W niedzielę (7 grudnia 2014 roku) w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się wernisaż wystawy batiku artysty plastyka Agaty Gruber „Natura niezwykła” oraz koncert „W zgodzie z naturą” w wykonaniu profesjonalnych muzyków: Anny Potyrały-Listwon (śpiew), Adama Kublika (skrzypce) i Pawła Listwona (fortepian).
Dyrektor MOK Krystyna Klimecka w swoim wystąpieniu: wyraziła radość, że możemy zapoznać się z twórczością osoby, na co dzień związanej z Mareckim Ośrodkiem Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, jako instruktor batiku. Podkreśliła związek, jaki zachodzi między tematyką prac plastycznych a prezentowanymi utworami muzycznymi – odnoszącymi się w dużej mierze do natury, przyrody, jej dzikości i piękna. Nadmieniła też, że wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez jej komisarza artystę plastyka Luizę Wojciechowską-Konopkę.
Uroczystość otworzył piękny koncert, którego wysłuchała licznie zgromadzona publiczność.
Trio w składzie: Anna Potyrała-Listwon, Adam Kublik i Paweł Listwon zaprezentowało: Karasiński „Walc Francois”, F. Loewe „Przetańczyć całą noc”, Rosyjsko – Cygański Romans „Black eyes”, F. Loewe „Fajnie byłoby”, J. Stefani, Aria Basi z komedioopery „Krakowiacy i górale”, E. Morricone – „Misja”, V. Monti ” Czardasz”, F. Lehar „Meine Lippen Sie kussen so heiB”.
Komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka przedstawiła sylwetkę artystyczną Agaty Gruber, podkreślając jednocześnie, że darzy ją uczuciem szczerej przyjaźni już od czasów pierwszego spotkania w pracowni prof. Mariana Czapli na wydziale malarstwa warszawskiej ASP.
Najchętniej wybierane przez artystkę techniki to: batik, gobelin, i rysunek. Brała udział w licznych zbiorowych wystawach, w tym wystawie Tkaniny Warszawskiej przy Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (maj, 2007 rok). Laureatka nagrody ufundowanej przez firmę Winkowski, a także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku. W 2012 roku odbyła się indywidualna wystawa jej prac w Akademii Rozwoju Osobowości (Tamika), w ramach projektu Artystka-Młoda-Matka. Od września 2012 roku pracuje jako instruktor plastyki dla młodzieży i dorosłych w Mareckim Ośrodku Kultury, prowadzi warsztaty batiku dla młodzieży i dorosłych.
„Najbardziej lubię świat widziany obrazami. Tak właśnie rozumiem rzeczywistość – jako tą, nad którą zachwyt wzbudzają pojedyncze sceny i olśnienia. Dwuwymiarowość czarnych nagich pni w słoneczny, zimowy dzień; mgła bladozielonego koloru nad Wisłą, zwiastująca nadejście wiosny; pola srebrzystego łubinu na tle brunatnych, listopadowych drzew i kobieta, o skórze koloru kości słoniowej i delikatności porcelany, spotkana przypadkowo w pociągu drugiej klasy. Nie wiem, czy tylko twórca może tak postrzegać swoje otoczenie, ale mam nadzieje, że właśnie on czuje to pragnienie, które odczuwam i ja – aby przekazać to innym, streścić, uwiecznić, podzielić się odkryciem i zaprosić do współodczuwania.”
Po części oficjalnej nadszedł czas na spotkanie towarzyskie, lampkę wina, kawę, herbatę i słodkości oraz… pamiątkowe wpisy do kroniki MOK. Oto jeden z nich, artysty plastyka Anny Kwiatkowskiej-Misiurskiej:
Wielkie dzięki za pełen wrażeń i emocji wieczór! Wprowadzenie do wystawy batiku Pani Agaty Gruber poprzedzone koncertem „W zgodzie z naturą” było znakomitą aranżacją i stworzyło klimat pozwalający wgłębić się w bogato prezentowane dzieła autorki wystawy „Natura niezwykła”!