22 października, Wołomin miał zaszczyt gościć delegację z województwa pomorskiego w ramach krajowej wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Zespół ds. Rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Przedstawiciele gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miast takich jak m.in Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Malbork, Dzierzgoń, Sztum, Skarszewy, Rumia i Kartuzy, a także członkowie Zespołu ds. Rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego wzięli udział w spotkaniu w związku z projektem „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”.
Spotkanie rozpoczęło się w Centrum Aktywności Wołomin – Starej Elektrowni, gdzie Joanna Żero, naczelniczka Wydziału Planowania Rozwoju i Rewitalizacji, w swojej prezentacji przedstawiła uczestnikom szczegóły realizowanych projektów. Po prezentacji uczestnicy wzięli udział w spacerze po rewitalizowanym obszarze Wołomina. Przechodząc przez Centrum Wiktoryn i inne zakątki naszego miasta, mieliśmy okazję zaprezentować nasze projekty oraz podzielić się wizją przyszłości. Nasi goście mieli okazję zobaczyć interesujące miejsca i dowiedzieć się, co planujemy. Zobaczyliśmy wspólnie: teren po starym basenie, mural na ścianie budynku Miejskiego Domu Kultury w Wołominie, Plac 3 Maja, zabytkowy bruk na ulicy Mickiewicza, ławeczkę Zofii Nałkowskiej i Henryka Woyciechowskiego oraz Park im. Bohdana Wodiczki i wiele innych.
Rewitalizacja w Wołominie
Działania związane z rewitalizacją prowadzone na terenie Wołomina stanowią wzór do naśladowania dla innych miast. W Wołominie programem rewitalizacji objęte jest centrum wraz z wołomińską starówką. Wizyta nie tylko potwierdziła, że nasze działania w zakresie rewitalizacji są zauważane na poziomie krajowym, ale również dała możliwość nawiązania nowych relacji oraz wymiany cennych doświadczeń z innymi miastami i specjalistami w tej dziedzinie. Współpraca pomiędzy regionami i dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem są kluczem do tworzenia lepszej przyszłości i poprawy życia mieszkańców.
Cel projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”
Projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” wzmacnia zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych. Jest prowadzony w ramach 3. edycji współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Zespołami ds. rewitalizacji w urzędach marszałkowskich. Celem projektu jest wzmocnienie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych poprzez wsparcie doradcze i szkoleniowe oraz promocja procesu rewitalizacji prowadzonego zgodnie z definicją wskazaną w ustawie o rewitalizacji, a także wsparcie funkcjonowania Zespołów ds. rewitalizacji działających w urzędach marszałkowskich.