5 i 6 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół w Zielonce, pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta Zielonka, już po raz dziewiętnasty odbyły się Dni Nauki. Współorganizatorem imprezy był Powiat Wołomiński.
Projekt tego przedsięwzięcia powstał w 2001 roku, a jego celem było stworzenie uczniom możliwości zdobywania wiedzy w inny, ciekawy sposób. Idea ta towarzyszy organizatorom do dziś, a młodzież zyskuje okazję do spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata kultury i nauki.
Tegoroczne Dni Nauki rozpoczęło uroczyste wystąpienie Dyrektora Szkoły pani Anny Nowińskiej – Mróz, która następnie wraz z Wicestarostą Wołomińskim panem Robertem Szydlikiem i Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Kultury panią Hanną Skrzypczak wręczyła najzdolniejszym uczniom i absolwentom Mościckiego stypendia szkolne ?Talent?.
Wykład inauguracyjny na temat Mazurka Dąbrowskiego i hymnów krajów europejskich wygłosiła pani profesor Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk. W roli prelegenta wystąpił również Pan Wicestarosta Robert Szydlik, który przybliżył zebranym tematykę heraldyki ? nauki zajmującej się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów.
Zgromadzeni mogli także wysłuchać wystąpień: doktor Alicji Święcickiej z Instytutu Maryjno ? Kolbiańskiego „Kolbianum” nt. Objawienia Gietrzwałdzkie a współczesne Objawienia Maryjne, doktora Kazimierza Szałaty, Kierownika Uniwersytetu Otwartego UKSW nt. Co to znaczy, że Afryka jest nadzieją świata?, doktor Aldony Piwko nt. Rośliny w tradycji muzułmańskiej ? o kawie, tytoniu i narkomanii. Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje pana Jacka Gradusa nt. Prawdy i mity o wojnie polsko ? bolszewickiej oraz pani Anny Sierpińskiej nt. Zmiany klimatu. Młodzież mogła też wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez panią Karolinę Lichocińską, aktorkę Teatru Groteska z Krakowa. Na zakończenie dnia przygotowane przez siebie wykłady zaprezentowali uczniowie z Mościckiego.
6 grudnia na uroczystym apelu wręczono uczniom nagrody za zdobycie najwyższych miejsc w konkursach towarzyszących Dniom Nauki ? konkursie wiedzy o patronie, konkursie na najlepszy wykład uczniowski oraz na plakat związany z wykładami zaproszonych gości.
Do Zespołu Szkół w Zielonce przybyli tego dnia znani historycy: doktor Tomasz Łabuszewski, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, który przedstawił wykład nt. Losy dzieci polskich w czasie II wojny światowej oraz doktor Tadeusz Ruzikowski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie z prezentacją O stanie wojennym.
Przedstawiciele firmy Bilfinger Industrial Services Polska Sp. z o.o.? Partnera Szkoły, panowie Waldemar Gruszka i Jacek Kaczmarek, opowiedzieli o Bezpiecznej organizacji pracy w energetyce. Ponadto wykłady wygłosili: doktor Marek Siłuszyk nt. Jak zarobić a się nie narobić, czyli o optymalizacji i doktor Marcin Matyja nt. Marketingowe kino akcji. Pani profesor Aleksandra Tomaszewska przeprowadziła Warsztaty języka polskiego.
Reprezentantami młodego pokolenia wykładowców byli pan Antoni Olbrychski z wystąpieniem nt. Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy oraz członkowie Koła Naukowego Studentów Chemii Politechniki Warszawskiej FLOGISTON.
Podsumowaniem imprezy był przygotowany przez Samorząd Uczniowski konkurs ?JEDEN Z MOŚCICKIEGO?.