W hali dawnej ?Czwórki? przy ul. Dużej mieszkańcy miasta mogą zobaczyć ?wyklikany? sukces. W konkursie Fundacji Aviva ?To dla mnie ważne? wywalczyli mobilne miasteczko ruchu drogowego, które od tego momentu zacznie pielgrzymować przede wszystkim po mareckich szkołach. Ale ? co najważniejsze ? stanie się impulsem do rozwoju edukacji najmłodszych obywateli na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zapał i serce wkłada w przedsięwzięcie Paweł Paczek, którego do tematyki bezpiecznej jazdy na rowerze zaprosiło? własne dziecko.
? Zaczęło się od rozmowy z moim wówczas dziesięcioletnim synkiem. Zapytał mnie, dlaczego tyle dzieci ginie w wypadkach komunikacyjnych. Zacząłem mocniej interesować się tym tematem i zdobywać niezbędne doświadczenie. Gdy Marki zdobyły mobilne miasteczko, w przystępny sposób mogłem zacząć się dzielić wiedzą z najmłodszymi mieszkańcami ? opowiada Paweł Paczek.
Co roku w akcjach na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego przewija się ? bardzo ostrożnie szacując ? kilkanaście tysięcy dzieci z Marek. Pod okiem ?wujka Pawła? (bo tak go nazwali mareccy przedszkolacy) zdobywają bezcenną wiedzę o tym, jak poruszać się na polskich drogach. ?Odblaskowy przedszkolak?, ?Autochodzik?, ?Mój rower nie ma poduszki powietrznej?, ?Bezpieczny rower? ? to tylko kilka projektów, które Paweł Paczek realizuje i będzie realizować w przedszkolach i szkołach.
? Prawdopodobnie na Mazowszu jako jedyni realizujemy takie programy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stajemy się wzorem dla sąsiednich gmin. O nasze projekty pytają m.in. nasi sąsiedzi z powiatu ? opowiada Paweł Paczek.
Podkreśla, że w normalnych czasach wiele dzieci z mareckich szkół dojeżdżało na lekcje na rowerze.
? Kiedyś z czystej ciekawości sprawdziłem, ile rowerów zaparkowano pod jedną z placówek edukacyjnych. Naliczyłem ich około 350. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dzieci są świetnymi i pojętnymi uczniami ? uważa Paweł Paczek.
Swoją lekcję muszą jednak odrobić rodzice.
? Część z nich do tej pory nie wie, że dziecko, które nie skończyło 10 roku życia, nie może samotnie jechać na rowerze. Muszą też pilnować, aby dzieci zakładały kaski i kamizelki odblaskowe. To naprawdę może kiedyś uratować ich życie. Dawajcie dobry przykład ? apeluje Paweł Paczek.
Razem z wiosną ruszyły oba miasteczka ruchu drogowego. Użycie liczby mnogiej nie jest pomyłką. Obok mobilnego miasteczka, które do 15 maja jest przy Okólnej 14, jest też stacjonarne ? przy Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. Korzystanie z nich jest oczywiście bezpłatne.