Wakacje mamy w pełni ? cieszę się, że wołomińska Rada Miejska jeszcze przed wakacjami udzieliła burmistrzowi absolutorium ? za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. To pozwala nam w spokojnej atmosferze planować budżet na rok kolejny.
Elżbieta Radwan
To bardzo ważne, abyśmy nadchodzący czas wykorzystali właściwie dla rozwoju zarówno miasta jak i gminy Wołomin. Mam nadzieję, że dzięki harmonijnej współpracy z naszą Radą Miejską będzie to możliwe.
Każdy z nas ? mieszkańców ma swoje małe i wielkie marzenia odnośnie miejsca w którym mieszka. Jedno z moich marzeń wkrótce się spełni, rusza bowiem w Wołominie Parkogranie z udziałem wołomińskich muzyków. Pierwszy koncert 25 lipca. A to będzie dopiero początek. Kolejna informacja, która ? mam nadzieję ? ucieszy rzeszę mieszkańców dotyczy wołomińskiej pływalni, która już niebawem bo w poniedziałek 13 lipca po miesięcznej przerwie rozpoczyna działalność. Odnowiona, odświeżona, po przeglądzie będzie dawała jeszcze więcej radości niż do tej pory.
Przypomnę też, że Mieszkańcy gminy Wołomin mogą jeszcze do połowy lipca zgłaszać zadania do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok. Do końca lipca urzędnicy będą weryfikować złożone wnioski i 31 lipca ogłoszona zostanie lista projektów, które spełniły warunki formalne i zakwalifikowały się do głosowania. Plebiscyt potrwa od 17 sierpnia do 10 września. Poprzedzony będzie kampanią promującą ideę budżetu obywatelskiego już przez samych wnioskodawców konkretnych projektów. Zgłaszane inicjatywy muszą przyczyniać się do rozwoju gminy Wołomin i dotyczyć budowy, modernizacji, przebudowy lub rozbudowy elementów infrastruktury miejskiej, jak również działań mających na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców lub wydarzeń o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym czy sportowym.
Podobnie jak w ubiegłym roku na ten cel miasto przeznaczy 1 mln zł. Jakie projekty będą realizowane tym razem, okaże się 20 września. Koszt realizacji każdego z nich nie może przekraczać 100 tys. zł.
Wypełnione dokumenty należy przekazać do magistratu listownie z dopiskiem – Wołomiński Budżet Obywatelski, osobiście składając go w Biurze Obsługi Mieszkańców lub drogą elektroniczną wysyłając na adres e-mail: budzetobywatelski@wolomin.org.
Wykaz zgłoszonych wniosków będzie udostępniony na stronie internetowej gminy Wołomin.
W czerwcu wraz z burmistrz Edytą Zbieć odbyłyśmy wizytę na Węgrzech, gdzie spotkałyśmy się z władzami budapesztańskiej dzielnicy Csepel. Podczas spotkania omawiałyśmy plan obchodów roku przyjaźni polsko-węgierskiej. Rozmawiałyśmy też o uhonorowaniu 60. rocznicy rewolucji węgierskiej w 1956 roku. Poruszony został pragmatyczny wymiar naszej współpracy, w tym realizacja wymiany dzieci i młodzieży oraz nauczycieli a to tylko niektóre tematy, które poruszyłyśmy podczas spotkań, jakie odbyły się przy okazji budapesztańskiego zjazdu polskich i węgierskich miast partnerskich.
Wraz z wiceburmistrz Edytą Zbieć spotkałyśmy się z Lénérdem Borbélyem, burmistrzem XXI Dzielnicy Budapesztu – Csepel. Zgodziliśmy się, że naszym relacjom należy nadać nowy impuls. Obie strony uważają, że Partnerstwo miast nie może opierać się tylko na spotkaniach towarzyskich, ale przede wszystkim powinno stanowić konkretną wartość dla mieszkańców. Właśnie w takim duchu przebiegały nasze rozmowy. I choć było to dopiero nasze pierwsze spotkanie, to już rozmawialiśmy o bardzo konkretnych projektach.
Mając na względzie fakt, że decyzją rządu przyszły rok będzie w Polsce obchodzony jako Rok Kultury Węgierskiej, pamiętając też o przyszłorocznej 60-tej rocznicy rewolucji 1956 roku, chciałabym – we współpracy z Radą Miejską – ogłosić rok 2016 ?Rokiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Wołominie?. Byłby to wspaniały gest w kierunku naszych węgierskich partnerów i wołomiński wkład w kształtowanie unikalnej, ponad tysiącletniej, przyjaźni polsko-węgierskiej.
Z obchodami takiego roku wiązałoby się wiele atrakcji dla naszych mieszkańców. Byłyby to nie tylko uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, ale także liczne i organizowane cyklicznie przez cały rok warszawy edukacyjne, lekcje historii, czy przybliżenie węgierskiej kuchni i literatury. Mam nadzieję, że odbyta wizyta pozwoli zrealizować te pomysły. Uprzedzając pytania bardziej dociekliwych mieszkańców ? chcę podkreślić, że obie z wiceburmistrz Edytą Zbieć koszty pobytu na Węgrzech pokryłyśmy z naszych prywatnych środków. W ten sposób chcemy podkreślić, że ważny jest dla nas ten temat, a nie możliwość odbycia bezpłatnej wycieczki.