Wołomiński Festiwal Teatralny już po raz piąty

Zespół Teatralny „Zygzak” oraz Stowarzyszenie Kastor ponownie zaprosili mieszkańców na wielkie święto teatru! V Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida odbył się 22 października 2022 r. w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka.

Festiwal skierowany był przede wszystkim do lokalnych, amatorskich grup teatralnych i miał formę konkursu. Na scenie Fabryczki wystąpiły w tym roku teatry z Wołomina, Zielonki, Marek, Sulejówka, Wyszkowa i Piaseczna, które oceniało profesjonalne jury. W jego skład wchodzili: Małgorzata Sadowska, prof. Stanisław Górka, Jacek Stachowicz i Mateusz Stefankowski.

Oprócz konkursu wydarzenie od lat pełni funkcję integracyjną dla lokalnych teatrów. Ponadto ma również na celu upamiętnić postać Józefa Orwida, aktora związanego właśnie z naszym powiatem, któremu poświęcona jest jedna z ulic w Wołominie.

Organizatorzy zapewnili upominki wszystkim grupom, widzowie zaś mogli także wcielić się w jury przyznając nagrodę publiczności. W tym roku przypadła ona Młodzieżowemu Teatrowi Profilaktycznemu Farsa. Na podium zaś stanęli:

I miejsce: Młodzieżowy Teatr Profilaktyczny Farsa (Wyszków) – „Zatoka Obietnicy”.

II miejsce: Teatr FUGA (Piaseczno) – „FUGA”;

 

III miejsce: Grupa Komedianci (Wołomin/Warszawa) – „Złota niedziela”;

 

Festiwal odbył się w formie hybrydowej – zarówno stacjonarnie, jak i online. Spektakle były transmitowane na żywo na Facebooku, nagrania nadal są dostępne i można je oglądać na facebook.com/teatrzygzak.

Atrakcją dnia była premiera spektaklu pt. „Nigdziebyt” w wykonaniu Zespołu Teatralnego „Zygzak” – głównego organizatora festiwalu. Tym razem grupa zaprosiła nas do mrocznej krainy władanej przez Nigdziekróla. Główna bohaterka – Gudrun, która została wodzem plemienia po śmierci matki, podczas corocznego Święta Ognia nie jest w stanie podołać rytualnej ceremonii, mającej uchronić plemię przed złymi duchami. W trosce o swój lud dziewczyna postanawia odzyskać matkę i w tym celu wyrusza do Nigdziebytu. Sztukę „Nigdziebyt” będzie jeszcze można zobaczyć 6 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Sali Koncertowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin.

Projekt był dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Powiatu Wołomińskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta Zielonka, Burmistrz Wołomina, Burmistrz Tłuszcza i Burmistrz Miasta Marki oraz media: Kurier W, Wieści podwarszawskie, Moja gazeta regionalna, Życie Powiatu na Mazowszu i Radio FaMa Wołomin.

Więcej informacji i zdjęć z Festiwalu na stronie: www.teatrzygzak.pl oraz na portalu Facebook: facebook.com/teatrzygzak.

Tekst: Monika Godlewska

Zdjęcia: Agata Gołaszewska, Filip Szymczak

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Marki - piątkowe zdarzenie w SP2 - informacja dyrektor szkoły

Marki – piątkowe zdarzenie w SP2 – informacja dyrektor szkoły

W związku z różnymi relacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, dotyczącymi zdarzenia w szkolnej świetlicy, UM Marki przekazuje informację ze strony dyrektor Szkoły [...]
0 komentarzy

82-latek jechał pod prąd DW 629. Doprowadził do koszmarnego wypadku.

W środę 20 listopada w godzinach popołudniowych na ulicy Jana Pawła II w miejscowości Cegielnia doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Zdarzenie wymagało [...]
0 komentarzy
Darmowe badania okulistyczne w Legionowie

Darmowe badania okulistyczne w Legionowie

Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza dorosłych mieszkańców powiatu legionowskiego na darmowe przesiewowe badania wzroku. Aby wziąć w nich udział, nie jest potrzebne skierowanie od [...]
0 komentarzy
Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy
Koleje Mazowieckie przekazały Stacji Muzeum kabinę maszynisty z pojazdu EN57-935

Koleje Mazowieckie przekazały Stacji Muzeum kabinę maszynisty z pojazdu EN57-935

Na początku listopada odcięta kabina maszynisty została przetransportowana z Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu do Stacji Muzeum w Warszawie, gdzie po [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.