O tym jakie trzeba spełniać warunki aby ubiegać się i otrzymac umorzenie zaległości podatkowych rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? W dobie pandemii koronawirusa firmy popadają w tarapaty finansowe. Przedsiębiorcy pytają o możliwości umorzenia zaległości podatkowych.
– Jeśli podatnik ma problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę, czy opłaty prolongacyjnej, to może złożyć wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowych.
? Kto może złożyć taki wniosek?
? Użyłem słowa podatnik. Oznacza to, że taki wniosek może złożyć zarówno przedsiębiorca ? osoba prowadząca firmę, ale również osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ale ma do zapłacenia podatek, którego nie jest aktualnie w stanie spłacić. Może to dotyczyć, np. zobowiązania w podatku od spadków i darowizn, czy podatku od dochodu z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia.
? Od czego zależy uzyskanie umorzenia zaległości podatkowych?
? Umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej to ulga polegająca na zwolnieniu z obowiązku zapłaty istniejących zaległości podatkowych podatnika. Decyzja o umorzeniu zaległości podatkowej jest uznaniowa ? to urząd, a w zasadzie urzędnik, decyduje, czy przyzna wnioskodawcy zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległego podatku. Nawet jeśli są powody przemawiające za przyznaniem podatnikowi ulgi, urząd nie musi jej udzielić.
Organ podatkowy ? uwzględniając ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny ? może umorzyć:
* zaległości podatkowe (w całości lub w części),
* odsetki za zwłokę (w całości lub w części),
* opłatę prolongacyjną, która jest ustalana przy odroczeniu terminu zapłaty lub rozłożeniu na raty podatku lub zaległości podatkowej.
Umorzenie może dotyczyć wszystkich zobowiązań podatkowych, w tym m.in. w zakresie VAT, PIT i CIT, ale również podatku od środków transportu. To w szczególności dotyczyć może właścicieli firm transportowych.
? Co w zasadzie podlega umorzeniu?
? W razie umorzenia całej zaległości, odsetki zostaną też umorzone, a gdy nastąpi częściowe umorzenie zaległości, to odsetki za zwłokę urząd umorzy w odpowiedniej proporcji.
? A kiedy podatnik może realnie liczyć na umorzenie?
? Przepisy podatkowe nie zawierają jednoznacznych definicji pojęć ?ważny interes podatnika? oraz ?interes publiczny?. Z orzecznictwa NSA wynika np., że ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie zaległości podatkowych uregulować. Będzie to utrata możliwości zarobkowania, utrata losowa majątku. Z kolei interes publiczny to sytuacja, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych. Więc właśnie dlatego warto zadbać o wyczerpujące wyjaśnienie swojej sytuacji i potwierdzić ją dokumentami, które można załączyć do wniosku. W okresie stanu epidemii spowodowanej koronawirusem, do wniosku składanego do urzędu skarbowego za pośrednictwem biznes.gov.pl nie trzeba dołączać dokumentów potwierdzających okoliczności opisane we wniosku. W takim wypadku organ podatkowy rozpozna wniosek na podstawie materiału dowodowego zebranego we własnym zakresie. Jeśli jednak podatnik może dołączyć takie dokumenty, warto to zrobić ? przyspieszy to rozpoznanie sprawy.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl