Żołnierzami wyklętymi zostali nazwani żołnierze, którzy nie złożyli broni i nie uznali sowietyzacji kraju. Woleli zostać w podziemiu niż zdekonspirować się i zgodzić się na życie w komunistycznej Polsce. Dla aparatu władzy byli najbardziej znienawidzonym przeciwnikiem. Byli poddawani bestialskim przesłuchaniom i skazywani na śmierć bez prawa obrony.
Dzień 1 marca został uznany Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchodzony był niemal we wszystkich gminach powiatu wołomińskiego. W Kobyłce władze samorządowe rozpoczęły obchody w sobotę 27 lutego złożeniem kwiatów w Warszawie przy pamiątkowej tablicy na murze więzienia w miejscu mordu Żołnierzy Wyklętych.
Honorowymi gośćmi wydarzeń byli zasłużeni żołnierze Armii Krajowej ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, którzy na dwudniowe uroczystości przyjechali z Kresów Wschodnich- dawnych ziem Rzeczpospolitej Polskiej.
W niedzielę 28 lutego odbył się II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na starcie w Wołominie przy ulicy Niepodległości zameldowało się ponad 100 biegaczy. Każdemu towarzyszył duch zwycięstwa i nadzieja na wygraną. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkową koszulkę z napisem czczącym pamięć bohaterów Niezłomnych.
Bieg odbył się pod patronatem narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy.
Po południu w Bazylice Św. Trójcy odbyła się Msza Św. w intencji pomordowanych Żołnierzy i koncert Orkiestry Wojska Polskiego.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych zakończył przemarsz i uroczystość patriotyczna na Placu 15 Sierpnia z udziałem licznych pocztów sztandarowych, gości z kresów wschodnich ? Żołnierzy AK, władz powiatu, Gminy Wołomin, Miasta Kobyłka, harcerzy, przedstawicieli Stowarzyszenia Łagierników, Klubu Gazety Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz innych organizacji społecznych, mieszkańców Kobyłki i powiatu. Uroczystą oprawę zapewniła Wojskowa Orkiestra Dęta. Liczne delegacje przy dźwiękach werbli złożyły wiązanki kwiatów. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.
W Wołominie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło złożenie wieńców przez burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan i Zastępcę Edytę Zbieć pod obeliskiem poświęconym Zesłańcom Sybiru i Osobom Represjonowanym w latach 1939 ? 56 oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
W kościele Matki Bożej Królowej Polski odprawiona została Msza święta w intencji bohaterów. Zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik przy ul. Piaskowej znajdujący się w miejscu dawnej NKW-dowskiej katowni. Po przemówieniach burmistrz Elżbiety Radwan, posła Piotra Uścińskiego i starosty Kazimierza Rakowskiego nastąpił uroczysty apel poległych zakończony salwą honorową. Złożono wieńce.
Wzruszającym akcentem dnia był spektakl ?Dziewczyny Wyklęte? wystawiony w Miejskim Domu Kultury przez młodzież z Zespołu Szkół Nr 5. Honorowym gościem, zasiadającym na widowni była uczestniczka przedstawianych wydarzeń sanitariuszka Lidia Lwow-Eberle, żołnierz Armii Krajowej, pseudonim ?Lala?.
W Radzyminie pamięć Żołnierzy uczczono nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej i koncertem okolicznościowym. Podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Radzymina panu Mieczysławowi Chojnackiemu, ?Żołnierzowi Wyklętemu? i autorowi książek, które przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o radzymińskich żołnierzach Armii Krajowej Obwodu ?Rajski Ptak?. To tylko niewielka część wydarzeń które przygotowano na tę okoliczność.
Oprac. red
Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Kobyłce