Wręczenie sztandaru Batalionowi Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej – patriotyzm, tradycja i służba Ojczyźnie

Wręczenie sztandaru Batalionowi Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej – patriotyzm, tradycja i służba Ojczyźnie

W samo południe, w wyjątkowej oprawie i atmosferze pełnej wzruszeń, na placu Gwardii Pieszej Koronnej przed Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość nadania sztandaru Batalionowi Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Tadeusza Runge ps. „Witold”. Był to moment, który wprowadził jednostkę w poczet formacji wojskowych, dla których sztandar jest najwyższym symbolem honoru, poświęcenia i wierności Ojczyźnie.

Symbol, który jednoczy pokolenia

O godzinie 12:00, w obecności żołnierzy, kombatantów, duchownych oraz zaproszonych gości, generał broni Dariusz Łukowski, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dokonał aktu wręczenia sztandaru ppłk Piotrowi Osińskiemu, dowódcy Batalionu Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy generał Łukowski przekazał ten wyjątkowy znak, podkreślając jego wagę w codziennej służbie i misji wojska.

Uroczystość była nie tylko wydarzeniem wojskowym, ale także głębokim wyrazem więzi z tradycją, pamięcią historyczną i lokalną społecznością. Sztandar, który od tej chwili towarzyszyć będzie żołnierzom batalionu w ich codziennej służbie, to symbol jednoczący pokolenia – zarówno tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny w przeszłości, jak i tych, którzy stoją dziś na straży jej bezpieczeństwa.

Zgromadzeni goście – świadkowie chwili pełnej wzruszeń

Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele najwyższych władz wojskowych i państwowych, w tym:

  • generał Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
  • generał broni Dariusz Łukowski, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego,
  • generał brygady Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej,
  • Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski
  • Matka Chrzestna Sztandaru Joanna Runge-Lisowska oraz Ojciec Chrzestny Sztandaru dr Jan Tarczyński.

W ceremonii wzięli udział także kombatanci, w tym Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele instytucji państwowych, lokalnych samorządów oraz jednostek wojskowych. Ich obecność była świadectwem ciągłości tradycji i wartości, które od wieków budują siłę polskiego wojska.

Akt nadania sztandaru

Podczas uroczystości Akt Nadania Sztandaru odczytał przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski. Następnie gwóźdź wbili i akt podpisali Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, Starosta Legionowski Pan Roman Smogorzewski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski.

Skład pocztu sztandarowego

Sztandar batalionu „Czata 49” wystawiła Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Funkcję sztandarowego pełnił Pan Bogdan Bednarczyk. Asystę honorową wraz z pocztem sztandarowym wystawiło LXXII Liceum Ogólnokształcące im. Jakuba Jasińskiego pod dowództwem zastępcy dyrektora Pana Adriana Trzaski z siedzibą przy ul. Grochowskiej 346/348 w Warszawie.

List Prezydenta RP – słowa wsparcia i uznania

Do uczestników uroczystości list skierował Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił szczególne miejsce Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie bezpieczeństwa kraju. „Wojska Obrony Terytorialnej w ostatnich latach wielokrotnie stawały do zadań związanych z pomocą ludności oraz wykazały swoją skuteczność i przydatność w walkach z żywiołami, pandemią czy obroną naszej granicy. WOT jest dziś formacją budzącą podziw i zaufanie” – napisał Prezydent, gratulując żołnierzom ich zaangażowania i osiągnięć.

Symbolika sztandaru – historia zapisana w detalach

Nowo nadany sztandar Batalionu Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej to dzieło o głębokiej symbolice. Na białym i czerwonym płacie, uzupełnionym złotymi frędzlami, widnieje dewiza „BÓG HONOR OJCZYZNA” – słowa, które od wieków prowadzą polskich żołnierzy na polach chwały.

Na sztandarze umieszczono również inne symbole, które mają szczególne znaczenie dla Batalionu Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Znak Polski Walczącej przypomina o odwadze i determinacji walczących o wolność Polski, zaś odznaka Batalionu AK „Czata 49” łączy historię współczesnych Wojsk Obrony Terytorialnej z dziedzictwem Armii Krajowej. Herb Miasta i Gminy Serock jest z kolei wyrazem więzi batalionu z lokalną społecznością, podkreślając rolę miasta Zegrze jako miejsca stacjonowania jednostki.

Duchowa opieka nad sztandarem

Sztandar Batalionu został pobłogosławiony przez duchownych, co podkreśliło uniwersalny wymiar wartości, które symbolizuje. Aktu tego dokonali: ks. płk Radosław Michnowski, dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej; arcybiskup Jerzy Pańkowski, prawosławny biskup polowy; oraz ks. por. Mateusz Łaciak z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Uroczystość pełna wzruszeń i patriotyzmu

Wręczenie sztandaru zakończyło się paradą wojskową, która podkreśliła wyjątkowy charakter tego wydarzenia. Żołnierze Batalionu Dowodzenia, ich rodziny oraz mieszkańcy regionu wspólnie celebrowali moment, który na trwałe zapisze się w historii tej formacji.

Był to dzień pełen dumy i wzruszenia – dzień, w którym tradycja i nowoczesność spotkały się w służbie Ojczyzny. Sztandar, który od teraz będzie towarzyszył Batalionowi Dowodzenia w każdej misji, to nie tylko znak rozpoznawczy jednostki, ale przede wszystkim wyraz najwyższych wartości: honoru, poświęcenia i wierności Polsce.

Rzecznik prasowy – Dagmara Nowakowska-Szulejewska

Więcej informacji z Mazowsza

Wdowy i wdowcy powinni już teraz sprawdzić, czy mają prawo do tzw. renty wdowiej

Wdowy i wdowcy powinni już teraz sprawdzić, czy mają prawo do tzw. renty wdowiej

Od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywały przepisy, na podstawie których od 1 lipca 2025 r. będzie można otrzymać rentę rodzinną razem z [...]
0 komentarzy
Ponad 750 pracowników KM będzie pełnić służbę w I dzień Świąt Bożego Narodzenia

Ponad 750 pracowników KM będzie pełnić służbę w I dzień Świąt Bożego Narodzenia

Święta kojarzą się głównie ze spotkaniami w gronie rodziny, przebiegającymi w radosnej atmosferze. Niestety, są grupy zawodowe, które w tym czasie pełnią służbę. [...]
0 komentarzy
Ponad 395 milionów zł na aktywizację bezrobotnych na Mazowszu i związane z tym działania!

Ponad 395 milionów zł na aktywizację bezrobotnych na Mazowszu i związane z tym działania!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podzieliło środki z Funduszu Pracy na 2025 rok na poszczególne województwa. Mazowsze dostało najwięcej, bo aż 395 [...]
0 komentarzy
Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Bilet wycieczkowy KM na Święta Bożego Narodzenia

Koleje Mazowieckie przedłużają obowiązywanie oferty Bilet Wycieczkowy na okres Świąt Bożego Narodzenia. Oznacza to, że oferta obowiązuje od 24 grudnia 2024 r. (wtorek) [...]
0 komentarzy
Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Mamy budżet i patronów Mazowsza 2025

Sejmik Mazowsza przyjął budżet województwa na 2025 rok. Ogłosił patronów roku oraz zgodził się na dofinansowanie budowy południowej obwodnicy Ostrołęki. MAZOWSZE MA BUDŻET [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.