Podczas styczniowego posiedzenia Rady Miejskiej w Wołominie przewodniczący Komisji Rewizyjnej ? Dominik Kozaczka, poinformował o zakończeniu przez komisję prac i niepokojących wnioskach jakie organ ten wypracował. We wtorek ? 9 lutego ? na swoim posiedzeniu komisja ustosunkowała się do uwag, co do treści protokołu, wniesionych przez burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan.Przez okres kilku miesięcy Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Wołominie bacznie przyglądała się wybranym przez siebie do kontroli umowom zawieranym w latach 2013-2015. Szczególną uwagę członkowie komisji skierowali na procedurę przetargową i proces realizacji umowy t.z.w. Internetu Szerokopasmowego. ? Bardzo istotnym dokumentem w tej sprawie był raport jaki przesłał do urzędu w Wołominie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wyniki kontroli UKE spowodowały w konsekwencji negatywną ocenę projektu przez Urząd Marszałkowski, który odmówił dofinansowania projektu w kwocie 541 tyś zł? mówił podczas wtorkowego posiedzenia Dominik Kozaczka.
Komisja uznała, że w tej sprawie jest wiele kwestii budzących poważne zastrzeżenia od wyboru oferenta zaczynając a na ostatecznej jakości usługi kończąc. Stwierdzono wiele braków i uchybień w realizacji zadania. Niejasna jest m.in. kwestia ?lokalnych podwykonawców?. W związku z tym, zdaniem członków komisji, należy tą sytuację zbadać.
? Gdyż na komisji pełnomocnik firmy wykonującej inwestycję opowiadał nam, że byli lokalni podwykonawcy, nawet opowiadał do jakich prac ich zatrudniano. Ale jak poprosiliśmy listę tych podwykonawców to przedstawiciele firmy odpisali, że żadnych podwykonawców nie było ? informację tej treści zawarto w rekomendacjach wypracowanego przez komisję protokołu. Zdaniem Komisji sprawę powinny zbadać: CBA, RIO, Urząd Zamówień Publicznych i Prokuratura.
Zgodnie z procedurą, do sprawozdania Komisji Rewizyjnej, w ciągu siedmiu dni od dostarczenia – burmistrz ma prawo wieść swoje uwagi. Tak się też stało i komisja otrzymała obszerny dokument od wołomińskiej burmistrz. Podczas wtorkowego posiedzenia Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Wołominie postanowiła jednak odrzucić sugestie burmistrz Wołomina i przedłożyć Radzie Miejskiej protokół w przygotowanej przez siebie – pierwotnej wersji.
Teraz kolejnym etapem procedowania jest sesja. ? Najlepiej jak będzie to sesja nadzwyczajna, bo samo odczytanie materiałów będzie trwało około półtorej godziny. Później następuje dyskusja i głosowania. Oceniam, że potrwa to przynajmniej trzy godziny. Jeśli zechcemy tą sprawę omówić podczas normalnej sesji, która i tak na ogół trwa 8-9 godzin, może się okazać, że w jeden dzień nie uda się posiedzenia zakończyć. Ale oczywiście o zwołaniu sesji nadzwyczajnej zadecyduje przewodniczący rady bo to są jego kompetencje ? wyjaśniał członkom komisji przewodniczący komisji rewizyjnej.
Według nieoficjalnych informacji taka sesja nadzwyczajna może odbyć się w lutym, jeszcze przed sesją zwyczajną, planowaną na 25 lutego.
Rada po zapoznaniu się z materiałami wypracowanymi przez Komisję i wnioskami burmistrz, podejmie decyzję o dalszych krokach odnośnie kontroli internetowej inwestycji.
Teresa Urbanowska