już w świadomość naszej społeczności i cieszą się dużym zainteresowaniem, będą kontynuowane w kolejnych latach. Mam tu na myśli plener malarski „Jadowskie Klimaty”, festiwal „Majowe Kwiecie”, powiatowe konkursy „Tradycja Słowem Opisana” i „Człowiek Roku” oraz wiele innych.
? W jaki sposób zamierza Pan zachęcić mieszkańców Jadowa do obcowania z kulturą i aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez GOK
– Dom kultury powinien być miejscem przyjaznym dla mieszkańców. Musi być otwarty na wszystkie grupy społeczne i wiekowe, dostosowywać swoją działalność do ich potrzeb i oczekiwań, stwarzać jak najszersze możliwości wszechstronnego rozwoju zainteresowań, uzdolnień i umiejętności.
? Jak Pan ocenia aktualny budżet? Czy środki, którymi dysponuje GOK Jadów są wystarczające na realizację planowanych przedsięwzięć kulturalnych?
? Planując działalnośc instytucji należy wziąć pod uwagę dostępne środki budżetowe. Nie zawsze udana impreza wymaga dużych nakładów finansowych, znacznie ważniejszy jest dobry pomysł i zaangażowanie pracowników GOK. Oczywiście każda instytucja kultury musi pozyskiwać środki zewnętrzne. Jestem jednak przekonany, że przy racjonalnym gospodarowaniu budżetem, uda się w pełni zrealizować zaplanowany kalendarz imprez.
? Serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów