O przeciwdziałaniu pandemii, przygotowaniach do matur oraz o propozycjach kształcenia dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych a także o propozycjach terminów egzaminów wstępnych i maturalnych z Robertem Szydlikiem, wicestarostą wołomińskim, rozmawia Teresa Urbanowska.
? Maj ? miesiąc od pokoleń zarezerwowany na matury? Czy dziś wiadomo już jak wygląda organizacja tegorocznego egzaminu na poziomie powiatu?
? Ten rok jest wyjątkowy w nieprzyjemny sposób. Biorąc pod uwagę, że młodzież już od 2 miesięcy nie chodzi do szkoły, także przygotowanie do matury jest trudniejszym zadaniem dla nauczycieli i uczniów. Zatem ten dodatkowy miesiąc na naukę to dobry pomysł. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. Szkoły mają czas, by właściwie się do tego przygotować i zachować wymagany reżim sanitarny. Wiemy, że w salach będzie jednocześnie przebywać mniej uczniów zdających egzaminy pisemne, zachowane zostaną odstępy min. 1,5 m. Wszyscy wchodzący do sali muszą być zdrowi i nie objęci kwarantanną. Aż do zajęcia miejsc siedzących będą mieli zasłonięte usta i nos.
? Jak wyglądają przygotowania do organizacji tego ważnego dla wielu młodych ludzi egzaminu?
? W większości szkoły zostały już wyposażone w środki ochrony osobistej i dezynfekujące. A skoro uczniowie będą pisali w większej liczbie sal, dyrektorzy zaangażują większą niż zwykle liczbę nauczycieli. Nie będzie z tym jednak problemu, bo lekcji w szkołach nie ma, a przeważnie tylko część pedagogów uczestniczyła w tym etapie egzaminów. Dla nas wszystkich są to nowe wyzwania organizacyjne, ale nie widzimy poważniejszych zagrożeń. Oby tylko wszyscy byli zdrowi i mogli do egzaminów przystąpić. Warto w tym miejscu dodać, że do Starostwa dotarło w ostatnich dniach, w dwóch turach, ok. 3000 przyłbic przekazanych nieodpłatnie przez Instytut Lotnictwa.
I tu należą się ogromne podziękowania dla Dyrektora Instytutu dra inż. Pawła Stężyckiego oraz Radnego Powiatu Adama Pietrzaka, Przewodniczącego Komisji Zdrowia, który był pomysłodawcą i realizatorem tej akcji.
? Powiat podpisał porozumienie w sprawie utworzenia nowych szkół ponadpodstawowych. Czego będą się tam mogli uczyć przyszli uczniowie?
? Nowa szkoła ponadpodstawowa powstaje w Jadowie. Pomimo faktu, że będzie ona stanowiła konkurencję dla szkół średnich w Urlach i Tłuszczu, przyjęliśmy tę inicjatywę z życzliwością. Nowa szkoła to impuls rozwojowy dla miasteczka Jadów (mówię miasteczka, bo Jadów był przez pół wieku miastem i to architektoniczne założenie miejskie jest do dziś widoczne!). Dlatego pozytywnie na ten pomysł zareagował i Zarząd Powiatu, i Komisja Edukacji, której przewodniczy, radny z gm. Jadów Piotr Borczyński i ostatecznie cała Rada Powiatu. W nowo powstającej szkole ma być uruchomiona klasa technikum o profilu hotelarsko-gastronomicznych i branżowa wielozawodowa, w której uczniowie będą mogli kształcić się do przyszłej pracy w różnych zawodach, m.in. cukiernika, fryzjera, montera sieci sanitarnych itd. Lokalny rynek potrzebuje pracowników w tych zawodach. Powiat prowadzi tzw. sieć szkół, stąd wymagana była zgoda Rady Powiatu i porozumienie, które wspólnie ze Starostą Adamem Lubiakiem podpisaliśmy z Wójtem i Skarbnikiem gm. Jadów.
? Jak będzie wyglądała organizacja samej edukacji i finansowaniae tej szkoły? Kto będzie jej organem prowadzącym?
? Organem prowadzącym szkołę będzie Gmina Jadów. Finansowanie szkoły w części realizowane będzie z subwencji oświatowej, która trafi przez Powiat do Gminy. Część środków na pewno będzie musiała dołożyć już sama gm. Jadów. Powiat nie będzie z tego tytułu ponosił dodatkowych kosztów.
? Opóźnione są matury ale w pewnym zawieszeniu są również uczniowie kończący szkołę podstawową. Jakie będą zastosowane rozwiązania, jak i kiedy odbędzie się dla nich nabor do szkół ?
? Nowo tworzone szkoły nieco opóźniły start uruchomienia elektronicznego naboru do szkół, ale jest jeszcze czas. Ósmoklasiści będą pisali egzaminy dopiero 16-18 czerwca, a pod koniec lipca poznamy wyniki. Uczniowie będą mogli składać wnioski do wybranych szkół w terminie od 15 czerwca do 10 lipca. W tej chwili prowadzony przez naczelnik Hannę Skrzypczak Wydział Edukacji przygotowuje dla młodzieży informacje o sposobie logowania, rejestrowania i składania w formule online wniosków do szkół. Każdy absolwent szkoły podstawowej będzie miał możliwość wyboru 3 szkół spośród szkół z powiatu wołomińskiego i nieograniczoną liczbę szkół poza powiatem wołomińskim. 12 sierpnia będzie wiadomo, kto został zakwalifikowany a 18 sierpnia, kto został przyjęty do szkół ponadpodstawowych. Później możliwa będzie jeszcze rekrutacja uzupełniająca.
– Czy pojawiły się nowe propozycje dla młodzieży kończącej szkołę podstawową?
? Kilka szkół prowadzonych przez Powiat przygotowało nowe kierunki nauczania. LO w Urlach uruchamiamy nowy profil ? ratownika medycznego. Finalizujemy też umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na utworzenie klasy przygotowania wojskowego. LO w Radzyminie utworzy klasę lingwistyczną (rozszerzone nauczanie języka angielskiego i hiszpańskiego). Zespół Szkół w Zielonce proponuje uczniom kryptologię i cyberbezpieczeństwo (technik programista i technik informatyk) oświetlenie sceniczne i teatralne (technik elektryk), język migowy (technik hotelarstwa), ?ze sztuką w świat – zajęcia artystyczne? (LO klasa humanistyczna). Bogatą ofertę mają także pozostałe szkoły prowadzone przez Powiat zarówno w Wołominie, Radzyminie jak i Tłuszczu. Pełną ofertę edukacyjną Powiatu można znaleźć na stronie www Powiatu, stronach szkół, na naszym profilu na FB.
? DPSy w Polsce borykały się z problemami pandemii. Jak sobie z tym zagadnieniem radzi powiat wołmiński?
– Szczęśliwie udało nam się uniknąć sytuacji, które byłyby interesujące dla mediów. I wcześniej nie mieliśmy powodów do narzekania, ale w tej trudnej sytuacji szczególnie doceniamy dobrą współpracę z dyrektor DPS w Zielonce p. Małgorzatą Kowalską i dyrektor DPS w Radzyminie p. Jolantą Chałupką. Dopilnowały, by w placówkach przestrzegano reżimu sanitarnego oraz wyeliminowały ryzyko ?przyniesienia? wirusa przez pracowników, którzy pracują w kilku instytucjach równolegle.
? Dużo się mówi o zdalnej edukacji a jak udało się ją zorganizować w Domach Dzieckam bo o tym jakoś nikt nie mówi?
– Zdalna edukacja w rodzinnych domach dziecka wygląda tak, jak w rodzinach, bo taki charakter mają te placówki. Na pewno jest trudniej, bo 1-2- dzieci stanowi wyzwanie, przy większej gromadce? Najtrudniej jest w Domu Dziecka w Równem. Dzieci i młodzież z tego ośrodka uczą się w różnych szkołach podstawowych w okolicy i średnich, bliżej i dalej. Oznacza to dużo większe obciążenie dla Dyrektora Jana Nowaka i wszystkich pracowników. Szczególnie wychowawcy ?dostali w kość?, dlatego decyzją Zarządu Powiatu mają być im wypłacone dodatkowe wynagrodzenia, póki co jednorazowo po 1000 zł.
– A co z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi?
– Tu rygory sanitarne są jeszcze wyższe niż w szkołach. Niestety, nigdzie nie jest łatwo! Cieszymy się jednak, że we współpracy z Miastem Ząbki (burmistrz Małgorzata Zyśk współfinanuje wynajem lokalu) uruchomiamy filię zielonkowskiej poradni w Ząbkach. Tu kłaniam się całemu Wydziałowi Edukacji i Członkowi Zarządu Grzegorzowi Siwkowi, który jako radny powiatu z Ząbek nie odpuszczał tematu i od kilku miesięcy nadzorował to przedsięwzięcie. Liczymy, że to pozwoli skrócić kolejki…
– Panie starosto, dużo tego, więc może na koniec zapytam o Ossów i Radzymin. Będą obchody w tym roku?
– Obchody będą, ale na pewno zmieni się ich formuła. Na pewno odbędą się Msze św. we wszystkich tych miejscach na terenie powiatu, gdzie rokrocznie świętuje się lokalne epizody Bitwy Warszawskiej. Nie wydaje mi się, by organizowana była masowa impreza typu rekonstrukcja, ale nie wiemy dziś, jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna i obostrzenia w sierpniu. Na dziś kulminacyjnym punktem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej będzie odsłonięcie wysokiej figury Matki Bożej Łaskawej przy budującym się Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. W to przedsięwzięcie zaangażowaliśmy się jako Powiat także finansowo. Członek Zarządu Paweł Dąbrowski i Wiceprzewodniczący Rady Cezary Wnuk mają powody do satysfakcji. Ja też mam i liczę, że świętować Cud nad Wisłą będziemy równie godnie i w Radzyminie, i w Ossowie.