Co jest ważne w Twojej diecie?

O tym dlaczego warzywa i owoce to integralny element zdrowej diety, opowiadają dr Patrycja Szachta i Łukasz Sieńczewski ? eksperci programu Porcja Pozytywnej Energii

Bardzo często się mówi o tym jak istotnym elementem zdrowej diety są warzywa i owoce, mimo tego niewiele osób traktuje je jako integralny element codziennego menu. Zbyt małe spożycie warzyw i owoców jest obecnie jednym z najczęściej występujących błędów żywieniowych w naszym kraju i na terenie całej Europy, a trzeba pamiętać, że ich odpowiednia podaż chroni przed rozwojem wielu chorób takich jak: nowotwory, nadwaga, otyłość, choroby układu krążenia czy cukrzyca typu II.  Dlatego, zarówno warzywa jak i owoce, powinny stanowić podstawowy element codziennej diety każdego z nas.
Warzywa i owoce stanowią źródło wielu witamin i minerałów, a także wielu fitoskładników wpływających korzystnie na funkcjonowanie organizmu m. in. poprzez działanie antyoksydacyjne. Przekłada się to na redukcję stresu oksydacyjnego wywoływanego przez nadmierną ilość wolnych rodników powstających w naszym organizmie każdego dnia, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia oraz do rozwoju nowotworów czy miażdżycy. Witaminy dostarczane wraz z dietą warunkują prawidłowy przebieg przemian biochemicznych w naszym organizmie (pełnią funkcję regulacyjną). Biorą udział m. in. w procesach odpornościowych,  warunkują prawidłową syntezę kolagenu, biorą udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, wspomagają regenerację skóry, a także mają wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego.
Warzywa dostarczają m. in. witaminy C, ?-karotenu (prowitaminy A), witamin z grupy B, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach np. A, E oraz K. Są również źródłem składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, wapń, miedź, cynk czy żelazo.
Zielone warzywa, m.in. jarmuż czy brokuł, bogate są w rozpuszczalne w tłuszczach witaminy E czy K i dlatego powinniśmy dodawać do nich tłuszcz, który zagwarantuje nam lepsze przyswajanie tych składników przez organizm. Warzywa takie jak marchew, dynia czy zielony groszek dostarczą nam -karotenu, który w naszym organizmie przekształcany jest w witaminę A. Pamiętać należy, że największą wartością odżywczą cechują się warzywa i owoce, które nie zostały poddane długiej obróbce termicznej.
Warzywa i owoce stanowią także doskonałe źródło błonnika pokarmowego (zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego), który wpływa na prawidłową pracę przewodu pokarmowego, skraca czas kontaktu substancji toksycznych z nabłonkiem przewodu pokarmowego oraz jest podstawową pożywką dla korzystnej mikroflory jelitowej. Większość warzyw nie dostarcza nam dużej ilości energii, ale poprzez znaczną zawartość błonnika wpływają one na zwiększenie uczucia sytości po posiłku.
Warzywa powinno spożywać się 5 razy dziennie, najlepiej do każdego posiłku – zapewni nam to odpowiednią podaż składników niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. Warzywa mogą stanowić jeden z elementów posiłku lub być samodzielną przekąską. Spożywając odpowiednią ilość warzyw i owoców każdego dnia dostarczymy większość niezbędnych witamin
i składników mineralnych.
Istotny jest także podział warzyw i owoców na 2 różne grupy i nie traktowanie ich jako jednego dużego zbioru produktów. Owoce przy wysokiej wartości odżywczej dostarczają także dużej ilości węglowodanów prostych, takich jak glukoza czy fruktoza, które przyjmowane w nadmiarze nie wpływają korzystnie na organizm człowieka. Z tego też powodu powinniśmy wybierać świeże owoce zamiast soków, gdyż prócz węglowodanów dostarczają one także składników takich jak błonnik pokarmowy, którego nie znajdziemy w sokach czy nektarach.
Z uwagi na fakt, że różne warzywa i owoce dostarczają nam różnych wartości odżywczych, wskazanym jest, by korzystać z szerokiego spektrum warzyw i owoców (możemy kierować się ich kolorem, im więcej kolorów w każdym posiłku tym lepiej) co sprawi, że każdego dnia dostarczać będziemy odpowiedniej ilości różnych witamin i składników mineralnych.
Ważne, aby już od najmłodszych lat uczyć i budować u dzieci zwyczaj spożywania warzyw i owoców. To właśnie wtedy najintensywniej kształtują się nawyki żywieniowe, które będą towarzyszyły im w dorosłym życiu.

2 przemyślenia nt. „Co jest ważne w Twojej diecie?

  1. https://www.youtube.com/watch?v=og8nC4bIp9w&spfreload=10
    Ważne wystąpienie 21 kwietnia br w Sejmie… posłuchajcie i innych na YT np. P jak post , o witaminie D3… o leczeniu witaminą C… i międzynarodowe wykłady „Wiosny zdrowia”(1-2 kwietnia br w katowickim spodku) będą do pobrania na stronie Jerzego Zięby… a u nas, opowiemy o nich (byłyśmy tam 3, łącznie z prezesem Jadwiga Suk) przy najbliższej okazji podczas wykładów Powiatowego Uniwersytetu Otwartego (wykłady są we wtorki o 14 w Wołominie w sali Cechu na Moniuszki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.