W siedzibie Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury odbyły się warsztaty pisania ikon. ? To było ciekawe przeżycie ? komentują uczestnicy zajęć.
Warsztaty pisania ikon dla początkujących zorganizowane przy współpracy MDK Wołomin i Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury w Wołominie odbyły się w miniony weekend w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Wileńskiej 36 A w Wołominie. Poprowadził je Mirosław Stempcziński ? artysta malarz, wykonawca kowalstwa artystycznego, metaloplastyki oraz ikon.
Ikona to przede wszystkim forma, kolor, światło, dogmat i symbol. Nie opisuje uczuć. Natomiast dobry artysta przy pomocy obrazu przedstawia ducha a nie ciało. Podstawową cechą malarstwa ikonicznego jest dematerializacja ciała ludzkiego. Ikona to ?kanon? – a to oznacza z góry ?odwiecznie? ustalony sposób przedstawiania. Ikona to pewne zasady malowania ? ikonopisania, pewna ?typografia?. Mimo to każda ikona może posiadać wiele wersji, odmian, wariacji, które zmieniają się na przestrzeni wieków i kultur.
Mirosław Stempcziński mieszka w Wołominie. Od lat siedemdziesiątych zajmuje się tworzeniem herbów i ikon. Stempcziński jest twórcą wszechstronnym. Wykonuje akwarele, pastele, obrazy olejne, zajmuje się metaloplastyką, niegdyś trudnił się kowalstwem artystycznym. Od niedawna zaczął malować na szkle. Zajmuje się również małą i średnią formą witrażową. Wszystkie prace Stempczińskiego przemawiają do odbiorcy kolorem. Nie są odzwierciedleniem współczesnych problemów egzystencjalnych. Zamiast tego emanują pogodą ducha i radością życia.
Teresa Urbanowska