W niedzielne popołudnie, 11 marca, Pałac w Chrzęsnem gościł potomków rodzin z nim związanych, a także wszystkich tych, którzy interesują się historią polskiego ziemiaństwa. Doskonałą okazją do tego spotkania był wernisaż prac Aleksandry Jasińskiej-Nowickiej, najstarszej córki Zdzisława Jasińskiego, znanego niegdyś warszawskiego malarza i pierwszego właściciela willi ?Świt? w Konstancinie.
Artystka obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji i wrażliwością na piękno tworzyła przenikliwe portrety osób z najbliższego otoczenia w tym przedstawicieli warszawskiej, lwowskiej i krakowskiej inteligencji. Jej niezwykłe dzieła naznaczone są skupieniem i wnikliwością, zachwycają kunsztem.
Tak, jak ujmuje to kurator wystawy, Hanna Kaniasta, należy podkreślić, że ?artystka obracała się w kręgu artystyczno-ziemiańskim, związanym z Pałacem w Chrzęsnem. W latach 30. I 40. XX wieku bywała często w pobliskim Ulasku, folwarku wydzielonym niegdyś z majątku Chrzęsne, należącym w tym czasie do Adama Wiśniewskiego, męża swojej młodszej siostry Jadwigi z Jasińskich Wiśniewskiej. Adam Wiśniewski, w czasie okupacji zarządzał majątkiem Chrzęsne, należącym wówczas do jego ciotki Wincentyny z Koskowskich Karskiej?.
Aleksandra Jasińska-Nowicka (1901-1976) studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Tichego. Ukończyła ją dyplomem w 1924 r. Studia kontynuowała we Francji, w paryskiej Académie de la Grande Chaumi?re, a potem, ponownie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Władysława Skoczylasa. Przygotowana przez nas wystawa jest pierwszą od ponad dwudziestu lat prezentacją jej twórczości.
Organizatorami wydarzenia byli Powiat Wołomiński i Konstanciński Dom Kultury.
Źródła: Starostwo Wołomińskie, Konstanciński Dom Kultury i Pałac w Chrzęsnem