W dniu 1 września w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie, odbyła się msza św. z okazji 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystości, oprócz władz samorządowych licznie uczestniczyli przedstawiciele środowisk kombatanckich i oświatowych.
Uroczystości rocznic historycznych wydarzeń mają na celu uczczenie biorących w nich udział bohaterów, ale są również doskonałą okazją do tego, aby wiedzę o tym co działo się przed wieloma laty przekazać młodszym pokoleniom. Dla podniesienia rangi takich rocznic jak ta związana z 1 września 1939 roku swój udział w nich akcentują władze państwowe i samorządowe. Licznie reprezentowane są środowiska kombatanckie.
W Wołominie w tegorocznych obchodach rocznicowych wzięły udział władze samorządowe na czele z burmistrzem Wołomina Ryszardem Madziarem, przewodniczącą Rady Miejskiej Katarzyną Lubiak oraz przewodniczącym Rady Powiatu Pawłem Solisem. Gościem specjalnym był poseł na Sejm RP, Jan Szyszko.
Podczas homilii, uczestnicy usłyszeli jak ważne jest, by pokojową postawę zaszczepiać już w dzieciach i młodzieży, co było wyraźnym odniesieniem do rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego.
Po mszy świętej nastąpił przemarsz, wraz z pocztami sztandarowymi, z kościoła na Plac 3-go Maja. Tu przedstawiciele władz samorządowych złożyli wieńce pod pomnikiem Jana Pawła II po czym głos zabrał Ryszard Madziar, który przypomniał o tym, jak wielką tragedią była wojna, oraz jak bardzo powinniśmy docenić pokojowe czasy.
? W szczególności tyczy się to młodzieży, która poprzez swoją pracę i naukę może działać dla naszego kraju ? mówił.
Następnie głos zabrał jeszcze prof. Jan Szyszko, który w Wołominie jest dość częstym gościem oraz Paweł Solis i Dariusz Szymanowski ? honorowy prezes Stowarzyszenia Wizna 1920, które działa na rzecz odkrywania i upamiętniania polskiej historii.
Ostatnim punktem było złożenie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Wołomińskiej, salwa honorowa oraz apel poległych.
Warto zaznaczyć, że w obchodach 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej wzięło udział bardzo wielu młodych ludzi oraz liczne poczty sztandarowe.
Dziś, w odniesieniu do napływajacych z za naszej wschodniej granicy informacji o działaniach militarnych, wspomnienie rocznicy 1939 roku w wyjątkowy sposób skłania do refleksji.