Teren po spalonym sklepie Globi, teren parku Obrońców Ojczyzny rozciągający się wzdłuż torów od pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego do pętli autobusowej czy teren po starej oczyszczalni ścieków „Krym? to duże przestrzenie, które mogłyby być przywrócone do użytku.W Wołominie trwa przygotowanie diagnozy mającej na celu wskazanie kierunków, w których powinna pójść rewitalizacja. – Dobrze napisany program rewitalizacji może pomóc coś z tymi miejscami zrobić. Liczę na to, że dzięki temu programowi będziemy mogli wiele ?koszmarków? w Wołominie zamienić na miejsca ładne i przyjazne ? mówiła Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina otwierając spotkanie poświęcone prezentacji diagnozy przygotowanej dla Wołomina w ramach opracowania ?Wołomin. Odnowa?.
? Rewitalizacja nie powinna być nazywana ?remontem? – stwierdził Paweł Kołacz, prowadzący spotkanie przedstawiciel realizatora opracowania.
Dziś wiele miast boryka się ze zdegradowaną przestrzenią publiczną i zdaniem prelegenta Wołomin nie jest tu odosobniony.
? Doprowadziliśmy do tego przez ostatnich 60 lat stosując złe przepisy, złe decyzje, złą ich realizację. Ale można ten proces degradacji przestrzeni odwrócić. Dziś ustawa jest bardzo uproszczona i dla gmin, które udowodnią, że dany teren jest potrzebny dla miasta, daje możliwość wywłaszczenia go na siłę ? wyjaśniał zebranym w budynku wołomińskiej OSP przy ul. Żelaznej.
Zgodnie z tym co Paweł Kołacz stwierdził na wstępie rewitalizacja to nie remont gdyż opiera się na pracy z mieszkańcami, których nie da się z rewitalizowanych obszarów przenieść w inne miejsca.
Warto więc, aby w cały proces włączyła się jak największa grupa mieszkańców tak więc w związku z aktualizacją Programu Rewitalizacji z mieszkańcami przeprowadzone zostały wywiady i sondaże jak również skierowana została do nich ankieta, w której zawarto pytania dotyczące różnych kwestii związanych z codziennym życiem w Wołominie. – Chcemy szczególnie poznać zdanie mieszkańców dotyczące centrum Wołomina, w którym głównie koncentrować się będą działania rewitalizacyjne ? mówią członkowie zespołu. Ankieta zawiera pytania z różnego obszaru zaczynając od tego z czym kojarzy ci się centrum Wołomina? A na pytaniu o miejsce w których spędziliśmy ostatnie wakacje kończąc. Ankieta znajduje się na stronie Urzędu Miejskiego w Wołominie a można ją jeszcze wypełniać do 23 września. Przez najbliższe tygodnie odbywać się będzie praca w zespołach.
Teresa Urbanowska