Więcej rowerów i mniej samochodów? O co należy zadbać w przestrzeni publicznej?

Więcej rowerów i mniej samochodów? O co należy zadbać w przestrzeni publicznej?

Jazda na rowerze to nie tylko aktywność zarezerwowana dla zapalonych sportowców. Jednoślad jest coraz częściej wybierany przez osoby szukające wygodnego i ekologicznego środka transportu. Dzięki niemu można wygodnie przemieszczać się po zatłoczonych miastach i przy okazji zadbać o swoją kondycję i środowisko. Nic więc dziwnego, że coraz więcej miast zapewnia liczne udogodnienia podróżującym rowerem. Sprawdź, co można zrobić w przestrzeni publicznej, by ruch rowerowy dalej się rozwijał.

Zdrowie i wygoda – jakie są zalety podróżowania rowerem?

Podróżowanie rowerem niesie liczne korzyści. Własny jednoślad umożliwia szybkie przemieszczenia się po zatłoczonych miastach. Dzięki niemu w godzinach szczytu nie trzeba spędzać nawet kilkudziesięciu minut w korkach. Nie ma również problemu z szukaniem wolnych miejsc parkingowych. Na krótkim dystansie jednośladem można więc często dotrzeć do pracy szybciej niż autem. Rower daje też znacznie większą elastyczność podróżowania niż samochód czy komunikacja miejska. Umożliwia jazdę w dogodnym dla siebie tempie – w zależności od własnych preferencji i potrzeb.

Przemieszczanie się rowerem pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Jazda własnym rowerem prawie nic nie kosztuje. Jego użytkownik nie musi martwić się rosnącymi cenami paliw ani kosztownymi naprawami – zwykle wystarczy serwisowanie jednośladu raz w roku.

Podróż rowerem to też dodatkowa porcja ruchu, która może korzystnie wpłynąć na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie psychiczne. Przemieszczanie się rowerem z powodzeniem zastąpi codzienny trening. Pomoże poprawić kondycję, wzmocnić mięśnie, wyrzeźbić sylwetkę czy pozbyć się stresu. Prozdrowotne zalety jazdy jednośladem szczególnie docenią więc pracownicy biurowi spędzający wiele czasu w jednej pozycji czy osoby zmagające się z nadwagą.

Jazda rowerem to ponadto idealny sposób na relaks. Często jest ona znacznie przyjemniejsza niż jazda autem. W jej trakcie można podziwiać piękne widoki, cieszyć się słońcem, przyrodą i świeżym powietrzem.

Rower zamiast samochodu – transport w ekologicznym stylu

Przesiadka z samochodu na rower to idealna propozycja dla każdego, komu zależy na losie planety. Za ponad 60% CO2 pochodzącego z transportu drogowego odpowiadają samochody osobowe. W czasie każdej podróży do atmosfery dostają się toksyczne spaliny. Rezygnacja z podróży autem pozwala ograniczyć ilość produkowanych zanieczyszczeń. Więcej rowerów to po prostu czystsze powietrze.

Rozwój ruchu rowerowego – co można zmienić w przestrzeni publicznej?

Znaczący wpływ na rozwój ruchu rowerowego w Polsce mają działania samorządów, wspólnot mieszkaniowych i prywatnych przedsiębiorców. By przemieszczanie się rowerem stało się realną alternatywą dla podróżowania autem, niezbędne są szeroko zakrojone działania w celu rozbudowy infrastruktury rowerowej oraz popularyzacji zielonego środka transportu.

Jednym z najważniejszych działań, jakie mogą podjąć samorządy, jest budowa ścieżek rowerowych. Zaplanowanie odpowiednich szlaków rowerowych jest konieczne, by rowerem można było wszędzie łatwo i szybko dotrzeć. Równie istotna jest budowa parkingów rowerowych, na których można bezpiecznie umieścić swój jednoślad w miejscach publicznych. Stojaki rowerowe, dostępne np. w ofercie eco-market.pl, ustawione przed sklepami, urzędami, szkołami czy blokami mieszkalnymi są niezbędne do wygodnego podróżowania.

Rozwojowi ekotransportu sprzyja również organizacja systemu rowerów miejskich, z których może skorzystać każdy zainteresowany. Ważną rolę w propagowaniu podróżowania rowerem odgrywają również przedsiębiorcy. Mogą oni promować jazdę rowerem wśród swoich pracowników np. poprzez przyznawanie premii pracowniczych za każdy kilometr przejechany jednośladem w drodze do pracy. Z pewnością takie działania przyczynią się do pozytywnych „zielonych” zmian w ruchu drogowym.

Więcej informacji z Mazowsza

Rekordowa liczba głosujących w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

Rekordowa liczba głosujących w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

73 608 mieszkańców województwa mazowieckiego zagłosowało w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. To o 5,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Mamy więc [...]
0 komentarzy

Mazowsze nagrodzi amatorów fotografii – ostatnie dni na zgłoszenia

Fotografowie z Mazowsza, to już ostatni moment na zgłoszenie się do konkursu „Mazowsze bliskie sercu”! Nabór wniosków trwa do 15 lipca. Warto się zgłosić, [...]
0 komentarzy

Kolejna umowa na dostawy pojazdów FLIRT dla Kolei Mazowieckich podpisana

Koleje Mazowieckie, jeden z najnowocześniejszych operatorów przewozów pasażerskich w Polsce, konsekwentnie inwestują w nowoczesny tabor, zwiększając sukcesywnie komfort i bezpieczeństwo podróży koleją na [...]
0 komentarzy
Alzheimer – sejmik Mazowsza wspiera budowę domów dziennego pobytu seniorów

Alzheimer – sejmik Mazowsza wspiera budowę domów dziennego pobytu seniorów

W Polsce na choroby otępienne (w tym na chorobę Alzheimera), które dotykają głównie ludzi starszych, choruje już 600 tys. osób. Właśnie z myślą [...]
0 komentarzy
LOTTO Poland Bike Marathon w Perlejewie

LOTTO Poland Bike Marathon w Perlejewie

Gmina Perlejewo na Podlasiu na początek wakacji! Z dala od wielkomiejskiego zgiełku i w nadbużańskim klimacie. Kolarski peleton LOTTO Poland Bike Marathon prowadzony [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.