Na przełomie stycznia i lutego powinny rozpocząć się pierwsze prace budowlane Wieloletnie starania mieszkańców i władz miasta Marki o wzmocnienie ochrony akustycznej przyniosą wreszcie dostrzegalny i słyszalny efekt. Do mareckiego ratusza wpłynęła informacja o rozpoczęciu wdrażania czasowej organizacji ruchu na obwodnicy Marek.
Ma to związek z budową i podniesieniem wysokości ekranów od węzła Marki do rejonu ulicy Pustelnickiej w Zielonce. Wdrażanie czasowej organizacji ruchu rozpocznie się 24 stycznia. Jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą, na przełomie stycznia i lutego zobaczymy ekipy budowlane przy pracach nad wzmocnieniem ochrony akustycznej.
Przetarg na wykonanie robót w systemie ?zaprojektuj i zbuduj? wygrało konsorcjum firm Eljako z Legionowa oraz Ekopres z Warszawy. Umowa z GDDKiA została podpisana w lutym ubiegłego roku. 2021 r. był poświęcony sprawom projektowym i formalnym. W tym roku będą wykonywane prace budowlane. I tu ważna wiadomość dla mieszkańców. Żeby było ciszej, przez jakiś czas będzie głośniej. Oprócz budowy nowych ekranów zadaniem wykonawcy jest podwyższenie istniejących. Jednak konsorcjanci najpierw muszą je zdemontować, a dopiero potem osadzić nowe, wyższe. To wszystko będzie się działo przy normalnym ruchu na obwodnicy. Jak wynika z deklaracji wykonawcy, jest duża szansa, że całość prac zakończy się w tegoroczne wakacje.
W 2013 r., jeszcze przed wyłonieniem wykonawcy obwodnicy, sygnalizowaliśmy, że projektowana ochrona akustyczna jest niewystarczająca. Udowodniły to później badania, zrealizowane po oddaniu trasy do ruchu. GDDKiA przeprowadziła je w 30 punktach m.in. wskazanych przez mieszkańców Marek. Przekroczenie norm dziennych wykazano w czterech punktach, natomiast nocnych ? aż w 22 punktach. Dlatego trzeba jak najszybciej poprawić klimat akustyczny przy obwodnicy ? podkreśla burmistrz Jacek Orych.
Wykonawca robót dobuduje lub podwyższy ekrany na odcinku ok. 3,4 km. Osłonięte zostanie m.in. odkryte osiedle Szpitalna. Niestety, w ramach obecnego postępowania nie jest przewidziana budowa ekranu na wysokości ulicy Szkolnej. Wskazała na ten problem Rada Miasta Marki, która w kwietniu ubiegłego roku przyjęła stanowisko w sprawie ograniczenia hałasu z obwodnicy Marek.
Nie zrezygnujemy ze starań o budowę ekranów na wysokości ulicy Szkolnej. Dobrą okazją będzie rozpoczęcie prac związanych z projektowaniem i budową Wschodniej Obwodnicy Warszawy, która ma włączać w obwodnicę Marek właśnie na tej wysokości ? dodaje Jarosław Jaździk, radny Marek.