26 maja w Kruszu, już po raz dziesiąty, gościli biegacze z całej Polski (i nie tylko) na Biegu Cichociemnych. Bieg miał na celu przypomnienie i uczczenie pamięci ?Cichociemnych?- żołnierzy Wojska Polskiego zrzucanych na teren okupowanej Polski podczas II Wojny Światowej, a także żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy odbierali ich w wyznaczonych placówkach.
Już po godzinie 8:00 przed biurem zawodów zgromadził się tłum biegaczy (oczywiści wszystko w reżimie sanitarnym) po odbiór pakietów startowych. W tym roku oprócz biegaczy zjawiła się też spora grupa miłośników chodzenia z kijkami. Pogoda dopisała i na starcie zjawiło się ponad 160 zawodników.
Zwycięzcy w różnych kategoriach otrzymali puchary, nagrody finansowe oraz inne upominki. Partnerem biegu było Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA, które objęło swoim patronatem kategorię służb mundurowych i ufundowało nagrody dla dorosłych oraz dzieci uczestniczących w marszobiegu.
W tym roku po raz kolejny wójt Rafał Mathiak nagrodził najszybszego mieszkańca oraz mieszkankę z Gminy Klembów. Zostali nimi, po raz kolejny już, Emilia Sobczak z Ostrówka oraz Przemysław Krzymowski z Sitek.
Na koniec pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej imprezy, bo bez Was nie było by tego wydarzenia. – piszą organizatorzy
Zwycięzcy X Biegu Cichociemnych:
Kat. OPEN Kobiet
- Ewa Jagielska – Wyszków 00:43:16
- Joanna Tomczak – Warszawa – 00:43:40
- Karolina Wójcik – Góraszka – 00:45:18
Kat. OPEN Mężczyzn
- Andrzej Starżyński – Klementowice – 00:34:37
- Maciej Kwarta – Warszawa – 00:35:12
- Łukasz Lubera – Tłuszcz – 00:37:19
Wszystkie wyniki dostępne są na stronie: https://live.ultimasport.pl/887/index.php?site=results&add=KAT_OPEN
Kilka słów od Artura Dzięcioła, organizatora biegu
X edycja Biegu Cichociemnych przeszła do historii. Jak każdy wie w ostatnim czasie ciężko jest cokolwiek zorganizować. Kolejne obostrzenie i restrykcje odbierają chęci do tego typu działalności. Jednak my się nie poddaliśmy i naszym celem na ten rok było zorganizowanie naszego biegu. Jak tylko w mediach pojawiła się informacja, że rząd luzuje obostrzenia, to wzięliśmy się ostro do pracy. Naszym sukcesem jest to, że w rekordowym czasie, tj. w trzy tygodnie zorganizowaliśmy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest organizacja biegu. Dlatego z tego miejsca chcę serdecznie podziękować:
- koleżankom z Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie na czele z Panią dyrektor Iwoną Świebiodą za profesjonalizm i ciężką pracę
- pracownikom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu i Pani dyrektor Elżbiecie Sadowskiej za to, że co roku tworzą ciepłą i rodzinną, a swoim zaangażowaniem i energią dają motywację do pracy
- ekipie z Zakładu Gospodarki Komunalnej za ciężką logistyczną pracę ze wszystkimi sprzętami które były nam potrzebne
- druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krusza za fachowe zabezpieczenie trasy biegu
- wolontariuszom z Młodzieżowej Rady Gminy Klembów
- wolontariuszom Zespołu Szkół w Tłuszczu, którzy pomagali zawodnikom na trasie
- Lasom Państwowym za wsparcie finansowe
- firmie Dobre z Lasu za pyszne jedzenie
Chcę podziękować również Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Policji IPA na czele z Andrzejem Kropiwcem oraz Ewą Dębowską za wspaniałą współpracę. Panu Tomaszowi Młynarczukowi Komendantowi Komisariatu Policji w Tłuszczu oraz jego załodze za pomoc i zapewnienie bezpieczeństwa na trasie biegu, to pokazuje że dobra współpraca jest niezbędna przy tego typu wydarzeniach.
Nie mogę zapomnieć o Pani Barbarze Jachacy Sołtyski wsi Krusze, która pomaga nam od samego początku oraz Pani Michałowi Michniewiczowi Radnemu Rady Gminy Klembów, który wspiera nas od kilku lat. Pragnę również podziękować Pawłowi Makarowskiemu, Dyrektorowi Biura Ochrony w Ministerstwie Sprawiedliwości, który wspiera nas od kilku lat nie oczekując nic w zamian. Wójtowi Rafałowi Mathiakowi, z który praktycznie od początku jest z nami, wspiera i tworzy tą imprezę, człowiek który rozumie jak ważna jest kultura fizyczna i roby wszystko żeby w Gminie Klembów młodym i starszym sportowcom żyło się lepiej.
Na koniec podziękowanie dla osoby, bez której tego biegu by nie było – jest nim Tomasz Bogusiewicz. To z nim wspólnie wymyśliliśmy to wydarzenie, to on wyznacza i planuje trasę, to dzięki jego pomysłom możemy spotykać się i biegać w Kruszu. Dziękuję wszystkim, którzy przez te lata tworzyli z nami tą wspaniałą imprezę.
Moja wspaniała 10-letnia przygoda z Biegiem Cichociemnych się kończy, dziękuję wszystkim za te lata współpracy. Bieg Cichociemnych pozostawiam w dobrych rękach i za rok już w roli uczestnika będę mógł się cieszyć w kolejnej świetnie zorganizowanej edycji Biegu Cichociemnych. Do zobaczenia na trasach biegowych.