Początek jesieni to bardzo dobry czas do sięgnięcia po nową książkę historyczną. Nadarza się ku temu doskonała okazja. Towarzystwo Przyjaciół Zielonki w ramach Biblioteczki Zielonkowskich Zeszytów Historycznych wydało kolejną już pozycję – Lublinerowie.
Tym razem jest to próba opisania rodziny o korzeniach żydowskich. Niektórzy jej członkowie w okresie międzywojennym, oraz przez całą okupację niemiecką związani byli bardzo mocno z Zielonką. Wśród nich mamy m. in. komendanta konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty AK – „Kuszla”, szefową rejonowej łączności Wojskowej Służby Kobiet -„Małą” i najmłodszą łączniczkę z II Rejonu AK „Celków”- „Mirkę”.
Autorka książki – Maria Ewa Slaska (to nie błąd drukarski, nie Ślaska i nie Śląska) jest nie tylko pisarką, dziennikarką i blogerką, lecz również zaangażowaną działaczką polonijną. Studiowała polonistykę, etnografię i archeologię w Gdańsku i Poznaniu. Od lat siedemdziesiątych pracuje jako dziennikarka i pisarka w Polsce (media oficjalne, solidarnościowe i nielegalne) i za granicą (w tym współpraca z paryską „Kulturą”). Od ponad trzydziestu lat mieszka w Berlinie. Pisze po polsku, niemiecku i angielsku. Powieść Portret z ametystem, debiut książkowy ukazała się 12 grudnia 1981 roku, w przeddzień stanu wojennego.
Ewa Maria Slaska (pseudonim literacki – Ewa Lubliner) tak o sobie pisze:
„To nie jest moje nazwisko. Przywłaszczyłam je sobie. Pochodzę z rodziny, która od 1939 roku ukrywała swoje nazwisko i pochodzenie. Nie wiedziałam więc, że moi praprapradziadowie nazywali się Heilpern, Dickstein i Cohn, pradziadkowie Lubliner, dziadkowie Federman. nie wiedziałam, że była to rodzina żydowska. Odkryłam to gdy miałam lat 35. Był rok 1985 i mieszkałam już wtedy w Berlinie.”
Spotkanie autorskie i promocja książki Lublinerowie rozpocznie się 25 września (wtorek) o godz. 18.30 w Zielonkowskim Saloniku Kulturalnym (w Muzeum Zielonki) przy ul. Kolejowej 11, poprowadzi miejscowy regionalista i nauczyciel historii Paweł Tadeusz Gajzler. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymają książkę z autografem autorki.
Źródło: UM Zielonka