To już kolejne przedsięwzięcie Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie, znanej i kojarzonej ,przez czytelników i mieszkańców powiatu, dotychczas bardziej ze Skansenem w Kuligowie. Zadanie dość nowatorskie w swoim założeniu, ale również będące kontynuacją dotychczas realizowanych projektów związanych z zachowaniem dziedzictwa materialnego i kulturowego naszego regionu.
Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych od Zarządu Powiatu Wołomińskiego, podjęto się nie lada przedsięwzięcia, a mianowicie uzupełnienia i zaktualizowania danych o zgromadzonych wcześniej w zasobach ewidencyjnych obiektach małej architektury sakralnej powiatu wołomińskiego oraz udostępnieniem całego materiału na interaktywnej mapie w wersji elektronicznej, na ogólnodostępnej stronie internetowej.
Dziełem wieńczącym wcześniej realizowane projekty dotyczące ewidencji kapliczek, krzyży i figur świętych powiatu wołomińskiego był wydany, również przy wsparciu finansowym Zarządu Powiatu Wołomińskiego, w roku 2019 album ?Święci w niebie i na ziemi? Mała architektura sakralna w gminach powiatu wołomińskiego?. To prawie stustronicowe opracowanie prezentuje tylko wybrane obiekty na terenie każdej z 12 gmin powiatu wołomińskiego. Album jest cały czas dostępny również w wersji elektronicznej na stronie internetowej Fundacji: www.skansen.powiatwolominski.pl/do-pobrania/.
– Tym razem przed nami jeszcze większe wyzwanie: podjęliśmy się próby zaprezentowania nie tylko wybranych, ale wszystkich kapliczek, krzyży przydrożnych i figur świętych otaczających nas na terenie powiatu wołomińskiego – mówi Wojciech Urmanowski, prezes Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. – Zakres pracy jest ogromny, w powiecie wołomińskim mamy ponad tysiąc obiektów do opracowania. W tym roku, z uwagi na ograniczone środki finansowe udało nam się przygotować do cyfrowej prezentacji dane około 300 obiektów z trzech gmin: Wołomina, Radzymina i Dąbrówki na terenie której, w Kuligowskim Skansenie, znajduje się siedziba naszej Fundacji – dodaje.
Wierzę, że uda się nam, nie tylko własnymi siłami, ale również przy współpracy i zaangażowaniu mieszkańców powiatu wołomińskiego zaktualizować przede wszystkim te indywidualne historie związanie z kapliczkami, które nas otaczają. Przed nami jeszcze dużo pracy.
Planujemy w roku 2022 i kolejnych latach będziemy starać się pozyskać środki finansowe niezbędne do kontynuowania tych działań, naszego ?świętego wędrowania? – kreśli swoje wizje Agata Bochenek odpowiedzialna za koordynację prac inwentaryzacyjnych zespołu w składzie: Urszula Plata-Paćkowska, Milena Bochenek i Kamil Osik.
Owoce dotychczasowej pracy, w założeniu miały być dostępne na specjalnie dedykowanej dla gmin powiatu wołomińskiego stronie internetowej, jednak z uwagi na ograniczone środki na to przedsięwzięcie, a jednocześnie na wpisanie się z realizowaną inicjatywą w działania Fundacji Obserwatorium Zrównoważonego Rozwoju, która pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury na utworzenie strony internetowej o zbieżnej tematyce o zasięgu wojewódzkim postanowiono połączyć siły.
Dziś na stronie internetowej www.kapliczki.mazowsze.pl możemy zapoznać się z około 300 obiektami w powiecie wołomińskim i ponad 400 innymi zlokalizowanymi w powiecie legionowskim oraz wyszkowskim.
Dotychczasowe prace inwentaryzacyjne na terenie powiatu wołomińskiego na obszarze gmin Dąbrówka, Radzymin oraz obszarach wiejskich gminy Wołomin zostały zrealizowane w ramach zadania współfinansowanego ze środków Powiatu Wołomińskiego.
Wszystkich, którzy chcieliby się podzielić historiami, związanymi z przydrożnymi kapliczkami, ale również aktualnymi i historycznymi fotografiami obiektów zapraszamy do kontaktu skansen@powiatwolominski.pl