Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Kobyłka (23 września) podjęto kilka decyzji istotnych dla mieszkańców ? wśród nich znajduje się uchwalenie dodatku za wychowawstwo nauczycieli przedszkolnych oraz inicjatywy obywatelskiej. Są to ważne kwestie, jako że inwestycja w edukację jest działaniem procentującym w przyszłości ? a angażowanie mieszkańców jest podstawą rozwoju każdej lokalnej społeczności.
Powiedzenie ?co dwie głowy, to nie jedna? w tym przypadku jest jak najbardziej trafne ? samorząd zyskuje wsparcie w postaci inicjatywy mieszkańców, pokazującej jakie działania byłyby konieczne dla szeroko rozumianego rozwoju miasta.
Inwestycja w edukację
Uchwalony został dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkolnych. Dodatek, który funkcjonuje już w przypadku nauczycieli w szkołach, zostanie w tej samej kwocie przyznany wychowawcom przedszkolnym. Zacznie być wypłacany w połowie listopada, z wyrównaniem od 1 września br.
? Jest to dodatkowy koszt dla miasta, ale moim zdaniem inwestycja w kadrę nauczycielską to inwestycja w nasze dzieci. Wspieranie edukacji jest konieczne od najmłodszych lat życia dziecka. Wyrównywanie szans, dawanie możliwości rozwoju talentów i odpowiednie tworzenie warunków nauki na każdym etapie edukacyjnym to obowiązek każdego samorządu. W Kobyłce doskonale to rozumiemy. Razem z dyrektorami szkół staramy się robić wszystko, żeby wyposażać naszych uczniów w kompetencje niezbędne w ich dorosłym życiu ? mówi Edyta Zbieć, burmistrz Kobyłki.
Burmistrz dodaje, że dlatego właśnie specjaliści od pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Miasta wyszukują wszystkie możliwe okazje na zdobycie dodatkowych finansów nie tylko na drogi, kanalizację czy ścieżki rowerowe, ale również na edukację.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się doposażyć szkoły ? Kobyłka uzyskała dofinansowanie na realizację zadań w ramach ?Mazowieckiego Programu Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych?. Projekt zakłada utworzenie w jednej ze szkół pracowni językowej, wyposażonej w Cyfrowe Laboratorium Fonetyczne, a także w bezprzewodowy system komunikacji i transmisji danych. W każdej publicznej szkole w Kobyłce został również zainstalowany sprzęt, zakupiony dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w projekcie ?Wsparcie dla uczniów Gminy Kobyłka poprzez rozwijanie ich kompetencji kluczowych i umiejętności?. W ramach projektu powstały pracownie 3D.
Kobyłka nie zapomina również o najmłodszych uczniach, czyli o przedszkolakach i ich nauczycielach. W tym roku do publicznych przedszkoli uczęszcza ponad 400 dzieci. Dla wszystkich dzieci, zgłoszonych w postępowaniu rekrutacyjnym zostało zapewnione miejsce w placówkach, a 80 dzieci w wieku od 3 do 6 lat przywitało nowy rok nauki w drugiej lokalizacji Przedszkola nr 1 – przy ul. Ks. Marmo 13.
? Niebawem, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, nauczyciele wychowania przedszkolnego otrzymają dodatek funkcyjny za wychowawstwo w przedszkolu, którego wstrzymanie od 1 września 2019 r. było spowodowane zmianą w ostatnim czasie przepisów prawa oświatowego. W Urzędzie Miasta Kobyłka został przygotowany projekt nowego Regulaminu określającego niektóre zasady wynagradzania nauczycieli, w którym określono wysokość dodatku za wychowawstwo w oddziale w publicznym przedszkolu ? podkreśla burmistrz Kobyłki.
Inicjatywa obywatelska
Rada Miasta Kobyłka przyjęła uchwałę, która daje mieszkańcom możliwość wnoszenia obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych ? wejdzie ona w życie w ciągu 14 dni.
Inicjatywa obywatelska to jedno z podstawowych narzędzi demokracji bezpośredniej. Pozwala mieszkańcom samodzielnie tworzyć prawo, a także zgłaszać rządzącym swoje potrzeby i zwracać uwagę na aktualne problemy życia publicznego. To forma współpracy jednostki samorządu terytorialnego z jej mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.
Mieszkańcy mogą wnieść pod głosowanie własne pomysły w formie konkretnych projektów uchwał, o ile poprze je swoim podpisem 300 obywateli. Wcześniej powinien zostać utworzony Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej, liczący co najmniej 3 osoby (mających czynne prawo wyborcze), który powiadomi o powstaniu Radę Miasta. Są to minimalne kryteria, proponowane przez znowelizowaną ustawę o samorządzie gminnym, których Burmistrz Miasta zdecydowała się nie podwyższać ? właśnie po to, żeby dać mieszkańcom jak największą możliwość uczestniczenia w procesie decyzyjnym, związanym z Miastem.
Celem inicjatywy obywatelskiej jest włączenie mieszkańców w rozwiązywanie lokalnych problemów, wspólna realizacja przedsięwzięć oraz realizacja działań zgłaszanych przez mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu.
– Realizując obowiązek ustawowy, wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. Inicjatywa obywatelska to nowe narzędzie współpracy. Jestem przekonana, że projekty realizowane w ramach lokalnych inicjatyw będą stwarzały możliwość poznania umiejętności nawet pojedynczych osób, wzajemnej wymiany doświadczeń i współpracy na wielu płaszczyznach. To będą ważne projekty, na pewno wywołają wiele dyskusji na temat różnych aspektów codziennego życia i pokażą nam lokalnych liderów ? mówi Edyta Zbieć.
oprac. red