W weekend 6-7 lipca 2024 roku, malownicza miejscowość Wola Rasztowska w gminie Klembów po raz kolejny stała się centrum uwagi miłośników rolnictwa i zabytkowych maszyn. VIII Zlot Starych Traktorów na Mazowszu przyciągnął liczne grono entuzjastów z całej Polski, oferując bogaty program atrakcji, który zadowolił zarówno starszych, jak i młodszych uczestników.
Organizatorem wydarzenia, odbywającego się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, było Stowarzyszenie Miłośników Starych Traktorów „SAGAN”, na czele z prezesem Arkadiuszem Śliwiński. Na zlocie był również obecny Arkadiusz Redlicki, prezes Stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie”.
Projekt został zrealizowany w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych ogłoszonego przez Gminę Klembów. Tegoroczna edycja zgromadziła imponującą liczbę kilkudziesięciu ciągników i maszyn rolniczych, które dawniej były nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu wiejskiego. Wśród mrowia Ursusów znalazły się prawdziwe perełki, można było nawet posłuchać pracującego silnika Ursusa C45. Nie zabrakło również egzemplarzy zabytkowych samochodów osobowych, tj. Warszawa M 20, czy Trabant. Wszystkie prezentowane maszyny były w pełni sprawne, co dodawało uroku i autentyczności całemu wydarzeniu.
Konkursy i Korowód Drogami Mazowsza
Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 oficjalnym otwarciem VIII Zlotu Starych Traktorów. Uczestnicy mogli brać udział w licznych konkursach i zawodach. W programie znalazły się zarówno tradycyjne zawody sprawnościowe, jak i bardziej nietypowe, takie jak konkurs na najgłośniejszy wydech traktora. Uczestnicy Zlotu mogli podziwiać paradę najstarszych maszyn, które przyciągały uwagę swoim wyglądem i dźwiękiem pracujących silników. Najważniejszym punktem dnia był jednak Korowód Drogami Mazowsza, który rozpoczął się o godzinie 15:00. Traktory, zarówno te zachowane w oryginalnym stanie, jak i pieczołowicie odrestaurowane, przemieszczały się w barwnym orszaku przez okoliczne miejscowości, wzbudzając podziw i zainteresowanie widzów.
Parada Traktorów i pokaz mocy
Niedziela rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele, następnie odbyła się długo wyczekiwana Parada Traktorów. Ta niezwykła defilada była nie tylko okazją do zaprezentowania pięknie zachowanych maszyn, ale również do spotkań i rozmów między właścicielami tych wyjątkowych pojazdów a widzami.
Kolejną atrakcją był pokaz mocy traktorów na hamowni, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Można było podziwiać siłę i sprawność dawnych maszyn, które mimo upływu lat nadal były w stanie imponować swoją wydajnością. W programie znalazły się również wystawy zabytkowych maszyn rolniczych, pokazy działania niektórych z nich, a także możliwość odpalenia legendarnego Sagana.
Moc atrakcji dla starszych i młodszych
W trakcie zlotu przygotowano także liczne strefy rozrywki dla dzieci, w tym dmuchańce i elektryczną strzelnicę z replikami broni. Strefy gastronomiczne serwowały regionalne przysmaki, które pozwalały uczestnikom posilić się i odpocząć w trakcie dnia pełnego wrażeń. Na stoiskach towarzyszących wydarzeniu można było nabyć różnorodne pamiątki, dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska m.in. stoiska z modelami kolekcjonerskimi samochodów i traktorów.
Zlot zakończył się tradycyjnym przejazdem starych traktorów wokół placu, po czym ustawione w orszak maszyny pożegnały się z Wolą Rasztowską, obiecując powrót w przyszłym roku. Organizatorzy, Stowarzyszenie Miłośników Starych Traktorów „SAGAN”, rozdali dyplomy wszystkim uczestnikom oraz podziękowali sponsorom i partnerom. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co dodatkowo podkreślało znaczenie tego zlotu w kalendarzu imprez rolniczych w Polsce.
Znaczenie Zlotu
VIII Zlot Starych Traktorów na Mazowszu w Woli Rasztowskiej nie tylko dostarczył rozrywki, ale również stał się platformą wymiany doświadczeń i wiedzy na temat konserwacji i restauracji zabytkowych maszyn rolniczych. Organizatorzy, Stowarzyszenie Miłośników Starych Traktorów SAGAN, zapowiedzieli kontynuację tej tradycji w kolejnych latach, z jeszcze bogatszym programem i większą liczbą uczestników.
Wydarzenie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności, to nie tylko święto miłośników zabytkowych maszyn, ale także okazja do integracji lokalnej społeczności, wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy. Dzięki takim inicjatywom tradycja i pasja do starych traktorów przetrwają kolejne pokolenia, a historia polskiego rolnictwa będzie żywa i dostępna dla wszystkich zainteresowanych.